בקשה לייצוגית נגד רשות המסים בשל אי עידכון הוצאות האש"ל המותרות בניכוי

סכומי הוצאות האש"ל שהותרו בניכוי מ-1985 ועד תחילת 2011 לא השתנו והם עמדו על שבעה שקלים ליום

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

יממה לאחר שבג"צ הורה לשר האוצר לעדכן את סכומי האש"ל המוכרים לצורך ניכוי מס, הגישה היום עו"ד ענת ארז, אחת העותרות לבג"צ, בקשה לתביעה ייצוגית נגד רשות המסים. הבקשה לתביעה הייצוגית הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

לטענת ארז, כעורכת דין המופיעה בבתי משפט שונים ברחבי הארץ ונוסעת לפגישות מחוץ למשרדה באופן תדיר היא נאלצת להוציא הוצאות אש"ל שונות שהותרו בניכוי לפי תקנות מס הכנסה מ-1972. "המבקשת קופחה ועודנה מקופחת באופן אישי בשל מחדלו בעבר של שר האוצר לעדכן את גובה סכומי האש"ל שהותרו בניכוי בתקנות האש"ל. סכומי אש"ל לא עודכנו מזה למעלה מ-26 שנה, וזאת על אף העובדה שמדד המחירים לצרכן עלה מאז בכ- 1,521%".

ארז מציינת כי הגישה את העתירה לבג"צ לאחר שפניות באי כוחה לשר האוצר ולמנהל רשות המסים לא סייעו. אתמול ניתן פסק דין בבג"צ שהורה לשר האוצר להפעיל את סמכותו ולקבוע סכומים מעודכנים לצורך ניכוי הוצאות האש"ל. הרכב השופטות קבע כי על משרד האוצר להתיר ניכוי של הוצאות אש"ל רטרואקטיבית החל מה-1 למארס 2009, המועד בו הוגשה העתירה ועד ל-1 בינואר 2011 אז נכנס לתוקף שינוי חוק שמסדיר את הוצאות האש"ל המותרות בניכוי.

סכומי הוצאות האש"ל שהותרו בניכוי מ-1985 ועד תחילת 2011 לא השתנו והם עמדו על שבעה שקלים ליום לכל היותר לגבי נישומים שהוכיחו את הוצאותיהם באמצעות קבלות וחמישה שקלים ליום לנישומים שלא הגישו קבלות להוכחות ההוצאות.

ארז טענת כי מחדלם של שרי האוצר לאורך השנים גרם לה ולכל מי שזכאי לנכות הוצאות אש"ל נזק ממוני רב. בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון היא תובעת החזר הוצאות לשנים 2009 ו-2010. הנזק שנגרם לה מסתכם באלף שקל לתקופה זו.

התנהגותה של רשות המסים, מסבירה ארז, הסבה נזקים המסתכמים בסכומי כסף בלתי מבוטלים לה ולכלל חברי הקבוצה שנאלצו להוציא הוצאות רבות בגין אש"ל מבלי שאלה הוכרו בניכוי כנדרש. בכך התעשרה רשות המסים שלא כדין ולכן עליה להחזיר את הסכומים הללו.

ארז מיוצגת בתביעה הייצוגית על ידי עורכי הדין שהגישו בשמה את העתירה לבג"צ, דורון לוי ממשרד עמית,פולק, מטלון, וזיו שרון ומיכל סולומונוביץ ממשרד זיו שרון ושות'.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker