מתכננים עסקה גדולה? הסימולטור שמראה כמה מותר לשלם במזומן

רשות המסים השיקה מחשבון המבהיר מהו התשלום המותר במזומן, ומהו הקנס שיחול מספטמבר במקרה של הפרה ■ יישום שני נועד לעדכון והשלמה של פרטי אמצעי תשלום על ידי רוכש נכס

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שטרות
שטרותצילום: אוליבייה פיטוסי

רשות המסים השיקה באחרונה שני יישומים שנועדו לעזור ליישם את החוק לצמצום השימוש במזומן. החוק נכנס לתוקף בתחילת השנה, והוראותיו לא חלות על עסקות של מתחת ל-11 אלף שקל. בעסקות שמעל סכום זה, ניתן לשלם במזומן 10% ממחיר העסקה או 11 אלף שקל - הנמוך מביניהם. בין אנשים פרטיים החוק חל על עסקות של יותר מ-50 אלף שקל, ומגבלת המזומן היא הנמוך מבין 10% ממחיר העסקה או 50 אלף שקל.

היישום הראשון הוא סימולטור המאפשר לחשב מה הסכום המרבי המותר לתשלום במזומן בעסקה מסוימת, בהתאם לנתונים שמוזנים. כמו כן, הכלי מאפשר לבדוק מה גובה הסנקציה הכספית שתוטל בשל הפרה של החוק.

רשות המסים
רשות המסיםצילום: ליאור מזרחי

כך למשל, הסימולטור מראה כי על עסקה של 150 אלף שקל בין שני אנשים פרטיים (למשל רכישת רכב מאדם פרטי) מותר לשלם במזומן 15 אלף שקל בלבד. במידה ששולמו במזומן 50 אלף שקל, סכום ההפרה הוא 35 אלף שקל, ובהתאמה הקנס הוא 7,000 שקל. בתקופת המעבר, שתימשך עד סוף ספטמבר 2019, לא יוטלו קנסות אלא אם המפר קיבל התראה בכתב על ההפרה וביצע אותה שוב.

היישום השני נועד לעדכון פרטי אמצעי תשלום והשלמתם, על ידי רוכש זכות במקרקעין. כחלק מהדיווח על עסקה של רכישת דירה, למשל, הרוכש יצטרך לציין באיזה אמצעי תשלום הוא משלם (המחאה בנקאית או רגילה, העברה בנקאית, משכנתא וכו'). הוא יוכל גם להצהיר בשלב הדיווח כי הוא אינו יודע עדיין כיצד ישלם, ובמקרה זה יידרש להשלים את הדיווח בתוך שישה חודשים מקבלת החזקה בנכס הנרכש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker