בית המשפט אישר הקפאת הליכים לקואופ ומינה את שלמה נס וחן ברדיצ'ב לנאמנים

לאחר שהגישה רשת קואופ שופ בקשה להקפאת הליכים לה ולאגודה שמחזיקה בה, מינה בית המשפט נאמנים כדי לייצב את החברה מנקודת המבט של העובדים, בעלי המניות והנושים ■ רשם האגודות השיתופיות ימנה חוקר לבדיקת הקריסה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד שלמה נס
עו"ד שלמה נסצילום: עופר וקנין

בקשתה של רשת קואופ שופ להקפאת הליכים אושרה הבוקר (יום ד') בבית המשפט המחוזי בירושלים, באולם עמוס עורכי דין של ספקים ושל נושים. השופט אלכסנדר רון קבע כי ראוי לאשר את הבקשה בשלב ראשון ל-45 ימים מהיום. לדבריו, חשוב לייצב את החברה מנקודת המבט של העובדים, בעלי המניות ושאר הנושים, ובנוסף חשובה גם מעורבותו של רשם האגודות השיתופיות. 

השופט מינה לנאמנים את עו"ד שלמה נס ורו"ח חן ברדיצ'ב, וציין כי אינו מוציא מכלל אפשרות למנות בהמשך נאמן שלישי. הנאמנים יגישו דו"ח ראשוני תוך 21 יום.

ביום שני הגישו הרשת והאגודה השיתופית שמחזיקה בה, קואופ ישראל, בקשה לצו הקפאת הליכים, לתקופה ראשונית של 90 יום. השופט רון הוציא באותו יום  צו ארעי להקפאת הליכים עד ההחלטה הבוקר.

עופר פינשטיין, מנכ"ל קואופ, בדיון בבית המשפטצילום: אוליבייה פיטוסי

בבקשה שהוגשה באמצעות עו"ד יגאל וינשטיין ושחר קטוביץ ממשרד וולפסון-ויינשטיין ושות', טוענות האגודה והרשת כי יש להן נכסים בשווי גבוה יותר מהחובות הקיימים, וכי הבעיה היא תזרימית נקודתית (בין השאר בשל הוצאות חד פעמיות ועסקות נכסים שמתעכבות). הרשת והאגודה ביקשו למנות את עורכי הדין ויינשטיין ו/או קטוביץ כנאמנים, לצד נאמנים נוספים שימונו על ידי בית המשפט.

וינשטיין אמר כי "לא מדובר במקרה כמו אחרים שאנו מכירים, ובהם ניתן למכור את פעילות רשת הסופרים לאחרים. מדובר באגודה שיתופית צרכנית, לא כזו המנהלת נדל"ן. אם מוכרים את הסופרים אין תוחלת לאגודה השיתופית". הוא הוסיף כי גם במסגרת תוכנית ההבראה של החברה יצטרכו למכור חלק מהסניפים הפחות רווחיים. לדבריו, למרות עמדת הספקים, הם סיפקו אתמול סחורה לרשת.

עורכת הדין חנית נוב אמרה מטעם בנק דיסקונט כי בניגוד לאמור בבקשת ההקפאה, הבנק הוא נושה של יותר מ-20 מיליון שקל ולא 8.6 מיליון שקל, כמו שכתוב בבקשה. "ככל שיתאפשר לנו לפרוע את החוב מתוך הנכסים המשועבדים לנו, אנו מותירים את סוגיית ההקפאה לשיקול דעת בית המשפט". מטעם הכנ"ר נמסר כי רשם האגודות השיתופיות לא מתנגד למתן צו הקפאה לאגודה והוא מתכוון למנות חוקר מטעמו להתנהלות וקריסת האגודה.

השופט אלכסנדר רוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ב-2011 נקלעה קואופ לקשיים בעקבות ניסיונותיה להתרחב ולהתחרות מול שחקניות גדולות בשוק, תחרות שגררה את ההנהלה הקודמת לרכישת סניפים ורשתות נוספות, חלקן מפסידות, ולמינוף משמעותי של החברה, שהגיעה לבסוף לחוב של יותר מ-150 מיליון שקל. לאור הקשיים, רשם האגודות השיתופיות מינה לאגודה ולחברה את עופר פיינשטין כמנהל מיוחד, שמאז מיישם תוכנית הבראה ומשמש כיום כמנכ"ל החברה.

קואופ ישראל היא אגודה צרכנית שיתופית שהתאגדה ב-1950 ורשומה בירושלים. היא מחזיקה בשליטה ברשת הסופרמרקטים המתפקדים כיחידה כלכלית אחת. החברה מפעילה 42 סניפים בהפעלה עצמית, והקימה רשת של זכיינות בפריפריה הכפרית, שם היא מפעילה כ–130 חנויות ממכר קטנות במרחב הכפרי. לפי הבקשה, קואופ מעסיקה כ-940 עובדים מקצרין ועד אילת, אך נכתב כי במסגרת תוכנית ההתייעלות, מספרם החל להצטמצם בהדרגה, כאשר החל מינואר 2019 צפויים להיות בחברה 850 עובדים עם הצמצום של מטה ביותר ממחצית עובדיו.

לפי הבקשה, מ-2011 הצליח פיינשטין להחזיר את החברה לדפוס פעולה תקין, תוך התבססות על מדיניות של התייעלות עסקית, מכירת חברות בנות וסניפים מפסידים, צמצום החוב הבנקאי, השבחת נדל"ן והרחבת בסיס ההון. "בקשה זו מוגשת בשל הקושי התזרימי גרידא שאליו נקלעה האגודה. קושי זה מונע ממנה להמשיך ולממן במימון ביניים את הליכי ההבראה וההתייעלות המבוצעים על ידי החברה", נכתב. "המבקשות מוצאות את עצמן חשופות להליכים משפטיים שעשויים להינקט נגדן בשל הקושי התזרימי שאליו נקלעו. זאת בשעה קריטית להמשך ביצועה של תוכנית ההבראה וההתייעלות והמשך מכירתם של הנכסים", נכתב.

הדיון בבית המשפטצילום: אוליבייה פיטוסי

קואופ מבקשת להפעיל את החברה כ"עסק חי" על מנת להוציא אותה מהמשבר. מחזור הפעילות של הרשת היה ב-2017 בהיקף של 784 מיליון שקל. לפי הבקשה, סך הנכסים והזכויות של האגודה והחברה הוא כ-250 מיליון שקל, וסך החובות אינו עולה על 200 מיליון שקל.

בעלי הבית של הרשת הם חברי האגודה, כ-12 אלף אזרחים ישראלים, ללא גרעין שליטה, שרואים רווח בקנייה מוזלת במרכולי החברה. הנכסים של האגודה כוללים בעקר את האחזקות ברשת הסופרמרקטים ונכסים שונים בירושלים רבתי (כולל מעלה אדומים וגבעת זאב), שרובם משמשים כסניפים של הרשת ומקצתם מושכרים לצדדים שלישיים. הנכסים שועבדו על ידי האגודה בראשית שנות ה–2000 לטובת הלוואות שנטלה החברה לצורך התפתחות עסקית, ולטובת הלוואות שלקחה האגודה לטובת החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker