מעורבות פוליטית? 17 מינויים בכירים בשירות הציבורי אושרו בתקופת הבחירות, אבל קרן אוזן עוד מחכה

הוועדה לבדיקת מינויים בשירות הציבורי אישרה את מינויה של אוזן ליו"ר הרשות השנייה כבר בדצמבר 2018, אבל היא עדיין לא מונתה רשמית ■ בדיון בעליון נקבע כי יש לתקן את העתירה שהוגשה רק בשמה, ולכלול בה את יתר חברי המועצה שמינויים עוכב

קרן אוזן
קרן אוזןצילום: אליהו הרשקוביץ
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

האם עיכוב מינויה של קרן אוזן לתפקיד יו"ר הרשות השנייה במקום יוליה שמאלוב-ברקוביץ נתקע בשל שיקולים פוליטיים? אוזן, שעברה את כל ההליכים הפורמליים למינוי ואף הומלצה על ידי שר התקשורת, איוב קרא, עדיין לא מונתה באופן רשמי.

בדיון שנערך היום (ב') בבית המשפט העליון בפני נשיאת העליון, אסתר חיות, והשופטים ניל הנדל ועוזי פוגלמן, טענו עורכי דינה של אוזן כי היא לא מונתה רק בשל הבחירות הקרבות - חרף ביצוע מינויים אחרים בשירות הציבורי. עוד נטען כי אוזן פנתה פעמיים בבקשה לקיים דיון בממשלה כדי שזו תאשר את מינויה, אך לא קיבלה מענה. לדבריה, הסיבה לכך היא שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתנגד למינוי. עורכי דינה טוענים כי דחיית המינוי היא מעורבות פוליטית. 

הוועדה לבדיקת מינויים בשירות הציבורי אישרה את מינויה של אוזן ליו"ר הרשות השנייה כבר בדצמבר 2018. אוזן, 39, שימשה ב-20 השנה האחרונות במגוון תפקידים בתחנת רדיו דרום, בהמשך מונתה לנציגת הבעלים של רדיו ישראל – קבוצת תחנות הרדיו הכוללת גם את רדיו תל אביב ורדיו חיפה. בשנתיים האחרונות שימשה בתפקידים עיתונאיים בתאגיד השידור הציבורי כאן ובתוכנית "אנשים" בקשת. היא סיפרה בדיון כי אינה עובדת בתקופה זו בשל העיכוב במינוי. 

המדינה טענה בדיון כי לפי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, נקודת המוצא היא שבתקופת הבחירות צריך להימנע ממינוי תפקידים בכירים, ולכן גם אם מותר למנות אין הכרח.

בהמשך לכך תהתה חיות מדוע המדינה החליטה למנות 17 נושאי תפקידים בכירים אחרים בתקופת הבחירות, כמו במועצת רשות מקרקעי ישראל, ודווקא את אוזן לא. תשובתו של בא כוח המדינה היתה כי אלה מינויים בדרג של שירות המדינה ולא בתאגיד ציבורי, וכי בחלק מתפקידם מדובר במילוי מקום של תפקידים נדרשים.

טענה נוספת שעלתה בדיון הוא כי לא רק מינויה של אוזן מעוכב באופן אישי, אלא גם אישורם של יתר חברי מועצת הרשות השנייה – מכאן שהשופטים סברו כי העתירה היתה צריכה להיות מוגשת בשמם של כל 14 חברי המועצה שמינוים מעוכב, ולא רק בשמה של אוזן. לפיכך הם הורו לעותרת להגיש בקשה לתיקון העתירה ולהוסיף אליה את שאר חברי המועצה.

אוזן מסרה בתגובה: "אני שמחה שבית המשפט והנשיאה חיות הבינו שראש הממשלה מבקש להפעיל את סעיף האיפוק והריסון רק בנושא התקשורת. אני בטוחה שההליך יסתיים לפני הבחירות באפריל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker