תרבות של חוסר שקיפות: מה מונע את יישום חוק חופש המידע במשרדה של מירי רגב?

במשרד התרבות והספורט טוענים כי לא מינו ממונה על יישום חוק חופש המידע מכיוון שלא קיבלו תקצוב לכך מהאוצר ■ האוצר בתגובה: "משרד התרבות זכה בשנים האחרונות לתוספת תקני כוח אדם משמעותית, ויכול היה להקצות אחד מהם לטובת המשרה המדוברת"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב.
מירי רגבצילום: אמיל סלמן

הבעיות ביישום חוק חופש המידע במשרדי הממשלה השונים לא יורדות מהפרק. הפעם מדובר בתגובת משרד התרבות והספורט לפנייתה של התנועה לחופש המידע. התנועה פנתה למשרד ביוני 2018 כדי לקבל מידע אודות הסמכת הממונה על העמדת מידע לציבור וההכשרה הרלוונטית לתפקידו. חוק חופש המידע קובע כי בכל משרד ממשלתי צריך להיות ממונה על העמדת שירות לציבור לטיפול בבקשות חופש מידע. הממונה הוא האחראי במשרד על יישום החוק.

במענה לבקשת התנועה, השיבו במשרד התרבות כי הם פנו למשרד האוצר כמה פעמים כדי לקבל תקצוב ייעודי לתקן עבור ממונה על חוק חופש המידע. עוד נכתב כי משרד התרבות ניסה לאייש את התפקיד כמה פעמים באמצעות קול קורא, אך מי שימלא את התפקיד עד לקבלת התקן הוא מנכ"ל המשרד מר יוסי שרעבי.

מנגד, באוצר טוענים כי "משרד התרבות והספורט זכה בשנים האחרונות לתוספת תקני כוח אדם משמעותית, כמפורט במסמכי תקציב 2019. בהתאם לסדרי העדיפות של המשרד, ניתן היה להקצות אחד מן התקנים הנ"ל לטובת המשרה המדוברת".

עו"ד רחלי אדרי, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אמרה כי "20 שנה לאחר חקיקת חוק חופש המידע, ברור כי תפקיד הממונה על חופש המידע הוא תפקיד חשוב ועמוס מאוד לאור היענות הציבור והשימוש בחוק, על כן תפקיד מסוג זה אינו יכול להיעשות בנוסף לתפקיד אחר, ויש להקצות לכך תקן נפרד ברשות. נמשיך ונעמוד על כך שבכל רשות ובכל גוף הכפוף לחוק חופש המידע יימצא תקן לממונה לנושא כנדרש".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker