בג"ץ: הוטרדת והתפטרת? את זכאית לפיצויים כאילו פוטרת

בניגוד להחלטת בית הדין הארצי לעבודה, שקבע כי עובדת שהוטרדה מינית צריכה לתת הודעה מוקדמת ואינה זכאית לפיצויי פיטורים, החליט בג"ץ ההפך: "יש להילחם בתופעה המכוערת"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הטרדה מינית במשרד. אילוסטרציהצילום: KatarzynaBialasiewicz / Getty Im
טלי חרותי-סובר

בג"ץ הפך השבוע את החלטת בית הדין לעבודה, שלפיה עובדת שהוטרדה מינית וסיימה את עבודתה מיוזמתה, תיאלץ לתת הודעה מוקדמת על כך ולא תהיה זכאית לפיצויי פיטורים.

החלטת בית הדין ניתנה בנובמבר 2017 על ידי הנשיא דאז, יגאל פליטמן; סגן הנשיאה כיום, השופט אילן סופר; והשופטת חני אופק גנדלר. השלושה הפכו החלטה של בית הדין לעבודה, ואף הפחיתו את סכום הפיצויים שקבע בית הדין לעובדת שהוטרדה. העובדת ועורכי דינה לא ויתרו, ופנו לבג"ץ.

"מצאנו לנכון להבהיר כי נימוקי בית הדין הארצי לעבודה אינם מקובלים עלינו", קבעו שופטי העליון ניל הנדל, יעל וילנר ועופר גרוסקופף. השלושה קבעו כי דין עובדת שהוטרדה ואינה יכולה להישאר במקום עבודתה בשל ההטרדה - כאילו פוטרה. מסיבה זו היא אינה חייבת בהודעה מוקדמת וזכאית לפיצויי פיטורים מלאים, כפי שקבע בית הדין לעבודה בתחילה. עוד חויבו המעסיקים בהוצאות משפט ושכר טרחה בסך 25 אלף שקל בגין שני ההליכים בבתי הדין לעבודה.

"התוצאה של ראיית ההתפטרות כפיטורים משקפת את החומרה של הטרדה מינית במקום העבודה, ואת המציאות של עובד שנפגע באופן זה", קבעו השופטים. "גישה זו מתיישבת עם תיקוני החקיקה של השנים האחרונות, והרצון להילחם נגד התופעה המכוערת של הטרדה מינית בכלל, ובמקום העבודה בפרט. זאת, מתוך הכרה בפגיעה הקשה הנגרמת בשל הטרדה המינית".

את העובדת ייצגו עוה"ד יוסף אסף קוסטיקה ובועז ארבל. זהו קצו של תהליך שהתחיל כבר בסוף 2013.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker