היועמ"ש: התמונות של נתניהו לצד חיילי צה"ל הן תעמולת בחירות אסורה

הקביעה ניתנה במסגרת חוות דעת של היועמ"ש בעתירה שהגישה מפלגת העבודה נגד הליכוד ונתניהו, בדרישה להורות להם להפסיק לעשות שימוש בתמונות של נתניהו לצד חיילים במסגרת תעמולת הבחירות של הליכוד

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו עם חיילים בפיקוד צפון, בדצמבר
נתניהו עם חיילים בפיקוד צפון, בדצמברצילום: קובי גדעון / לע"מ

היועץ המשפטי לממשלה הגיש הערב (ה') את עמדתו במסגרת עתירה לבג"ץ שהגישה מפלגת העבודה נגד מפלגת הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו, בעניין תמונות של ראש הממשלה לצד חיילי צה"ל, שפורסמו כחלק מתעמולת הבחירות של הליכוד.

בעתירתה ביקשה מפלגת העבודה שיו"ר ועדת הבחירות יורה לליכוד ולנתניהו לחדול מהשימוש בתמונות של חיילי צה"ל ברשתות החברתיות, במסגרת קמפיין הבחירות של המפלגה.

התמונות פורסמו בעמודים הפרטיים-פוליטיים של ראש הממשלה, שמנוהלים על ידי מפלגת הליכוד, ובהם נראה נתניהו לצד חיילי צה"ל.

חוות הדעת מטעם היועמ"ש נכתבה על ידי עו"ד ערין ספדי-אטילה מפרקליטות המדינה, ונקבע בה, בין היתר, כי לעניין שימוש בנכסי הציבור, אין בחוק הבחנה בין נכסים מוחשיים ובלתי מוחשיים, כמו תמונות שמופצות ברשתות החברתיות. זאת אף שחוק התעמולה אינו מתייחס כלל לרשת האינטרנט.

על פי חוות הדעת, לפי חוק התעמולה בתקופת 90 הימים שלפני מועד הבחירות וביום הבחירות עצמו חל איסור על שימוש בתעמולת הבחירות בצה"ל ובכלל כך בחיילי צה"ל, וזאת גם בדרך של פרסום תמונותיהם יחד עם ראש הממשלה ושר הביטחון, או עם כל מועמד אחר ברשימת מפלגה כלשהי.

לכן, נקבע בחוות הדעת, "יש להורות על מחיקת התמונות והסרטונים שפורסמו, החל מיום 9 בינואר 2019, ובנוסף יש להסיר, ללא דיחוי, תמונות אחרות וסרטונים עם חיילי צה"ל, שאינם מוזכרים בעתירה ושפורסמו בתוך התקופה האמורה".
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker