חשדות למרמה בנקסטקום - שהסתבכה בעבר עם משרד הביטחון: המשטרה פתחה בחקירה

החברה שנסחרת בבורסה בתל-אביב עוסקת בתחום תשתיות התקשורת והאנרגיה הירוקה ■ צו איסור פרסום הוטל על פרטי החקירה, והבורסה עצרה את המסחר במניה עד לקבלת הבהרות מנקסטקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי להב 433 של המשטרהצילום: ניר קידר

יחידת להב 433 במשטרה פתחה בחקירה נגד חברת נקסטקום הציבורית בחשד לעבירת מרמה ועבירות נוספות. על פרטי החקירה, כולל זהות החשדות ומהות החשדות, הוטל לפי שעה צו איסור פרסום, כדי למנוע פגיעה בחקירה. השופט עמית מיכלס מבית משפט השלום בראשון לציון אישר את בקשת המשטרה לאיסור הפרסום הבוקר (ג').

נקסטקום מסרה בדיווח לבורסה: "היום, ב-19 בפברואר 2019, הופיעו חוקרי משטרת ישראל במשרדי החברה עם צו חיפוש במסגרת חקירה של משטרת ישראל בנוגע לעבירות של מרמה ועבירות נוספות. נכון למועד הדיווח אין בידי החברה כל מידע נוסף אודות מהות החקירה ונסיבותיה".

נקסטקום מתמחה בתכנון, הקמה ותחזוקה של תשתיות ורשתות תקשורת (קוויות ואלחוטיות), וכן בתחום האנרגיה המתחדשת. החברה - שהמטה שלה ממוקם ברמת ישי - הוקמה ב-1992 בידי גיא ישראלי, בעל השליטה (62%), שמכהן כמנכ"ל ויו"ר. החברה מעסיקה כ-300 עובדים.

נקסטקום פועלת בשלושה מגזרים. הראשון הוא תשתיות על־קרקעיות, והוא כולל פרישה של כבלי תקשורת לטלוויזיה רב-ערוצית, תשתיות טלפוניה ואינטרנט, תשתיות חשמל, ארונות תקשורת ומערכות מולטימדיה ו"בית חכם". השני הוא תשתיות תת־קרקעיות, והוא כולל פרישת כבלי תקשורת באדמה, פרישת קווי הולכת גז, ושדרוג תשתיות במגזר הקיבוצי. השלישי - תשתיות אל-חוטיות, שכוללות מתקני תקשורת סלולריים ומערכות אנרגיה מתחדשת (סולאריות ורוח).

ב-2013 פעילותה של נקסטקום נפגעה כשמשרד הביטחון - אחד מלקוחותיה המרכזיים - החליט להפסיק את העבודות עם החברה, ולהשעות אותה באופן זמני מרשימת הספקים שלו. הסיבה לכך היתה חקירה שניהל יחד עם המשטרה הצבאית, בה עלו לכאורה חשדות למעשים פליליים. בחברה הכחישו אז את החשדות.

כבר במאי אותה השנה, לאחר קיום השימוע, החליטו במשרד הביטחון להחזיר את נקסטקום לרשימת הספקים, אך עיכבו תשלום של חצי מיליון שקל, והזהירו כי אם יוגש כתב אישום נגד החברה או אחד ממנהליה - ישוב המשרד לדון מחדש בעניינה. בנקודה זו חזרה החברה להתמודד במכרזי משרד הביטחון, ואף זכתה בחוזים חדשים. האחרון שבהם, בהיקף של 35 מיליון שקל, נחתם בנובמבר 2017.

משרד הביטחון מעולם לא פירסם כל המלצה בנוגע לחקירה. "התיק מעלה אבק איפשהו", אמר ישראלי ל-TheMarker ב-2018. "זה סיפור שנוגע לנגד בצבא, שמעורבות בו שמונה חברות. אנחנו לא מכירים כל כך את האירוע. חלק מהמועסקים בחברה נחקרו ותושאלו - אבל זה נעלם. אנחנו ממשיכים לעבוד כהרגלנו עם משרד הביטחון".

שיפור בתוצאות ב-2018 

נקסטום הציגה ב-2018 שיפור משמעותי בתוצאותיה הכספיות. ההכנסות בינואר-ספטמבר 2018 הסתכמו בכ-240 מיליון שקל, גידול של 41% לעומת כ-170 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2017. הרווח הנקי הסתכם בינואר-ספטמבר 2018 בכ-9.6 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 3.4 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2017. הון העצמי, נכון לסוף הרבעון השלישי של 2018, הסתכם בכ-57 מיליון שקל.

במהלך 2018 נהנתה נקסטקום מגידול בצבר ההזמנות. בין היתר החברה חתמה , ביחד עם מנרב הנדסה, על הסכם  עם חברת עמק הבכא אנרגיית רוח, שבשליטת אנלייט,  לתכנון והקמה של פרויקט חוות הרוח, לייצור חשמל ברמת הגולן בהיקף של 136 מיליון שקל.

בנוסף, נחתם הסכם עם משרד הביטחון לביצוע עבודות אספקה, התקנה ותחזוקת תשתית בבסיסי צה"ל בהיקף כולל של עד 70 מיליון שקל. בסוף 2018 חתמה נקסטקום על הסכם קבלנות משנה עבור מוטורולה סולושנס ישראל, שזכתה במכרז של רכבת ישראל לביצוע שירותי תכנון, הקמה והפעלה של מערכת תקשורת סלולארית (GSM-R) לאורך תוואי מסילת רכבת ישראל. התמורה לנקסטקום עשויה להגיע ל-21 מיליון שקל.

מנקסטקום לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker