מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח הגיעה להעיד במשפט "באים לבנקאים"

רקפת רוסק עמינח הגיעה לבית משפט השלום בתל אביב כדי למסור עדות במשפטם של ששת פעילי התנועה - המואשמים בהטרדתה ובהטרדת בתה ■ "היו סמסים מטרידים, ניסו להגיע לבנות שלי. אין לי מושג על מה המחאה, וכמה החובות של ברק כהן"

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רקפת רוסק עמינח על דוכן העדים, היום
רקפת רוסק עמינח על דוכן העדיםצילום: מוטי מילרוד

"אני לא מבינה על מה קמה מחאת 'באים לבנקאים'. אני לא מכירה את כהן ואת האנשים האלה (הפעילים הנאשמים יחד עם כהן בתיק הפלילי נגדו; ג"מ). אין לי מושג על מה החובות שלהם ולמה הם לא מחזירים אותם לבנק" - כך אמרה היום (א') מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, בעדות שנתנה במשפט "באים לבנקאים" בבית משפט השלום בתל אביב.

במשפט נאשמים ששת פעילי תנועת "באים לבנקאים", ובראשם ברק כהן, בין היתר בהטרדתה של רוסק עמינח ובהטרדת בתה הצעירה. יחד עמם נאשם חייב נוסף של הבנק, אמנון פורת, אף הוא בהטרדתה.

רוסק עמינח הוכנסה לאולם דרך כניסה צדדית, מבלי שנאלצה להיפגש בקבוצת המפגינים שחיכתה לה בחוץ, לאחר שבקשותיה להימנע מעדות או להעיד בשיחת וידאו נדחו. "זה הגיע למצב שכשמחפשים את המילה 'גנבת', גוגל משלים לביטוי 'רקפת הגנבת'", אמרה רוסק עמינח, כשהעלבון ניכר על פניה, בהתייחס לכינוי שהדביק לה כהן. במהלך העדות טענה שהיא אינה מכירה אנשים שרכושם עוקל על רקע חובות של בני משפחתם, וכי מעולם לא השתתפה במחאה כלשהי ולכן אין לה מושג "איך עושים מחאה".

ברק כהן (במרכז), בבית המשפט
ברק כהן (במרכז), בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

לדבריה, "היו לא מעט אירועים שנגעו גם לשתי הבנות שלי, שהיו אז שתיהן קטינות. הגדולה היתה בתיכון, והקטנה בחטיבה. היו נסיונות להגיע אליהן, להגיע הביתה כשרק הקטנה בבית או להגיע לבית הספר. פעם הפעילים חילקו כרוזים מחוץ לבית הספר עם תמונה שלי וכיתוב: דנה, הבת שלי, לא אשמה שאמא גנבת. היו עוד ועוד אירועים. 

"פעם, כשהבת הקטנה שלי בת ה-14 היתה לבדה בבית, קראו קריאות מאוד לא נעימות במגפון. חששתי לה, אבל לא יכולתי להתפנות מהעבודה ולבוא. היה אירוע נוסף כשהילדה שלי הלכה עם חברה בדרך חזרה מבית הספר והלכו אחריה עם מגפון".

רוסק עמינח סיפרה גם כי מספר הטלפון שלה פורסם על ידי כהן בעמוד הפייסבוק שלו. בעקבות זאת קיבלה מסרונים מטרידים. כשנשאלה מדוע מחקה חלק מהמסרונים אמרה רוסק עמינח, כשהיא על סף דמעות: "מאוד קשה לנהל בנק ולהתעסק איתם. ניסיתי למחוק אותם מחיי, ככל שיכולתי".

רקפת רוסק עמינח מגיעה לבית המשפט, היום
רקפת רוסק עמינח מגיעה לבית המשפט, היום צילום: מוטי מילרוד

לאחר שסיפרה כיצד כהן פנה טלפונית לאמה הקשישה, אמרה: "זו תחושה כאילו מישהו נכנס לי לתוך הנשמה ולתוך הגוף. זו תחושה איומה".

"כשברק הגיע לבית הספר של הילדה שלי היתה לנו דילמה אם לבקש צו שירחיק אותו מהילדות. המחשבה היתה שאנחנו רוצים להימנע מפסטיבל כזה", אמרה רוסק עמינח, כשהיא מכוונת לנעשה באולם ומחוצה לו. "חשבתי שאולי זה יחלוף". ואולם, לדבריה, כשפורסמה קריאה לבוא ולהפריע במסיבת השכבה של בתה בתיכון, החליטה שאין לה ברירה אלא לבקש את הרחקתם של כהן והפעילים.

ברק כהן, עורך דין עד לא מכבר, מייצג את עצמו בתיק. הוא חקר בעצמו את מנכ"לית הבנק בחקירה הנגדית, וניכר שעבורו, העדות היא יום חג. זו הזדמנות להטיח ברוסק עמינח את כל השאלות הקשות שהיא לא נשאלת בחיי היומיום - משאלות על פרשת העלמות המס של לקוחות הבנק בארצות הברית ועד לשאלות אודות חקירה פרטית שהזמין הבנק נגדו, וחקירות שהוא מזמין ככלל נגד חייבים. רוסק לא ממש ענתה לרוב השאלות הללו.

כהן שאל על מדיניות גביית החובות בנוגע לחייבים קטנים, שמגיעה לא פעם לפסים לא נעימים כמו כניסה לבתים, עיקול של רכוש ועוד. רוסק עמינח השיבה בתשובות כלליות, ונעה באי נוחות בכסאה, אך לבסוף אמרה שהיא לא מכירה אישית חייבים כאלה.

אחת מההפתעות שהכין כהן לרוסק עמינח נגעה לטענות של דוברת הבנק, לירן גורדון, מתוך הליך לגביית חוב של אחיה. כהן הקריא באולם את טענות הדוברת, שסיפרה כיצד חוותה חוויה דומה לזו שעבר כהן עצמו, ושעברו רבים כמוהו - מאמץ גביה אגרסיבי, כולל ניסיון לעקל רכוש שלא שייך לחייב. אנשי הוצאה לפועל, מסתבר, הגיעו לביתה של גורדון וביקשו לעקל רכוש שלה על רקע חוב של אחיה לבנק מזרחי טפחות. לדברי גורדון, לבסוף הובנה הטעות והוחזר הרכוש. רוסק עמינח אמרה שלא שמעה על המקרה: "אני לא מכירה את הפרטים", השיבה והוסיפה כי "גם כשנעשות טעויות, יש דרך לתקן אותן. הדרך היא לא להגיע לבת שלי הביתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker