הפרקליטות הודיעה לבר רפאלי והוריה: כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירות מס

לפי החשד, בר רפאלי והוריה מסרו מידע כוזב והסתירו מידע רלוונטי במטרה להסתיר את זיקותיה של בר רפאלי לישראל ■ רפי וציפי רפאלי חשודים גם בעבירת הלבנת הון ■ עו"ד של המשפחה: "כל ההכנסות וכל המספרים היו בפני פקיד השומה"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בר רפאלי
בר רפאליצילום: AP

שלוש שנים אחרי שהחלה החקירה הגלויה, הודיעה היום (ה') פרקליטות מיסוי וכלכלה לבר רפאלי והוריה ציפי ורפי רפאלי, כי נשקלת העמדתם לדין בכפוף לשימוע, בעבירות מס ביחס להעלמת הכנסות של כ-30 מיליון שקל. כמו כן, רפי וציפי רפאלי חשודים בעבירת הלבנת הון - לאחר שנטען כי הצהירו שהם הנהנים בחשבונות כשבפועל בר רפאלי היתה הנהנית בהם.

כתב החשדות כולל כמה עניינים. הראשון עוסק בדו"חות שהגישה בר רפאלי לפקיד השומה ביחס ל-2006 ו-2007 שבהם היא דיווחה שאינה תושבת ישראל, ולא כללה בהם הכנסות שהפיקה מעבודותיה בחו"ל. ב-2009, נחתם הסכם פשרה שלפיו ישולם מס בישראל בגין מלוא הכנסותיה של בר רפאלי בארץ ובעולם, שהופקו ב-2007-2005. עם זאת, נטען כי במסגרת זו הסתירו בר וציפי רפאלי מפקיד השומה הכנסות בהיקף כ-6 מיליון שקל.

העניין השני עוסק בתקופה מאוחרת יותר, בין 2009 ל-2012 שלגביהן נטען כי בוצעו פעולות הסתרה של מיליוני שקלים לכל שנה - ובסך הכל יותר מ-23 מיליון שקל. רפאלי הקימה חברות בחו"ל, פתחה חשבונות ברחבי העולם והכנסותיה הוזרמו אליהם. נטען כי בדו"חות המס ובהצהרת ההון שהגישו החשודים, הוצהר כי אין לבר רפאלי הכנסה בישראל וכי היא תושבת חוץ. בדיוני שומה לאותן שנים מסרו החשודים לפקיד השומה מידע כוזב והסתירו ממנו מידע רלוונטי, וזאת במטרה להסתיר את זיקותיה של בר רפאלי לישראל. במקביל, הציגה רפאלי בפני רשויות המס בארצות הברית מצגים שלפיהם היא איננה תושבת ארה"ב וכי היא מתגוררת בישראל.

בהודעה נטען כי כי בשנים אלו שכרה ורכשה בר רפאלי 3 דירות בישראל, ביניהן במגדל YOO בתל אביב ובמגדלי W,  אולם לאור חששן של בר וציפי רפאלי כי עובדות אלו עשויות להוות זיקה שבה יתחשב פקיד השומה בקביעה כי מרכז חייה בישראל, הסתירו את שמה מרישומי הדירות, תוך הצגת מצגים כוזבים לרשויות (חוזה השכירות נחתם מול אחיה ואמה ולא מולה). הפרקליטות בדקה את הנושא גם באמצעות איכונים של שמכשיר הסלולרי - על מנת לקבוע היכן היתה רפאלי בתקופה הרלוונטית.

ציפי ורפי רפאלי
ציפי ורפי רפאלי ב-2011צילום: דניאל בר און

השאלה האם בר רפאלי היתה תושבת ישראל או לא בין 2009 ל-2012 נידונה גם בהליך אזרחי שמתנהל מולה בשנתיים האחרונות ונמצא בשלבי סיום. ההליך הפלילי שעליו הודיעה הפרקליטות כעת עוסק בשאלה של הסתרת מידע והצגת מידע כוזב לרשויות המס. בנוסף, ישנם הליכים נוספים של רשויות המס מול רפאלי ביחס לשנים אחרות.

עניין נוסף שבו עוסק כתב החשדות הוא החשד שציפי רפאלי השמיטה הכנסות בסך כ-3 מיליון שקל מעמלות שקיבלה כתוצאה מפעילותה כסוכנת של בר רפאלי, וזאת באמצעות הפקדת העמלות בחשבונות בנק בחו"ל על שם בר רפאלי או חברות בשליטתה. נמסר כי רשות המסים הוציאה צו לקבלת דפי הבנק בחו"ל, לבר ולציפי רפאלי. הדפים נמסרו רק כשנתיים לאחר הוצאת הצו, ולאחר הליך משפטי שניהלה הרשות.

ולבסוף, כתב החשדות עוסק בהטבות והנחות שקיבלו בר וציפי רפאלי בתמורה לפרסום ויחסי ציבור שהניבו הכנסות בגובה מיליוני שקלים, מבלי שדווחו לרשויות כנדרש בחוק, לרבות מימון שכר דירה ורכש דירה, וכן שימוש ברכבי יוקרה.

התיק מטופל בפרקליטות מיסוי וכלכלה, החקירה בוצעה על ידי פקיד שומה חקירות ת"א ברשות המיסים.

עורכי הדין משה מזרחי, אודי ברזילי ורותי ליטבק המייצגים את משפחת רפאלי מסרו: "קיבלנו לפני מספר דקות בלבד את ההודעה בדבר השימוע. מקריאה ראשונית נראה כי מרבית הסוגיות עלו ונבחנו בהליך האזרחי שהתקיים בבית המשפט המחוזי וממתינות להכרעה שיפוטית. בדיוק לגבי אותן נקודות, זימן השופט דיון שמטרתו משא ומתן לפשרה כי לשיטת השופט מדובר בתיק שאיננו 'שחור או לבן'.

"חשוב להדגיש שלא מדובר על 'העלמת הכנסות שהוסתרו'. כל ההכנסות וכל המספרים היו בפני פקיד השומה. השאלה היתה רק לגבי סיווג ההכנסות כפטורות או כחייבות. יש להדגיש כי ב-2009 נחתם הסכם "ניתוק תושבות" שקבע שהחל מ-2007 בר היא תושבת חוץ. כל זה נעשה לאחר בדיקות מעמיקות במס הכנסה שנמשכו שנתיים. ברור שמי שמחזיק אישור כזה ממס הכנסה, אין לו שום סיבה לנסות ולרמות את המערכת, מה שהיא לא עשתה בפועל כמובן.

"אנחנו נלמד את הדברים לעומק ונביא את הטענות בפני פרקליטות המחוז. אנחנו מקווים שבסופו של יום יקבלו את עמדתנו שמדובר בשאלה אזרחית בלבד, כמו מאות רבות של תיקים אחרים שנידונים מידי יום ברחבי הארץ בפני פקידי שומה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker