לאחר 4 חודשי מאסר: נוחי דנקנר הגיש בקשת חנינה עקב מצבו הבריאותי

בבקשה לנשיא המדינה ולשרת המשפטים תיאר את מצב הבריאות המידרדר שלו ושל הוריו ■ בבקשתו כתב כי "עולמי חרב עלי" וציין שאנשי השב"ס קבעו שהוא אסיר "בסדר גמור" ■ לדבריו, האינטרס הציבורי הוא לשחררו כדי שישיב את חובותיו לחברה

TheMarker
נוחי דנקנר בבית המשפט
נוחי דנקנר בבית המשפטצילום: עופר וקנין
TheMarker

אחרי שריצה ארבעה חודשי מאסר מתוך שלוש שנים שנגזרו עליו, הגיש נוחי דנקנר, מנכ"ל אי.די.בי לשעבר, בקשת חנינה לנשיא המדינה ראובן ריבלין ולשרת המשפטים איילת שקד. על פי הדיווח של גיא פלג בחדשות 12 הערב (א'), דנקנר הגיש את בקשתו לפני כשבוע. 

דנקנר, שהורשע בהרצת מניות, החל לרצות את עונשו בחודש אוקטובר. בבקשת החנינה שהגיש לנשיא ולשרה שקד, הוא תיאר תרומתו למדינה לאורך השנים ופירט עד כמה מצבו הבריאותי מידרדר. הוא גם סיפר על מצבם של הוריו: "עולמי חרב עליי", כתב הטייקון לשעבר, שביקש מהנשיא לפעול על-פי מידת הרחמים.

עורכי דינו של דנקנר אלי זהר, שני אילוז, אפרת רייטן וארז לוי כתבו: "בקשתנו זו מבוססת על מספר אדנים: בראש ובראשונה, תרומתו יוצאת הדופן של מר דנקנר לחברה בישראל בפרט ליישובי הפריפריה ותושביהם.

"בנוסף, האינטרס הציבורי הגלום במתן האפשרות למר דנקנר לפעול על מנת להשיב את חובותיו לציבור על בסיס הסדר החוב התקדימי, שאין בו מחיקת כל חוב, עליו חתם ושאותו הוא מבקש לקיים". הם ציינו עוד כי "פרט לכך, ולא פחות חשוב מכך, מצבו הבריאותי המידרדר והמורכב של מר דנקנר, כמו גם מצבם הרפואי של הוריו הקשישים, נושאים שלא הוצגו בפני בתי המשפט שהכריעו וממילא לא נשקלו על ידם. נדגיש ונבהיר חד משמעית: מר דנקנר קיבל ומקבל את שורת הדין, מתחרט על האופן בו התנהל, מכיר בטעיויותיו ומקבל אחריות למעשיו".

עורכי דינו של דנקנר כללו בבקשת החנינה חוות דעת של שב"ס שקובעת כי דנקנר נחשב לאסיר "בסדר גמור" שמעולם לא עבר על הנהלים או הגיש בקשות חריגות. למעשה הוא לא הגיש כל בקשה לרשויות שב"ס במהלך ארבעת החודשים בכלא. כעת הבקשה נבחנת בוועדת החנינות של משרד המשפטים, ומשם תועבר המלצתה לשרת המשפטים ולנשיא.

נוחי דנקנר נכנס לכלא
נוחי דנקנר נכנס לכלאצילום: עופר וקנין

דנקנר הורשע בעבירות תרמית בניירות ערך בבית המשפט הכלכלי בתל אביב ביולי 2016, ונגזרו עליו שנתיים מאסר בפועל, שנת מאסר על תנאי וקנס של 800 אלף שקל. בית המשפט העליון החמיר את עונשו של דנקנר וגזר עליו שלוש שנות מאסר.

במרכז הפרשה עמדו שלושה ימים בפברואר 2012, שבהם על פי הנטען, פעל דנקנר בניגוד לחוק כדי להגדיל את היקפי המסחר במניות אי.די.בי, ולהעלות את שוויין לקראת הנפקת מניות החברה בבורסה. ההנפקה זכתה לכינוי "הנפקת החברים", מפני שרבים מהמשתתפים בה נחשבו לחברים של דנקנר, או לפחות חברים במועדון האלפיון העליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ