העצמאים דורשים: הכרה בהוצאות המשכנתא לצורכי מס

יוזמה חדשה, בגיבוי ארגון לה"ב, תנסה לשכנע את רשות המסים להתיר לעצמאים לנכות מרווחיהם את הוצאות הריבית על המשכנתא הביתית

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

>> המשכנתא היא אחת ההוצאות החודשיות הגדולות והמעיקות על בני המעמד הבינוני. מיזעור המשכנתא אמנם לא ישנה את סדרי העדיפות בחברה הישראלית, אבל יוכל להכניס מעט אוויר לנשימה לחשבון העובר ושב של מעמד הביניים.

יוזמה חדשה עשויה להקל על עומס תשלומי המשכנתא מבחינתם של בעלי עסקים ועצמאים. רו"ח גידי בר-זכאי ועו"ד זיו שרון גיבשו חוות דעת משפטית ורתמו את לה"ב - לשכת ארגוני העסקים והעצמאים לתוכנית הפעולה לצמצום הוצאות המשכנתא. היעד: הכרה בהוצאות מימון משכנתא כהוצאה מוכרת הניתנת לניכוי במס.

ניסיון העבר מבטיח שהקרב המשפטי יהיה לא פשוט. כזכור, הקרב על הכרה בהוצאות הטיפול וההשגחה על ילדים שהובילה עו"ד ורד פרי ושהגיע עד בית המשפט העליון הסתיים אמנם בכך שבית המשפט העליון פסק כי ראוי להכיר בהוצאות השגחה כהוצאה בייצור הכנסה ולכן יש להתיר את ניכוייה - אבל רשות המסים יזמה מיד תיקון חקיקה שרוקן מתוכן את פסק הדין של בית המשפט העליון. באחרונה קבע בג"ץ כי האוצר חייב לעדכן את הסכומים המירביים המותרים בניכוי כהוצאות אש"ל, אבל גם פסיקה זו כמעט חסרת משמעות בגלל תיקוני חקיקה שביצעה רשות המסים בשנים האחרונות.

קו ברור בין החיים הפרטיים להכנסה

מדוע מאבקי הכרה בהוצאות מורכבים כל כך? ניכוי הוצאות בפקודת מס הכנסה מושתת על קו ברור העובר בין החיים הפרטיים של הנישומים לבין העולם של ייצור ההכנסה. פקודת מס הכנסה קובעת כי המבחן העיקרי שאותו צריכה לעבור הוצאה המועמדת להיות מנוכה לצורכי מס הוא כי ההוצאה שימשה כולה ליצירת הכנסה. במלים פשוטות, כל מה שקורה מחוץ למקום העבודה נשאר מחוץ למשחק ההוצאות המותרות בניכוי.

גדעון בר זכאיצילום: טואג אייל

"ברשות המסים מזה דורות רבים מציירים קו דמיוני, אבל משמעותי מאוד, שניתן ממש לראות אותו בכניסה לכל מקום עבודה בישראל - משרד עורכי דין, מפעל יצרני, יקב בוטיק, בית ספר, בית חולים וכך הלאה - כל מה שקורה מחוץ לחתומי הקו אינו מותר בניכוי. עד כדי כך שגם נסיעה למקום העבודה אינה מותרת בניכוי", מסביר רו"ח בר-זכאי.

לדבריו, "בכל פעם שעולה שאלת התרת הוצאה שמחוץ לקו, כזו המכונה באופן כמעט דמוני 'הוצאה פרטית' נדרכים אנשי רשות המסים ומפעילים את מערכות האזעקה וצועקים 'זהירות זה מיליארדים'". הוא מזכיר כי "מי שמנכה את ההוצאה הם חברי מעמד הביניים הנושאים בנטל. לרשות המסים לא משנה שיש צורך אמיתי בהשקעת ההוצאה כדי לייצר הכנסה. בעיניהם זו הוצאה פרטית וצריך להתגונן מפניה".

לדעת בר-זכאי ושרון, למרות שינוי החוק בעקבות פסק הדין בעניין ורד פרי, הסיפור של הוצאות מימון משכנתא הוא שונה. בר-זכאי נשמע לרגע כמו אחד ממובילי מחאת האוהלים. "רבים מבני מעמד הביניים, הנושא בנטל המס הכבד, ישנים בכל לילה תחת קורת ביתם הממושכן עד כאב וכל השאר נאלצים לישון תחת קורת גג מושכרת כי ידם אינה משגת לרכוש בית. כמה נוכל לסבול מצב שבו ידם של אנשים אינה משגת לממן רכישת דירה בגלל מס שנגבה ביתר?", הוא שואל.

הוצאה פרטית שאינה מותרת בניכוי

בר-זכאי ושרון טוענים בחוות דעת שחיברו לאחרונה והעמידו לרשות לה"ב כי הפסיקה של בית המשפט העליון בשנים האחרונות דווקא תומכת באפשרות של בעלי עסקים ועצמאים לנכות מרווחי העסק לצורכי מס את הוצאות המימון שהוציאו על תשלום משכנתא פרטית. רוב העצמאים בעלי העסקים הקטנים והבינוניים הקימו או רכשו עסק בהשקעת הון עצמי וגם השקיעו לאורך השנים את הרווחים שצברו ושעליהם שילמו מס כהון חוזר שנועד לצמיחת העסק ופיתוחו.

זיו שרון

במקביל, רכשו נישומים אלה דירת מגורים באמצעות משכנתא תוך תשלום הוצאות מימון משמעותיות מדי חודש בחודשו. הוצאות מימון המשכנתא הן הריבית המשולמת עליה. בר-זכאי מסביר: "הוצאת מימון המשכנתא משולמת מהנטו. לדוגמא נישום המשלם משכנתא ממוצעת בסך 4,000 שקל לחודש יצטרך להרוויח בעצם כ-6,000 או 7,000 שקל כדי לממן את המשכנתא. המשמעות היא שנישום שמרוויח 12 אלף שקל בחודש משקיע יותר מחצי מהכנסתו בתשלום הזה למרות שעלותו רק כדי רבע מהכנסתו".

איש אינו חולק על כך שהוצאת מימון המשכנתא נחשבת הוצאה פרטית שאינה מותרת בניכוי. עם זאת, בחוות הדעת של בר-זכאי ושרון השניים טוענים כי במקרים רבים מאפשר החוק הקיים לנכות את הוצאות המשכנתא לצורכי מס כי הן עומדות במבחן "הקשר העקיף" שעוצב בפסיקה לגבי ניכוי הוצאות מימון בכלל, ולא רק הוצאות מימון משכנתא. בר-זכאי מסביר: "נישום שמימן את רכישת דירתו באמצעות משכנתא, ובמקביל השקיע הון עצמי בעסק יכול היה באותה מידה לבחור לשנות את סדר הדברים.

הוא יכול היה לממן את רכישת הדירה מהונו העצמי ומרווחים ובמקביל לקחת הלוואה למימון הפעילות העסקית. אם הנישום היה פועל בדרך השנייה איש לא היה מעלה בדעתו שלא לאפשר לנישום לנכות לצורכי מס את הוצאות המימון שהיו נובעות לו מההלוואה שנועדה לפיתוח העסק". בפועל, נישומים אינם בוחרים בדרך השנייה בגלל שהלוואה לדיור היא זולה משמעותית מהלוואה עסקית או משום שהלוואה כזו - כלומר משכנתא - ניתנת לטווח שהוא משמעותית ארוך יותר.

חוות הדעת של בר-זכאי ושרון קובעת כי פרשנות נכונה של פסקי הדין של בית המשפט העליון מאפשרת לנישום לנכות את הוצאות המימון בגין המשכנתא מבלי שיצטרך להחליף בפועל את המקורות והשימושים שלו. לדברי בר-זכאי, "כל שעל הנישום להראות זה שהושקעו הון עצמי ורווחים בעסק וכי עלות ההחלפה בין המשכנתא הזולה לבין ההלוואה העסקית אינן מצדיקות כלכלית את ביצוע השינוי. במדיניות מסים ראויה אין לאלץ את הנישום להוציא הוצאות יקרות יותר רק משום שזו הדרך לנכותן לצורכי מס".

"נלווה את המאבק עד לסיומו בערכאות"

בר-זכאי מוסיף כי "מרגע שהסכמנו כי מעמד הביניים נושא בנטל, הפתרון המתבקש הוא הכרה בהוצאות מימון על משכנתא. אבל זה תהליך וזה ייקח זמן. לפי חוות הדעת שלי ושל שרון יש נישומים רבים שיכולים כבר לפי המצב הקיים לנכות הוצאות מימון בגין משכנתא לצורכי מס".

שרון סבור שחוות הדעת עשויה לקדם גם הכרה בניכוי הוצאות אחרות. "הייתי מפריד בין הוצאות פרטיות לגמרי, ללא קשר לעבודה, להוצאות אחרות שרלוונטיות יותר לייצור הכנסה כמו הוצאות רכב אשר גם לגביהן ניתן לחשוב מחדש בייחוד עקב העידוד למעבר לפריפריה", הוא אומר ומוסיף, "ובלבד שיש לעסק הון עצמי חיובי". שרון אומר כי חוות הדעת תובא לידיעת בעלי העסקים העצמאיים באמצעות פרסומים מקצועיים.

בר-זכאי מתכונן למתקפה של עצמאים על רשות המסים: "בכוונתנו לגבות הגשת דו"חות מתקנים לצורכי מס ולאפשר לנישומים זכאים ליהנות מהחזרי המס המגיעים להם על רכיב המימון. לדעתי רשות המסים צריכה לאשר את הדו"חות ולהחזיר כספים".

סביר יותר להניח שהרשות תתנגד. מה יקרה אז?

בר-זכאי: "אני מעריך שרשות המסים תבחן את הנושא באופן מערכתי כדי ליצור אחידות בטיפול ולאמוד את סכום ההחזרים. אם רשות המסים תבחר להתנגד, אנחנו נלווה את המאבק עד לסיומו בערכאות", הוא מחייך.

האם אתה יכול להעריך לכמה נישומים חוות הדעת הזו רלוונטית ומה היקפי ההוצאות שניתן לנכות?

שרון: "חוות הדעת רלוונטית לכל מי שפועל כיחיד עצמאי בעל הון עצמי חיובי והוא בעל משכנתא. מדובר להערכתי בכ-100 אלף נישומים. אם נניח שמדובר בריבית שנתית ממוצעת של 15 אלף שקל על משכנתא, אנו מדברים על ניכוי בהיקף שיכול להגיע למיליארד שקלים וחצי".

יהודה טלמון: יש כאן פתרון מהיר שאינו מצריך חקיקה

>> לארגוני העצמאים ובעלי העסקים יש בטן מלאה על רשות המסים. "רשות המסים נכנסת בנו. היא לא נותנת לנו להתפרנס בכבוד ואנחנו תמיד על תקן חשוד מיידי. היא שותף בכיר לכל שקל שאנחנו מרוויחים אבל היא לא נותנת רשת ביטחון סוציאלית. הגענו למסקנה שצריך לדאוג לעצמנו", אומר נשיא לה"ב, עו"ד יהודה טלמון, לא מעט בהשפעת הפגנת המחאה הענקית ברחוב קפלן שבה השתתף עם אשתו, בנותיו ונכדו.

לה"ב הוא ארגון גג הכולל יותר מ-40 ארגונים של בעלי עסקים ועצמאים שבהם יותר מ-100 אלף חברים, רובם ממגזר נותני השירותים. למגזר יש כמובן ייצוג במאהל רוטשילד. שתי פעילות עצמאיות הקימו ביוזמתן אוהל. "זה באזור שדרות רוטשילד ושינקין. אנחנו מעניקים להן סיוע, אבל לא מנסים לקחת בעלות על היוזמה", אומר טלמון ומסביר כי הציבור המיוצג על ידי לה"ב "זה עמוד השדרה של מעמד הביניים. מדובר במסה של נישומים".

יהודה טלמוןצילום: תומר אפלבאום

הארגון מתכוון ליידע את רואי החשבון ויועצי המס בדבר חוות הדעת של זיו שרון וגידי בר-זכאי ולקדם כך את המאבק להכרה בהוצאות מימון המשכנתא. "השתכנענו שחוות הדעת נכונה ואמיתית מאוד וזה פתרון ראוי מאוד והולם", הוא אומר.

אתה לא חושש מכך שגם אם תצליחו להביא להכרה בהוצאות מימון משכנתא כהוצאה מוכרת רשות המסים שוב תשנה את המצב בחקיקה?

טלמון: "זו בהחלט אפשרות. אני נוטה לחשוב שברוח התקופה תהיה לרשות המסים בעיה עם דבר כזה. אם זה יקרה, אז שלא יתפלאו אם המחאה הבאה תהיה גדולה עוד יותר. אני רוצה לראות את חברי הכנסת שמדברים על בעיית הדיור מרימים יד כדי לסגור את הפרצה הזו. אני חושב שהצוות שהקים ראש הממשלה יכול למצוא כאן פתרון מהיר שאינו מצריך שינוי חקיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker