התקבל ערעורו של ערן שחם שביט שהסתבך בפרשת המסרונים

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את ערעורו של עו"ד שחם שביט, וביטל את החלטת בית הדין המשמעתי של עובדי המדינה, שהחמיר עמו מעבר להסדר הטיעון שחתם - כך שהוא יוכל לחזור לתפקידו בפרקליטות בפברואר 2019

גור מגידו
גור מגידו
עו"ד ערן שחם-שביט בדיון בבית-המשפט
עו"ד ערן שחם-שביט בדיון בבית-המשפט צילום: תומר אפלבאום

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את ערעורו של עו"ד ערן שחם שביט, ששימש כיועץ המשפטי של מחלקת החקירות והמודיעין ברשות ני"ע והסתבך ב"פרשת המסרונים". בית המשפט ביטל את החלטת בית הדין המשמעתי של עובדי המדינה, שהחמיר עם הפרקליט מעבר להסדר הטיעון שהושג עמו בעקבות הפרשה. כעת שחם שביט יוכל לשוב לתפקידו כבר בפברואר. 

פרשת המסרונים פרצה בפברואר 2018, בעקבות פרסום של דורון הרמן בערוץ 10, ערב הארכות המעצר בתיק 4000. בדיון בבית המשפט, צולם מסך הטלפון של עו"ד שחם שביט, ובו תכתובת חריגה עם שופטת בית משפט השלום בתל אביב, פוזננסקי-כץ, על הנחקרים שעתידים לבוא בפניה להארכות מעצר.

בהתחלה פורסמו רק המסרונים שנקלטו בעדשת המצלמה של ערוץ 10. בשלב זה, נוצר הרושם כי השופטת ועורך הדין מתאמים ביניהם את תוצאת ההליך שניהלה השופטת. "הבשורות הנחמדות הן ששאול (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים, תיראי מופתעת", כתב שחם שביט. השופטת השיבה: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת. אך בהמשך, כשפורסמה התכתובת המלאה, התקבל הרושם ששחם שביט דווקא העביר לשופטת מסרים מתונים ביחס לחשודים, ואפילו ביקר את גישת המשטרה שהחמירה לשיטתו עם החשודים בתיק יתר על המידה.

עם זאת, התכתבות ישירה בין שופטת לפרקליט היא אסורה ומהווה עבירה משמעתית גם מבחינת השופטת וגם מבחינת הפרקליט.

ההסדר שנדחה ואושר שוב

הסדר הטיעון שהושג בין שחם שביט לבין המדינה קבע כי הוא ישוב לעבודה במחלקת החקירות, אך יורד לדרגת פרקליט בכיר ולא יכהן בתפקידו כיועץ המשפטי של המחלקה, למשך תשעה חודשים. עוד סוכם כי תירשם נזיפה בתיק האישי, והוא יורד בדרגה למשך שנה. באוגוסט דחה בית הדין את ההסדר וקבע כי לאור חומרת הפרשה, שחם שביט יוכל לשוב לתפקידו כראש המחלקה רק כעבור שלושים חודשים – קרי באמצע 2021. את ההחלטה הזו, ביטלה היום השופטת ענת זינגר מבית המשפט המחוזי בירושלים.

בין היתר קבעה השופטת זינגר כי בית הדין הושפע מההכרעה המשמעתית החמורה עם השופטת פוזננסקי-כץ – שהודחה כליל משיפוט על ידי בית הדין המשמעתי לשיפוט, בראשות נשיא בית המשפט העליון בדימוס אשר גרוניס. זאת, לדעת השופטת זינגר, בהתעלם מהפער בין מעמדה של שופטת לבין זה של פרקליט וכן מהעובדה כי גם עם השופטת הושג הסדר אך זה לא כובד בשל קושי משפטי לערוך אותו על רקע היעדר סמכות מפורשת בחוק להשעות שופטים באופן זמני.

עוד ציינה השופטת כי בית הדין המשמעתי התעלם מאמירות של בית הדין לשופטים שקבע מפורשות כי אינו דן בחומרת מעשיו של שחם שביט אלא במעשיה של השופטת בלבד. השופטת הוסיפה ונימקה את החלטתה בצורך לכבד הסדרים מעין זה שנערך עם שחם שביט.

השופטת אף עמדה על כך שמטרתו של שחם שביט לא היתה לתאם את תוצאת הדיון אלא "שחם שביט, סבר בזמן אמת, כי חובתו המצפונית היא לדווח על עמדה פנימית אשר תמנע מעצר מיותר".

בא כוחו של שחם שביט, עו״ד עודד סבוראי מסר: ״אנו שמחים על שבית המשפט קיבל את עמדתנו במלואה והכיר בכך שעו״ד שחם שביט פעל בתום לב ולפי מיטב מצפונו וערכיו״.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker