חיות: מן הראוי להותיר את הרשות השופטת מחוץ למשחק הפוליטי

נשיאת בית המשפט העליון התייחסה לנאומיה האחרונים של שרת המשפטים, איילת שקד, ולפרשיות שמסעירות באחרונה את מערכת המשפט: "אף מערכת אינה חפה מתקלות ומכשלים"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, הבוקר
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, הבוקרצילום: חן גלילי

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, התייחסה הבוקר (ג') לתקופת הבחירות ולהיבטים הנוגעים למערכת המשפט בתקופה זו, בדברים שנשאה בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי (ה-INSS), שנערך במוזיאון תל אביב. חיות הביעה את מורת רוחה מכך שדברי ביקורת על מערכת המשפט לקוחים מעולם מושגים לוחמני.

"ביקורת המופנית כלפי הרשות השופטת לגיטימית בכל מדינה דמוקרטית, וכידוע לכם ביקורת נוקבת מימין ומשמאל אכן מופנית לעתים מזומנות גם כלפי הרשות השופטת בישראל", אמרה חיות. "ואולם למונחים הלקוחים מעולם מושגים לוחמני אין מקום בשיח - נוקב ככל שיהיה - הנוגע לרשות השופטת, כמו גם בשיח הנוגע לרשויות שלטון אחרות. הפרדת רשויות משמעה איזונים ובלמים מתוך דיאלוג, ולא מתוך מלחמה בין הרשויות".

בדבריה רמזה חיות בין השאר לנאומיה האחרונים של שרת המשפטים, איילת שקד, על המהפכה השמרנית ששקד מתגאה בה ועיקרה: מינוי שופטים שמרנים לבית המשפט העליון.

חיות הוסיפה: "נמשיך לדבוק בדרך שאותה סללו שופטי ישראל לדורותיהם ובמילון המושגים שהנחה אותם, שמלות המפתח בו הן עצמאות, אי-תלות והעדר מורא, לצד מתינות, איזון ואיפוק".

בהמשך דבריה התייחסה הנשיאה ברמיזה לפרשות האחרונות במערכת המשפט: "אף מערכת אינה חפה מתקלות ומכשלים, אך המבחן האמיתי של מערכת המתפקדת היטב הוא ביכולת שלה לבחון את עצמה ולתקן את הטעון תיקון. מערכת בתי המשפט כבר הוכיחה כי היא יודעת לטפל כנדרש בכל עניין המחייב טיפול מערכתי".

לדברי חיות, "העצמאות המחשבתית ואי-תלות פוליטית הם נשמת אפה של כל רשות שופטת במדינה דמוקרטית, וכדי שניתן יהיה לשמר את קווי המתאר החשובים והבסיסיים הללו של מערכת בתי המשפט בישראל, מן הראוי להותיר אותה מחוץ למשחק הפוליטי. כך בימי שגרה, ובימי בחירות - על אחת כמה וכמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker