מפקחים ברשות המסים הגישו לבית המשפט תצהירים בעייתיים – והשופטת מחקה את רובם

השופטת אישרה מחיקת 20 סעיפים מארבעה תצהירים שהוגשו, והתירה את השארתם של שלושה בלבד ■ "המטרה של תצהיר אינה לתת חוות דעת משפטית באשר למצב המשפטי או לשמש כתב טענות"

אפרת נוימן
אולם בית המשפט המחוזי בתל אביב
אולם בית המשפט המחוזי בתל אביבצילום: אילן אסייג

שופטת בית המשפט המחוזי בנצרת, עירית הוד, אישרה בחודש שעבר בקשה למחיקת רוב תצהירי עדות ראשית שהוגשו מטעם פקיד שומה צפת. בעקבות כך אושרו מחיקה של כ-20 סעיפים מארבעה תצהירים שהוגשו, ונותרו שלושה סעיפים בלבד - כך שכעת נדרשת הגשה של תצהירים מתוקנים.

מדובר בארבעה ערעורי מס של בני משפחת כץ, אשר נשמעים במאוחד ועוסקים בשאלות מס הקשורות לחלוקת דיווידנדים. התצהירים שהוגשו מטעם רשות המסים היו של שני מפקחי מס ראשיים בפקיד שומה צפת. בכל התיקים הוגשו על ידי המערערים בקשות למחיקת סעיפים מהתצהיר.

תצהיר שמוגש לבית המשפט צריך להיות מבוסס על עובדות אותן יכול מוסר התצהיר להוכיח מידיעה אישית שלו. המערערים טענו, באמצעות עורכי הדין טלי ירון אלדר, רועי פלר ואושר הרוש, ממשרד ירון אלדר פלר שורץ ושות', כי יש זהות בין התצהירים בתיקים השונים, וכי הם מהווים חריגה מהתקנות, שכן מדובר בטענות מטעם הגורם החתום על השומה שאינן עובדתיות אלא פרשניות - מעבר לכך שיש טענות שבמומחיות מפי מי שאינו מומחה.

רשות המסים טענה מנגד כי לא מדובר במצהירים רגילים ועבודת המפקחים היא פועל יוצא של ידע מקצועי, חשבונאי ומשפטי תוך הסתמכות על חוזרים מקצועיים, הוראות ביצוע ופסקי דין הנוגעים לפרשנות החוק.

השופטת קבעה ביחס למפקחת כי היא סקרה את הוראות החוק הרלוונטיות "באופן נרחב, הסבירה על שיטת המיסוי הנהוגה בישראל, על שיעורי המס אשר חלים על יחיד ועל חברה ועל מטרת הסעיפים והסבירה מדוע, לשיטתה, אין מקום לפרשנות מרחיבה. המצהירה הציגה את פרשנותה להוראות אלו ולמצב המשפטי מבלי שהתייחסה למקרה הספציפי נשוא הערעור. מצאתי כי אין מדובר בהצגת שיקול דעת אשר הפעילה המצהירה בעת קבלת החלטתה ותחת זאת מדובר בסקירת המצב המשפטי ופרשנותו".

היא הוסיפה כי המטרה של תצהיר אינה לתת חוות דעת משפטית באשר למצב המשפטי. "אין מקום שהמצהירה תסקור ותפרש את הוראות החוק באופן המהווה מעין חוות דעת משפטית במסגרת תצהירה, ואין הצדקה כי במסגרת עדותה תיחקר בסוגיות אלה". זה לא שולל את האפשרות של רשות המסים להביא סקירה של הוראות החוק במסגרת הסיכומים. בין הסעיפים שנמחקו גם כאלה שעוסקים במענה לטענות של המערערים. "אין מדובר בכתב טענות מטעם המשיב או בסיכומיו ואין מקום לכלול טענות כאמור במסגרת תצהיר עדות ראשית", נכתב.

ברירת המחדל היא כי ערעורי מס נידונים בדלתיים סגורות, אך עורכי הדין מטעם המערערים הגישו בקשה להתיר את הפרסום של ההחלטה. הטענה שלהם הייתה שמדובר בהחלטה מהותית ומשמעותית שפרסומה עשוי להשפיע על אופן ההתנהלות של רשויות מנהליות בפרט רשויות המס מול נישומים - ולא פחות חשוב מכך לסייע לנישומים לעמוד על זכויותיהם. בשבוע שעבר התירה השופטת את הפרסום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker