בג"ץ ביטל את אחוזי המכירה ששולמו לזכייני דוכני ההימורים

בג"ץ ביטל את החלטת המועצה להסדר ההימורים בספורט, ולפיה יש לשלם עמלות בשיעור של 5% ו-5.5% לזכיינים ללא קשר להיקף המכירות ■ השופטים קבעו שההחלטה אינה תואמת את כוונת החוק

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
דוכן לוטו
דוכן לוטוצילום:
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

בג"ץ ביטל היום (ד') את החלטת המועצה להסדר ההימורים בספורט שלפיה עמלות המכירה שהמועצה משלמת לזכיינים שמוכרים את משחקי ההימורים, שעומדות על 5% ו-5.5%, אינה תואמת להוראות הקבועות בחוק הסדר ההימורים בספורט.

מדובר על מכירת משחקי ההימורים 'סינגל' ו'דאבל' מסדרת ה-winner, באמצעותם ניתן להמר על תוצאות משחקי כדורגל. המועצה להסדר ההימורים בספורט היא הגוף אשר אמון על הסדרת נושא ההגרלות והימורים על תוצאות תחרויות ספורט - חוץ ממנה חל איסור על גופים אחרים לערוך הימורים בספורט.

בפסק דין שנתנו השופטים עוזי פוגלמן, נעם סולברג ומני מזוז נקבע כי המועצה להימורים בספורט תאלץ לקבל החלטה חדשה, לגבי סכום העמלה שהיא תשלם לזכיינים שמוכרים לציבור את משחקי ההימורים שהמועצה להסדר ההימורים אחראית עליהם.

לפי הפסיקה, ב-2015 בחנה ועדה בראשות מנכ"ל משרד האוצר את שוק ההימורים החוקיים בישראל. הוועדה המליצה על עריכת רפורמה בשוק ההימורים החוקיים. מטרת הוועדה היתה להביא לידי צמצום היקף ההימורים החוקיים ועצירת הגידול בשוק זה, וזאת מהטעם שגם להימורים חוקיים יש השפעות שליליות של התמכרות להימורים ופגיעה בשכבות מוחלשות בעיקר.

הוועדה המליצה להפחית את עמלות המכירה שמשלמת המועצה לזכיינים בתמורה למכירת משחקי ההימורים ולאמץ מודל דיפרנציאלי שלפיו, עם הגידול במחזור המכירות של הזכיין יקטן שיעור העמלה המשולם לו על ידי המועצה.

השופט מני מזוז
השופט מני מזוזצילום: אוליבייה פיטוסי

הכנסת החליטה להסדיר בחוק ההסדר ההימורים בספורט בשנת 2018 את שיעורי העמלה שהמועצה תשלם לזכיינים. לפי מה שנקבע בחוק, הוגבלו שיעורי העמלה המרביים שרשאית המועצה לשלם לזכיין בשנה בגין מכירת מוצריה לפי המדרגות הבאות ובהתייחס למחזור המכירות של הזכיין: לגבי מחזור מכירות הנע בין 0 ל-1.286 מיליון שקל, יזכה הזכיין לעמלה בשיעור של כ-7%; לגבי מחזור מכירות בטווח שבין 1.286 מיליון שקל ל-2.04 מיליון שקל, יזכה הזכיין לעמלה בשיעור של כ-6.25%; לגבי מחזור מכירות העולה על 2.04 מיליון שקל, יזכה הזכיין לעמלה בשיעור של כ-5%.
בנובמבר 2017 שלחה המועצה הודעה לזכיינים, לפיה החל מינואר 2018  תשלם המועצה לזכיינים עמלות בגובה %5 ו-%5.5 בעבור מכירת משחקי "הסינגל" וה"דאבל" ללא קשר למחזור המכירות של הזכיינים.

העותרים טענו כי החלטת המועצה סותרת את הסדר העמלות הדיפרנציאלי שנקבע בחוק, בגלל שהיא קובעת עמלה אחידה המשולמת מ"השקל הראשון", ללא זיקה למחזור המכירות של הזכיין. המועצה מצידה טענה כי במסגרת ההתקשרות החוזית עם הזכיינים ניתן לה שיקול דעת מלא לקבוע את שיעור העמלה המדויק שישולם.

בג"ץ ביטל את החלטת המועצה תוך כדי אמירה כי: "כוונת המחוקק היתה לחייב את המועצה לשלם לזכיינים את שיעורי העמלה המרביים שנקבעו בחוק, ובכל מקרה למנוע ממנה לשלם להם בשנת 2018 עמלה נמוכה מ-%6".

אין בהחלטה ביטוי לחובת המועצה לקבוע הסדר דיפרנציאלי המבחין בין שיעורי העמלה המשתלמים, בשים לב להיקפי המחזור השונים. כמו כן, החלטת המועצה לא נותנת ביטוי להבחנה שביקש החוק ליצור בין שיעור העמלה שישולם בצד המדרגה העליונה בשנת 2018 לבין זה שישולם משנת 2019 ואילך, כמו גם לצורך בתקופת מעבר שתאפשר לזכיינים להיערך לשינויים בהכנסותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker