בעקבות תביעה של פרקליטה: לא ימונה מנהל ליחידה הממשלתית לחופש המידע

עו"ד טלי מרקוס ביקשה מבית הדין לעבודה, באופן תקדימי, לאפשר לה להתמודד על תפקיד במשרד המשפטים שפתוח לעובדי מדינה - אך לא לפרקליטים ■ המכרז יעוכב עד הכרעה בתביעה

אפרת נוימן
רבקי דב"ש, מנהלת היחידה הממשלתית היוצאת
רבקי דב"ש, מנהלת היחידה הממשלתית היוצאתצילום: אמיל סלמן

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים עצר את המכרז שמתנהל במשרד המשפטים לתפקיד מנהל היחידה הממשלתית לחופש המידע, במקום עו"ד רבקי דב"ש שסיימה את תפקידה. המשמעות היא שהתפקיד לא יאויש בשלב זה, עד שתוכרע התביעה של עו"ד טלי מרקוס, אשר ביקשה להתמודד במכרז וסורבה.

מדובר במכרז בין־משרדי, כלומר שאינו פומבי, אלא מיועד לעובדי מדינה בלבד. בסוף אוקטובר הגישה מרקוס, עורכת דין בפרקליטות המדינה, תביעה לבית הדין לעבודה לאחר שלא התאפשר לה להתמודד בו. הסיבה לסירוב היא המצב הקיים, שלפיו רק פרקליטים יכולים להתמודד על משרות של פרקליטים ולהפך – פרקליטים מנועים מהתמודדות במכרזים על משרות משפטנים בשירות המדינה.

מרקוס ביקשה, באמצעות עו"ד אילה הוניגמן, צו מניעה זמני לעצירת הליכי המכרז עד מתן פסק דין בתביעתה. השופט דניאל גולדברג קבע היום, בהסכמת נציגי הציבור, כי די בכך שהתביעה של מרקוס מעוררת שאלה שראויה לבירור ולליבון במסגרת ההליך העיקרי, על מנת להגיע למסקנה שהיא אינה נטולת סיכוי. לכן הוא בחן את מאזן הנזקים בין הצדדים וקבע כי הוא נוטה לטובת מרקוס.

השופט קבע כי "דחיית הבקשה תגרור אחריה תוצאה של היעדר אפשרות לתת למבקשת סעד אפקטיבי אם תזכה בתביעתה המקורית, שכן המכרז יבוצע ללא השתתפותה, ותיוותר הסתמכות של הזוכה בו שימונה למשרה". הוא הוסיף כי אינו מתעלם מהנזק שקיים באי מינוי מנהל ליחידה לחופש המידע או של מועמדים במכרז, אך המקרה מחייב את קבלת הבקשה תוך שמיעה מזורזת של ההליך העיקרי. 

לאחר הגשת התביעה, הודיעה המדינה על הכוונה לקדם מהלך של פתיחה הדדית של המכרזים, אך לשם כך עליה להתמודד עם ההתנגדויות של ארגון הפרקליטים ואיגוד המשפטנים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker