מה יהיה שיעור הנכשלים: המשפטנים ניגשים היום לבחינות הלשכה

לאחר שבמועד האחרון נשבר שיא של נכשלים - המתמחים ייגשו היום לבחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין ■ מתמחה: "גם אם מישהו למד והשקיע - זה לא מבטיח שהוא יעבור את הבחינה"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תור לבחינה של לשכת עורכי הדין
תור לבחינה של לשכת עורכי הדיןצילום: אוליבייה פיטוסי

מועד החורף של בחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין ייערך היום (חמישי) בירושלים. ממועד חורף 2017, הבחינה נערכת במתכונת מורחבת, שכוללת גם שאלות על סוגיות משפטיות מהותיות, בצירוף קובץ דברי חקיקה, ולא רק שאלות בסדרי דין.

הבחינה, שנערכת משעות הבוקר עד אחר הצהריים, כוללת שאלת ניסוח משפטי (15%), דין דיוני (45%) ודין מהותי (40%). במועד האחרון שיעור המעבר היה 38% - אחרי שוועדת הבחינות פסלה שאלות, עוד לפני שהתקבלו ערעורים בנושא.

בחודשים האחרונים נעשו כמה שינויים בבחינה, גם בעקבות ביקורת שנשמעה בבית המשפט העליון על המתכונת והמהירות הלא סבירה שבה נדרשים הנבחנים לענות על שאלות. שרת המשפטים, איילת שקד, החליטה כי מהמועד הקרוב תינתן תוספת זמן של כשעה בזמן הבחינה, באופן של 4 דקות לשאלה בדין המהותי במקום זמן של 3 דקות לשאלה שהיה עד כה, ובפרק הדיוני יהיו 2.5 דקות לשאלה במקום 2 דקות שהיו. כמו כן, הוחלט על צמצום רשימת החיקוקים לבחינה וחלוקה של רשימת החיקוקים - לחלק הדיוני בנפרד ולחלק המהותי בנפרד.

בנוסף, הוחלט על ביטול "גזירת השליש" - כך שכל נבחן שיקבל ציון מצטבר של יותר מ-65 יעבור את הבחינה, גם אם הוא לא ענה לפחות על שליש מהשאלות בכל פרק. תיקון נוסף (שחל גם רטרואקטיבית על שני המועדים האחרונים) מחזיר את ההוראה שהיתה בתקנות לפני תחולת הרפורמה שהביאה לשינוי בבחינה, ולפיו מי שקיבל ציון של 60% לפחות בכל אחד מחלקי השאלון, יראו אותו כמי שעבר את הבחינה בכתב - גם אם הציון הכולל היה פחות מ-65.

ביום שלישי האחרון דחה בית המשפט העליון את ערעורם של המתמחים בנוגע להשגה שהוגשה על עשר שאלות, שנשאלו במועד הקיץ של בחינות לשכת עורכי הדין.

בחינה של לשכת עורכי הדיןצילום: אוליבייה פיטוסי

כמו לשנן ספר טלפונים

אוריה כספי, שלמדה משפטים באוניברסיטת חיפה והתמחתה במשרד עו"ד אורנה לין ושות', מספרת על תקופת הכנה אינטנסיבית לקראת הבחינה. "נרשמתי לקורס של המתמחה (הקורס היחיד שיש כיום; ב"א), וכבר ב-2 לספטמבר התחלתי ללמוד - שלושה וחצי חודשים רצופים שבהם למדתי בהתחלה משהו כמו עשר שעות ביום ובחודש וחצי האחרונים בין 12 ל-16 שעות ביום. בלימודי המשפטים באוניברסיטה לא למדתי ככה".

לדבריה, "הבחינה צריכה להיות קשה, עורכי הדין צריכים להיות מקצועיים - אבל הבחינה לא בודקת את זה. מבקשים מאתנו לזכור 1,008 מועדים בעל פה. זה כמו לשנן ספר טלפונים בעל פה".

גל יחיעם, שהתמחתה במשרד עו"ד הרצוג פוקס נאמן, מוסיפה: "גם מי שלמדה והשקיעה - לא בטוח שהיא תעבור את הבחינה". לדבריה, "אחרי שעשיתי סימולציות משנים קודמות ובעיקר אחרי שפתרתי את המועד האחרון, אני יכולה להגיד שגם אם למדת טוב זה לא מבטיח שתעברי את הבחינה".

חור בראש וחור בכיס

אחת הבעיות הגדולות של המתמחים היא היעדר הכנסה בזמן ההכנה לבחינה. בתקופה זו הם לא יכולים לקבל דמי אבטלה והם גם לא יכולים לעבוד. מעבר לכך, עלות קורס ההכנה נאמדת בסכום של אלפי שקלים. אפרת רפאלי, שהתמחתה במשרד עו"ד אפרים אברמזון ושות', מספרת כי היא נעזרה בהורים. לדבריה, זה "על הגבול הבלתי אפשרי לעבוד בתקופה הזאת גם משרה חלקית".

חלק מהמשרדים מסייעים למתמחים בתקופת ההכנה לבחינות. עו"ד דרור גדרון, שותף במשרד אפרים אברמזון ושות', אומר כי המשרד משלם את עלות הקורס. עו"ד יוסי אשכנזי, שותף במשרד הרצוג פוקס נאמן ואחראי על גיוס המתמחים, אומר כי המתמחים שחוזרים למשרד אחרי הבחינות מקבלים מענק בגובה תשלום שתי משכורות חודשיות של מתמחה.

כספי מספרת על משפחות שקרסו כלכלית: "שלושה וחצי חודשים להשבית אותנו בלי יכולת לקבל דמי אבטלה זה לא הגיוני. לכן מועד הבחינה צריך להיות כחודש וחצי לאחר סיום ההתמחות". לעומתה, יחיעם מספרת כי המענק שהמשרד מעניק למתמחים שחוזרים לעבוד במשרד וחיסכון שהיא צברה סייעו לה לצלוח את התקופה.

השפעה על תוכנית הלימודים

שיעור הנכשלים הגבוה בבחינה משפיע גם על תוכנית הלימודים בחלק ממוסדות הלימודים. פרופ' מוחמד ותד, דיקן בית הספר למשפטים במכללה האקדמית צפת, מסביר: "ראשית, הבחינה לא היתה הוגנת, בלשון המעטה. עם זאת, אנחנו צריכים להיערך בהתאם, ולכן כל המרצים שמלמדים אצלי קורסים שנוגעים לבחינת הלשכה הונחו לתרגל עם הסטודנטים את צורת החשיבה של בחינות הלשכה".

למרות הקשיים שהבחינות מערימות על המתמחים, הם לא מביעים חרטה שהם בחרו ללמוד משפטים ובהחלט ממליצים ללמוד את המקצוע. "זה סט כלים טוב", לדברי רפאלי. יחיעם מספרת כי יש הרבה חשיבה מאחורי העבודה וגם יכולת להשפיע על מהלכים במשק הישראלי.

כך או אחרת, היום בערב נוכל לדעת אם נשבר שיא שלילי נוסף בבחינות הלשכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker