נסגר התיק נגד המשנה למנכ"ל נתיבי ישראל, מיכה קופילובסקי

קופילובסקי הוצג תחילה כחשוד מרכזי בפרשת השוחד, בעבירות מרמה והפרת אמונים ■ לא פורסם הסבר להחלטה על סגירת התיק

גור מגידו
גור מגידו
מיכה קופילובסקי
מיכה קופילובסקיצילום: עופר וקנין

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ממשיכה בסיכום תיק חקירת נתיבי ישראל. לאחר הגשת שני כתבי אישום נגד שישה נאשמים בפרשה, הודיעה היום (ג') הפרקליטות לעורך הדין עפר ברטל, סנגורו של מיכה קופילובסקי - מי שהוצג בתחילת החקירה כחשוד בכיר בתיק - על הכוונה לסגור את התיק נגדו.

קופילובסקי שימש כמשנה למנכ"ל נתיבי ישראל וממלא מקום המנכ"ל בעת פרוץ הפרשה בסוף 2015. לפני כשנה וחצי הוא הוזמן לשימוע לפני העמדה לדין בעבירה של מרמה והפרת אמונים, על רקע עיסוק בעניינן של ספקיות של החברה שלפי החשד היה בקשרים עם בעליהן. הבעלים - יצחק ונונו וליאור לנקרי אכן הועמדו לדין בפרשה, אך בעבירות שאינן נוגעות לקופילובסקי. להגנתו טען קופילובסקי כי ירש את החוזים עם השניים מקודמיו בתפקיד, וגם כי גדע את ההתקשרות עם הספקים בסופו של דבר. לפי החשד, פעל בנתיבי ישראל מנגנון שיטתי שבמסגרתו חברו בכירים בחברה לספקים חיצוניים כדי לקדם את העסקתם בפרויקטים של החברה – בתמורה לשוחד ולטובות הנאה שונות.

בין היתר, בחנה המשטרה את הקשרים בין קופילובסקי לבין אלכס ויז'ניצר שהיה מנכ"ל נתיבי ישראל עד 2010 וחשוד אף הוא בפרשה בקבלת שוחד. זאת, על רקע אמירות של ויז'ניצר בהאזנות הסתר שנערכו לו, לפיהן הוא הפעיל לחץ על שר התחבורה ישראל כ"ץ, למנות את קופילובסקי לתפקיד מנכ"ל נתיבי ישראל. 

ההודעה שנמסרה היום מעורכת הדין קרן שמי-עוז מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות, לא מפרטת לפי שעה את עילת סגירת התיק. זו תימסר בהודעה נפרדת בהמשך.

עו"ד עפר ברטל, ממשרד ברטל-כהן, מסר בשמו של קופילובסקי: "לפני שלוש שנים נחקר קופילובסקי ונאלץ לשהות בבית מעצר במשך ימים רבים. באותו זמן התפרסמו שמו ותמונתו באולם המעצרים מאחורי מחיצת זכוכית שמפרידה בין האנשים החופשיים, לבין אלה שיד החוק הכבדה אוחזת בגרונם. ילדיו, רעייתו, הוריו וכל סביבתו הקרובה, נחשפה אז לפרסומים שלא הוסיפו לו כבוד.

"בעקבות זאת, מתפקיד של ממלא מקום מנכ"ל נתיבי ישראל, שעסק במאות פרויקטים בשווי של מליארדי שקלים - הפך למוקצה, והתקשה למצוא עבודה.  בעת שפורסמה המלצת המשטרה להעמידו לדין - שוב עברו הוא ומשפחתו את אותו תהליך מכובד. לאחר שלוש שנת יאוש וצער נסגר התיק ואנו שמחים על כך. אמנם לא ניתן יהיה להחזיר את מצבו לקדמותו"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker