הערעור לעליון של יוסי שגב נדחה: ישלם מע"מ של 2.7 מיליון שקל

שופטי העליון קבעו כי השירות שהעניקו שגב ומשרדו היה בחלקו שירות משותף שניתן לליז הרדי, שהייתה תושבת ישראל, ולאמה לאה אייזנברג שהייתה תושבת חו"ל - ולכן עליו לשלם מע"מ על שכר טרחה של 15.6 מיליון שקל

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד יוסי שגב במשפט
עו"ד יוסי שגב במשפטצילום: מוטי מילרוד

שנתיים וחצי אחרי שבית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי עורך הדין יוסי שגב חייב במע"מ של 2.7 מיליון שקל - בית המשפט העליון דחה היום (ד') את הערעור של שגב על הפסיקה במחוזי.

שגב ייצג את ליז הרדי, בתו של המיליארדר שאול אייזנברג, שהיתה באותה תקופה תושבת ואזרחית ישראלית, בסכסוך הירושה בנוגע לעיזבונו של אביה. רשות המסים טענה כי כדי להתחמק מתשלום מס, הציג שגב מצג שווא כלפי המדינה לפיו ייצג את האם, לאה אייזנברג, שהינה תושבת חו"ל. שגב טען כי אמנם ייצג את ליז הרדי, אולם השירות שנתן לליז סייע באופן ישיר לאם לאה. הוא הורשע ב-2017 במשפט הפלילי שהתנהל נגדו בעניין זה ונגזרו עליו 6 חודשי עבודות שירות, שנת מאסר על תנאי וקנס של 200 אלף שקל.

במשפט האזרחי שנערך במקביל לפלילי, שגב ערער על שומת המס שהוצאה לחברה בבעלותו לפיה שכר טרחה של 15.6 מיליון שקל שקיבל חייב במע"מ. בספטמבר 2016 הערעור נדחה על ידי השופטת מיכל אגמון-גונן שקבעה כי לא הוכח מבחינה עובדתית כי החברה של שגב נתנה שירותים משפטיים ללאה אייזנברג, ואילו "המדינה הוכיחה באמצעות ראיות רבות, לרבות עדויות סותרות של עו"ד שגב עצמו בנושאים רבים, ובעיקר באמצעות מסמכים בזמן אמת כי השירות המשפטי שניתן ע"י עו"ד שגב, ניתן לליז הרדי, ומשכך לא ניתן ללאה אייזנברג".

השופט אלכס שטיין, מבית המשפט העליון, קבע בהסכמת השופטים ענת ברון ונעם סולברג כי "לאחר בחינת עובדות המקרה, הממצאים שנקבעו בפסק הדין הפלילי והמסמכים הרלוונטיים, הגעתי למסקנה כי השירות שהוענק על ידי עו"ד שגב ומשרדו היה בחלקו שירות משותף, אשר ניתן לליז וללאה יחדיו. הפועל היוצא של קביעתי זו הוא כי התמורה בסך של 3 מיליון דולר ארה"ב, אשר שולמה בעד שירות זה, טעונה מע"מ בשיעור מלא".

שטיין התייחס לטענה של שגב לפיה בית המשפט המחוזי עשה שימוש מיוזמתו במצגים ובפרוטוקולים ששימשו בהליך הפלילי אשר התנהל במקביל בשלום: "מאחר שהדבר נעשה ללא אקט פורמלי של הגשת ראיה ומבלי שתינתן לצדדים הזדמנות מפורשת ומוגדרת להביע את התנגדותם, אני מוצא בכך משום פגם". למרות הקביעה שלו כי נפל פגם דיוני בהליך במחוזי, "ועל כך יש להצטער", הוא הוסיף כי זה לא משנה את המסקנה כלפי שגב שכן די בעובדות הבסיסיות שלגביהן אין מחלוקת ולא נגרם לו עיוות דיון.

לאחר דחיית הערעור החברה חויבה בהוצאות של 40 אלף שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker