רקפת רוסק-עמינח בבית המשפט: "עברתי סחיטה באיומים"

מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח ממשיכה היום בעדותה במשפט "באים לבנקאים". לדבריה, "אמרו לי יש לך כך וכך ימים להפסיק, כי אחרת נגיע לילדים שלך" ■ ברק כהן ביקש לחקור מחדש את רוסק עמינח בעקבות הדברים, אך השופט סירב

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רקפת רוסק עמינח מול עו"ד ברק כהן
רקפת רוסק עמינח מול עו"ד ברק כהן צילום: מוטי קמחי

מנ"כלית לאומי, רקפת רוסק-עמינח, ממשיכה היום בעדותה במשפט "באים לבנקאים". רוסק עמינח נשאלה על ידי עו"ד משה סרגוביץ מהסנגוריה הציבורית, בא כוחו של אחד הנאשמים, ערן ורד, אם נחשפה לביקורת על אישים כמו אהוד ברק ואלפרד אקירוב, בעניין הנדל"ן שהם מחזיקים. "זה (הביקורת) לא מופנה רק כלפיך", אמר עורך הדין. רוסק-עמינח השיבה: "אני משתדלת לא לקרוא את הרכילות של העיתונאים. אני כנראה לא היחידה".

עורך הדין: "תסכימי איתי, שכשמעלים ביקורת על הנדל"ן שאת מחזיקה, יש כאן ביקורת עקיפה על שכר הבכירים בחברות הציבוריות במשק".

רוסק עמינח: "אולי קצת".

רקפת רוסק עמינח בבית המשפט
רקפת רוסק עמינח בבית המשפט צילום: מוטי קמחי

עורך הדין: "הנד"לן רהבתני". 

רוסק עמינח: "זה לא ראוי לענות. אף אחד לא יודע מאיזה כסף נרכש המגרש, הוא נרכש ממשכנתא, לא משכר".

עו"ד ברק כהן במשפט מול רקפת רוסק עמינח
עו"ד ברק כהן במשפט מול רקפת רוסק עמינחצילום: מוטי קמחי

עורך הדין: "כתגובה לברק כהן אמרת שהוא מוציא את דיבתך, ושהעובדה שאת לא תובעת לא עושה את זה פחות דיבה"

רוסק עמינח: "כבר אמרתי היום שזו דיבה".

עורך הדין: "אני מבין שמבחינת עניין ההטרדה הדבר המשמעותי היה עצם ההגעה לבית שלך". 

רוסק עמינח: "לא. עיקר היה ההטרדה לילדים שלי. כל מה שקשור לילדים ולמשפחה זה העיקר. ההטרדה שלי היא משנית להטרדה של המשפחה. ההטרדה של אמא שלי היא העיקר. הכל מטריד. וגם כל מיני אמירות בסרטים שהלקוחות שלך מעלים - כמו יש לכם כך וכך ימים להפסיק, כי אחרת נגיע לילדים שלך. בוא נסכים שזו סחיטה באיומים".

ברק כהן פנה לשופט: "אדוני, האמירה של העדה כרגע היא אמירה חדשה שמתייחסת באופן אחר לתכנים, שלגביהם אני נאשם, ואני מבקש להגיב. העדה לא העידה על עובדות מסוימות ולכן לא שאלתי אותה עליהן. הגיוני שאקבל את הזכות לברר את העובדות".

בדיון הדגישה רוסק עמינח "נושא של אוסף אמירות בוטות ומאיימות, מטרידות ומסיתות והמילה פגיעה בפרטיות. ברור שאם אתה עומד בצומת ומספר איזה משכנתא לקחתי, זה לא דומה לראיון שנתתי על איזו ארוחת צהריים אכלתי. כל החקירה פה באה להגיש שאני לא בן אדם שמסתיר את בני משפחתו – אני לא מתביישת בהם. אבל בין זה ובין האתר של 'באים לבנקאים' - זה לא דומה". לדבריה, "היה לי חשוב שילדיי יזכו לשקט.

"אני מסבירה לך מכל הלב. כשקוראים לרצח של בנקאים שהם גם ככה לא אנשים אהובים, לפחות לבעלי חובות, ויש כל הזמן מקרי אלימות בבנקים, אז מקרה כזה - אי אפשר להתעלם ממנו".

מוקדם יותר השבוע אמרה רוסק עמינח בעדותה בבית המשפט: "אני לא מבינה על מה קמה מחאת 'באים לבנקאים'. אני לא מכירה את כהן ואת האנשים האלה (הפעילים הנאשמים יחד עם כהן בתיק הפלילי נגדו). אין לי מושג על מה החובות שלהם ולמה הם לא מחזירים אותם לבנק".

האישומים: הטרדת רוסק עמינח ובתה

במשפט נאשמים ששת פעילי תנועת "באים לבנקאים", ובראשם ברק כהן, בין היתר בהטרדתה של רוסק עמינח ובהטרדת בתה הצעירה. יחד עמם נאשם חייב נוסף של הבנק, אמנון פורת, אף הוא בהטרדתה.

"זה הגיע למצב שכשמחפשים את המילה 'גנבת', גוגל משלים לביטוי 'רקפת הגנבת'", אמרה רוסק עמינח, כשהעלבון ניכר על פניה, בהתייחס לכינוי שהדביק לה כהן. במהלך העדות טענה שהיא אינה מכירה אנשים שרכושם עוקל על רקע חובות של בני משפחתם, וכי מעולם לא השתתפה במחאה כלשהי ולכן אין לה מושג "איך עושים מחאה".

לדבריה, "היו לא מעט אירועים שנגעו גם לשתי הבנות שלי, שהיו אז שתיהן קטינות. הגדולה היתה בתיכון, והקטנה בחטיבה. היו נסיונות להגיע אליהן, להגיע הביתה כשרק הקטנה בבית או להגיע לבית הספר. פעם הפעילים חילקו כרוזים מחוץ לבית הספר עם תמונה שלי וכיתוב: דנה, הבת שלי, לא אשמה שאמא גנבת. היו עוד ועוד אירועים. 

"פעם, כשהבת הקטנה שלי בת ה-14 היתה לבדה בבית, קראו קריאות מאוד לא נעימות במגפון. חששתי לה, אבל לא יכולתי להתפנות מהעבודה ולבוא. היה אירוע נוסף כשהילדה שלי הלכה עם חברה בדרך חזרה מבית הספר והלכו אחריה עם מגפון".

לאחר שסיפרה כיצד כהן פנה טלפונית לאמה הקשישה, אמרה: "זו תחושה כאילו מישהו נכנס לי לתוך הנשמה ולתוך הגוף. זו תחושה איומה".

ברק כהן, עורך דין עד לא מכבר, מייצג את עצמו בתיק. הוא ביום ראשון חקר בעצמו את מנכ"לית הבנק בחקירה הנגדית, וניכר שעבורו, העדות היא יום חג. זו הזדמנות להטיח ברוסק עמינח את כל השאלות הקשות שהיא לא נשאלת בחיי היומיום - משאלות על פרשת העלמות המס של לקוחות הבנק בארצות הברית ועד לשאלות אודות חקירה פרטית שהזמין הבנק נגדו, וחקירות שהוא מזמין ככלל נגד חייבים. רוסק לא ממש ענתה לרוב השאלות הללו.

כהן שאל על מדיניות גביית החובות בנוגע לחייבים קטנים, שמגיעה לא פעם לפסים לא נעימים כמו כניסה לבתים, עיקול של רכוש ועוד. רוסק עמינח השיבה בתשובות כלליות, ונעה באי נוחות בכסאה, אך לבסוף אמרה שהיא לא מכירה אישית חייבים כאלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום