מדינת ישראל נגד רה"מ: נתניהו יואשם בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים - בכפוף לשימוע

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הכריע: ראש הממשלה בנימין נתניהו יואשם בשוחד בתיק 4000, ובהפרת אמונים בתיקי 1000 ו-2000. מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס ובעל השליטה לשעבר בבזק שאול אלוביץ' יואשמו במתן שוחד

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בכנסת, בדצמבר
נתניהו בכנסת, בדצמברצילום: AMIR COHEN/רויטרס

מדינת ישראל נגד ראש הממשלה: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט להעמיד לדין (בכפוף לשימוע) את בנימין נתניהו - באשמת קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. מו"ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס ובעל השליטה לשעבר בבזק שאול אלוביץ' יואשמו במתן שוחד, כמו גם איריס אלוביץ' (רעייתו של אלוביץ') - גם הם בכפוף לשימוע. זאב רובינשטיין יועמד לדין בחשד לתיווך לשוחד בתיק בזק-וואלה (4000).

עיקרי ההאשמות:

  • בין נתניהו לבעלי וואלה, שאול אלוביץ', נרקמה עסקת תן וקח. ראש הממשלה עסק בעניינים העסקיים של אלוביץ' באופן שהניב לו לפחות 1.8 מיליארד שקל.
  • ראש הממשלה ורעייתו העבירו באופן עקבי בקשות לשינוי הסיקור באתר וואלה כך שישרת אותם ואת מטרותיהם הפוליטיות ויפגע ביריביהם.
  • נתניהו ובעלי "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, דנו בעסקת שוחד, וראש הממשלה ניצל את ההצעה כדי להיטיב את הסיקור בעניינו בעיתון.
  • ראש הממשלה קיבל לאורך השנים טובות הנאה מבעלי ההון מילצ'ן ופאקר בסך יותר מ-900 אלף שקלים.

השימוע צפוי להתקיים רק לאחר הבחירות, שיתקיימו בעוד 40 יום. סניגוריו של נתניהו פנו ליועמ"ש בבקשה לעכב את הפצת חומרי החקירה עד לאחר הבחירות, מחשש להדלפות. 

לקריאת כתב החשדות המלא לחצו כאן

היועמ"ש מפרט את הדרישות שהעביר נתניהו להתערבות בתכנים בוואלה, בין היתר "דרישות לפרסום ידיעות בעלות מסרים פוליטיים שחפצת בהפצתם לציבור, כגון דרישתך לפרסם בבולטות ובמשך שעות רבות סרטון מטעמך ביום בחירות 2015, בו התרעת כי 'הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפיות' וקראת למצביעי הימין להצביע עבור מפלגתך".

לפי מנדלבליט: "אין מדובר בשינוי סיקור נקודתי לטובת נתניהו, אלא בגיוס מערכתי ושיטתי של אתר וואלה לשינוי שיטתי של הסיקור. אלוביץ' יצא מגדרו ועשה כל שלאל ידו כדי לספק סיקור כמבוקש לנתניהו באתר וואלה, וזאת מתוך כוונה ברורה, העולה מחומר הראיות, לכך שבתמורה, נתניהו ינצל את סמכותו הביצועית וכוחו השלטוני כדי להיטיב מבחינה רגולטורית עם חברת בזק וחברות נוספות הנתונות לשליטתו".

בתיק 2000, שבמרכזו עסקה שנרקמה בין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס ערב בחירות 2015 לסיקור חיובי תמורת החלשת "ישראל היום", החליט היועמ"ש כי ראש הממשלה יועמד לדין בגין מרמה והפרת אמונים. מנדלבליט כתב כי מעשיו של נתניהו פגעו פגיעה מהותית בטוהר המידות ובאמון הציבור. "הגם שלא ביקשת או התנית שוחד", כתב היועמ"ש לנתניהו, "ניצלת את הצעתו של מוזס במטרה להשפיע על אופן סיקורך בכלי התקשורת בקבוצת 'ידיעות אחרונות' בתקופת הבחירות, ולהימנע מפרסומים שליליים שיפגעו בך או במשפחתך, לפחות כל עוד השיחות ביניכם נמשכות, ובכך לשפר משמעותית את סיכוייך לשוב ולהיבחר לראשות הממשלה". בעוד נתניהו יואשם במרמה והפרת אמונים בתיק זה, מוזס יואשם במתן שוחד. 

בתיק 1000, שעניינו קבלת טובות הנאה מאיל ההון ארנון מילצ'ן, הודיע מנדלבליט כי נתניהו יועמד לדין בגין מרמה והפרת אמונים. "פגעת בדימוי השירות הציבורי ובאמון הציבור בו", כתב מנדלבליט לנתניהו בהכרעתו. לדברי היועמ"ש, "לאורך שנים נתנו מילצ'ן ופאקר לנתניהו ורעייתו שרה טובות הנאה, בעיקר סיגרים ובקבוקי שמפניה בסך מצטבר של 956,801 שקלים".

מנדלבליט כותב לנתניהו: "במסגרת פעולותיך פעלת תוך ניגוד עניינים, הפעלת סמכויות שלטוניות תוך שקילת שיקולים זרים הנוגעים לטובתך האישית ולטובת משפחתך, הבאת להשחתת עובדי ציבור הכפופים למרותך וסטית מן השורה". עוד נכתב: "במעשיך אלו, עשית על פי החשד שימוש לרעה בתפקידך ובמעמדך ופגעת פגיעה מהותית וקשה בתקינות פעולותיו של המנהל הציבורי, בטוהר המידות של עובדי הציבור ובאמון הציבור בעובדי הציבור ובמשרתיו".

מנדלבליט מתייחס גם לבקשת סנגוריו של נתניהו "לנצור את חומרי החקירה בתיקים הקשורים לראש הממשלה ולהימנע ממסירתם לגורמים מעורבים כלשהם" עד לאחר מועד הבחירות, "מחשש לאבדן שליטה על חומרים אלה ולפוטנציאל של שטף הדלפות לאמצעי התקשורת". היועמ"ש מבקש לקבל הבהרות בנושא, ועד קבלת תשובות הודיע כי לא יעביר את החומרים המדוברים, בהם תמלולי חקירה ועדויות שונות, לחשודים בפרשות.

הליכוד מסר בתגובה להודעה: "איש לא מופתע מהודעת היועץ, שהגיעה אחרי שלוש שנים של מכבש לחצים אדיר שהופעל עליו על ידי התקשורת, השמאל והפקידות המשפטית כדי שיגיש נגד ראש הממשלה כתב אישום בכל מחיר – גם כשאין כלום. העיקר שזה יהיה לפני הבחירות. מדובר ברדיפה פוליטית".

החלטתו של מנדלבליט מתפרסמת אחרי ישיבות מרתוניות ממושכות, תוך התייעצות עם כ-20 מבכירי משרד המשפטים הבקיאים בראיות העולות מהתיקים - שחקירתם נמשכה כשלוש שנים. החלטת היועמ"ש להעמיד לדין את נתניהו בגין מרמה והפרת אמונים בלבד בתיקי 1000 ו-2000 מנוגדת לעמדת פרקליט המדינה שי ניצן וצוות הפרקליטים בראשות עו"ד ליאת בן ארי, שסברו שמעשיו של ראש הממשלה מגלמים עבירת שוחד. מנדלבליט סירב לבקשת פרקליטיו של ראש הממשלה לדחות את מועד פרסום ההחלטה עד לאחר הבחירות, בשל "עקרון השוויון בפני החוק וזכות הציבור לדעת". מנדלבליט הדגיש כי אין בפרסום החלטתו כדי לפגוע בתוצאות הבחירות או להשפיע עליהן.

אמש, לקראת פרסום מסקנות היועץ, פורסמה הודעה מטעם נתניהו, שהתייחסה רק לחשדות בתיק 4000. "ההאשמות על שוחד הן מגוחכות", נאמר בה. "ראש הממשלה נתניהו לא קיבל מאלוביץ' דבר ולא נתן לו דבר. הסיקור בוואלה היה שלילי והתגבר לקראת הבחירות (ב-2015). כל ההחלטות בעניין בזק אושרו על ידי כל הרגולטורים האחראיים, וראש הממשלה פעל ללא רבב, כפי שמשרד המשפטים קבע במסמך רשמי. להאשים בשוחד על שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה צעד אבסורדי, שאין לו תקדים בתולדות המשפט. מגדל הקלפים הזה יקרוס בקרוב".

תיק 1000 חדש 1,000
תיק 2000 חדש 2,000
תיק 2000 חדש 2,000
תיק 4000 חדש 4,000

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker