עשה שוק: 30 חודשי מאסר לעובד פסגות לשעבר שהורשע בתרמית של 700 אלף שקל

מאור וקסלר זיהה שיטה מתוחכמת להעביר כספים מהחשבונות שעליהם היה אמון כ"עושה שוק" - לחשבונותיו הפרטיים ■ השופט כבוב לא קנה את הטענה שהמעשים נבעו ממצוקה כלכלית - וקבע כי תיכנן באופן מדוקדק את העבירות והוציאן לפועל לבדו

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאור וקסלר, עובד בית ההשקעות פסגות לשעבר
מאור וקסלר, עובד בית ההשקעות פסגות לשעברצילום: עופר וקנין

מאור וקסלר, עובד בית ההשקעות פסגות לשעבר, ירצה עונש של 30 חודשי מאסר בגין מעילה בסך 700 אלף שקל שביצע בחשבונות פסגות. כמו כן, יוטלו עליו 15 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 200 אלף שקל – כך קבע הבוקר (שני) השופט חאלד כבוב מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. כבוב אימץ בכך את הסדר הטיעון שאליו הגיעו וקסלר ופרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ושהוצג לבית המשפט לפני כחודש.

וקסלר, שהודה במסגרת הסדר הטיעון בעבירות של השפעה בדרכי תרמית, גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה ומרמה והפרת אמונים בתאגיד, החל לעבוד בפסגות ב-2010. החל ב-2012 עבד במחלקת תעודות הסל, שם ביצע את המעשים שבגינם הורשע. בהדרגה, קיבל לידיו את האחריות לטיפול של פסגות ב-11 תעודות סל שבית ההשקעות שימש בהם "עושה שוק". במסגרת עבודתו, זיהה שיטה מתוחכמת להעביר כספים מהחשבונות שעליהם היה אמון לחשבונותיו הפרטיים, שאותה הוציא לפועל החל ביולי 2013.

"עושה שוק" הוא ברוקר, המתחייב להבטיח את הנזילות במסחר בנייר ערך כלשהו. במצב העניינים הרגיל בבורסה, מחיר ניירות ערך נקבע בהתאם לביקוש ולהיצע לכל נייר – המתבטאים בפקודות קנייה ומכירה. ואולם, בניירות ערך שאין בהם מסחר רב, נדרשת התערבות חיצונית. כאן נכנס לתפקיד עושה שוק, שמספק מעין ביטוח לסחירותו של נייר הערך. איך זה נעשה? עושה השוק מתחייב לרכוש ולמכור מניות כל אימת שמוזרמות פקודות קנייה ומכירה לבורסה, בתנאים שנקבעים על ידי הבורסה, ובתמורה לעמלה.

וקלסר, שהיה אמון על ניהול המסחר בתעודות הסל, נכנס למאות עסקות מול חשבון פסגות כעושה שוק. הוא קנה את ניירות הערך בזול, ובהמשך מכר אותם ביוקר. אלא שהצד שלעולם קנה בזול היה חשבון הבנק הפרטי שלו, והצד שתמיד קנה ביוקר היה החשבון של פסגות. וקסלר תיזמן את פקודות הקנייה והמכירה שהוזרמו במקביל מהחשבון הפרטי מצד אחד – ומהחשבון של פסגות מצד שני, כדי שמערכת המסחר של הבורסה תקלוט את העסקות המתואמות. על התרגיל הזה חזר 525 פעמים, עד שחלב מחשבון פסגות 323 אלף שקל.

בית פסגות ת"א
בית פסגות בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

במקרים מסוימים, מפרט כתב האישום, היתה רק עסקה עצמית אחת במסגרת התרגיל. זאת, משום שלאחר שסידר לעצמו מחיר נוח בקנייה מחשבון פסגות, הצליח וקסלר למכור את הניירות מהחשבון הפרטי לצד שלישי בבורסה, במחיר יקר מזה שבו רכש את ניירות הערך.

החל בפברואר 2016, עקב הודעת פסגות על "המרה כפויה" – כלומר הפסקת המסחר בתעודת הסל ששימשה אותו במסגרת התרמית – החל וקסלר לבצע תרגיל דומה באופציות על הדולר , שגם להן שימש פסגות עושה שוק. בעסקות אלו, מכר לעצמו (באמצעות חשבון פסגות) בזול את האופציות. בהמשך, מכר אותן במחיר גבוה משרכש לצד שלישי במסחר הרגיל בבורסה. סך הכל, ביצע 579 עסקות כאלה – מהן גרף 376 אלף שקל לכיסו.

"בפעילותו התרמיתית המתוארת לעיל, יצר הנאשם מחזור מסחר מלאכותי בניירות הערך, שערים מלאכותיים באותן עסקות ומצג שווא של פעילות תקינה במסחר בנייר הערך בין שני צדדים בלתי תלויים, תוך ניצול שיטת המסחר לרעה", נכתב בכתב האישום המוסכם.

"הנאשם טען שהסיבות שהביאו אותו לבצע את מעשיו היו מצוקה כלכלית, אך מעבר לטענות מהפה ולחוץ, לא הוצגה כל ראיה ולא הונחה כל תשתית לתמיכה בטיעון זה", ציין כבוב בגזר הדין. בין השיקולים להחמיר עם וקסלר, ציין כבוב כי וקסלר תיכנן באופן מדוקדק את העבירות והוציאן לפועל לבדו, תוך שהוא מסתיר את הזיקה בינו לבין החשבונות הפרטיים שבהם עשה שימוש ושהיו רשומים על שם אשתו.

עוד ציין השופט כי "ניצול מעמדו של הנאשם והמעילה באמון שניתן בו הם גורמים שיש לתת להם משקל משמעותי ומהותי בשיקולי הענישה".

עורכי הדין איתן מעוז ודניאל עינב מסרו מטעמו של וקסלר: "בית המשפט קיבל את טענות הסנגוריה לגבי נסיבות אישיות ייחודיות שמצדיקות להיעתר להצעת הענישה שבהסדר הטיעון. מר וקסלר קיבל על עצמו אחריות מלאה וכנה למעשיו כבר במהלך חקירותיו ושיקולים אלה הביאו לסיום מהיר של פרשה זו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום