ההסתבכות של רשת קואופ: "הם קנו מוצרים בכל מחיר והזיקו לתחרות"

רשת הסופרמרקטים, המעסיקה כ-900 עובדים, והאגודה השיתופית שמחזיקה בה, הגישו בקשה להקפאת הליכים - בטענה כי רק כך יוכלו להציל את הרשת ■ בשוק טוענים כי המשבר היה צפוי ■ ההסתדרות וועד העובדים הכריזו על סכסוך עבודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קואופ שופ בירושלים צילום: אמיל סלמן

בימים האחרונים קיבלה רשת הסופרמרקטים קואופ שופ דרישה מספקיות שונות שהיא עובדת איתן - ובהן תנובה, אסם, שטראוס, טרה וקוקה קולה - לעבור לאספקת סחורה על בסיס מזומן וצמצום קווי אשראי. הדרישה הגיעה לאחר שהתפשטה שמועה אודות קשיי הנזילות שהרשת נקלעה אליהם. בנוסף, מהשבוע שעבר החל בנק מזרחי טפחות לסרב לשלם עבור צ'קים של החברה.

המהלכים האלה והחשש מכדור שלג הביאו את הרשת ואת האגודה השיתופית שמחזיקה בה - קואופ ישראל - להגיש אתמול לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לצו הקפאת הליכים, לתקופה ראשונית של 90 יום. השופט אלכסנדר רון קבע דיון בבקשה ביום רביעי בבוקר, ובשלב זה הוציא צו ארעי להקפאת הליכים.

בבקשה שהוגשה באמצעות עוה"ד יגאל ויינשטיין ושחר קטוביץ ממשרד וולפסון־ויינשטיין ושות', טוענות האגודה והרשת כי יש להן נכסים בשווי גבוה יותר מהחובות הקיימים וכי הבעיה היא תזרימית נקודתית (בין השאר, בשל הוצאות חד־פעמיות ועסקות נכסים שמתעכבות). בנוסף, הן טוענות כי בנק מזרחי טפחות מחזיק בידיו בטוחות מספקות לכל הסכומים שחייבת לו הרשת.

בכיר באחת מרשתות המזון הגדולות אמר אתמול כי לקואופ כבר שנים "לא באמת היו מתחרים, אלא להיפך - הם הזיקו לתחרות, מכיוון שהם קנו בכל מחיר - פעולה שאינה מושכת את המחירים למטה". הבכיר הוסיף כי סניפים רבים של קואופ היו הפסדיים: "יש להם סניף ענק במעלה אדומים, 2,500 מ"ר, וגם סניף גדול במודיעין - ובשניהם הם הפסידו כסף רב בגלל ניהול לא נכון". להערכת הבכיר, כעת יתחרו על קניית 40 הסניפים של הרשת כל הרשתות הגדולות - שופרסל, רמי לוי ואחרות.

חשש לכדור שלג

קואופ גבעתייםצילום: אייל טואג

ב-2011 נקלעה קואופ לקשיים בעקבות ניסיונותיה להתרחב ולהתחרות מול שחקניות גדולות בשוק, תחרות שגררה את ההנהלה הקודמת לרכישת סניפים ורשתות נוספות, חלקן מפסידות, ולמינוף משמעותי של החברה, שהגיע בסוף לחוב של יותר מ–150 מיליון שקל. לאור הקשיים, רשם האגודות השיתופיות מינה לאגודה ולחברה את עופר פיינשטין כמנהל מיוחד שמאז מיישם תוכנית הבראה, ומשמש כיום כמנכ״ל החברה.

לפי הבקשה, מ-2011 הצליח פיינשטין להחזיר את החברה לדפוס פעולה תקין, תוך התבססות על מדיניות של התייעלות עסקית, מכירת חברות בנות וסניפים מפסידים, צמצום החוב הבנקאי, השבחת נדל"ן והרחבת בסיס ההון.

אז מה קרה שהביא לבקשה? לפי המבקשות מדובר בחשש לכדור שלג: "בקשה זו מוגשת בשל הקושי התזרימי גרידא שאליו נקלעה האגודה. קושי זה מונע ממנה להמשיך ולממן במימון ביניים את הליכי ההבראה וההתייעלות המבוצעים על ידי החברה", נכתב. "המבקשות מוצאות את עצמן חשופות להליכים משפטיים שעשויים להינקט נגדן בשל הקושי התזרימי שאליו נקלעו. זאת בשעה קריטית להמשך ביצועה של תוכנית ההבראה וההתייעלות והמשך מכירתם של הנכסים".

לכן, קואופ מבקשת להפעיל את החברה כ"עסק חי" על מנת להוציא אותה מהמשבר. מחזור הפעילות של הרשת שנחשבת לקטנה היה ב-2017 בהיקף של 784 מיליון שקל. לשם השוואה, מחזור הפעילות של שופרסל ב-2017 היה כ-12 מיליארד שקל.

גורמים נוספים שנמצאים ברקע לבקשה להקפאת הליכים הם שחיקת הרווח הגולמי שמאפיין את ענף הקמעונאות בכלל ואת רשתות המזון בפרט, והמשבר שהחריף מ-2011 בגלל העלייה בעלויות התפעול והגברת התחרות בשוק. כל זאת ללא ירידה במחירי הסחורות, דבר שהוביל לסגירתן של חברות רבות גדולות וקטנות בשוק הקמעונאות הישראלי.

עובדי הקואופ חוששים לפרנסתם

קואופ גבעתייםצילום: אייל טואג

המצב בקואופ מותיר את העובדים ללא ידע ממשי לגבי עתידם המקצועי. בשיחת טלפון עם עובדת באחת החנויות במרכז סיפרה העובדת ל-TheMarker  כי נכון לעכשיו הסניפים עובדים כרגיל ואין כל שינוי. בסניף אחר במרכז סיפר סגן מנהל סניף כי לעת עתה פעילות החנות ממשיכה כרגיל וכי לא נמסר להם אחרת. עם זאת הוא הוסיף כי העובדים מוטרדים מהמצב וחוששים. הוא הוסיף כי הוא בטוח שהדברים עתידים להסתדר.

לפי הבקשה, סך הנכסים והזכויות של האגודה והחברה הוא כ-250 מיליון שקל, וסך החובות אינו עולה על 200 מיליון שקל: "עם תוכנית הבראה מתאימה ניתן יהיה להביא לפירעון מלא של כלל חובות המבקשות, תוך חלוקת היתרה לבעלי המניות ו/או לטובת המשך הפעילות של החברה". קואופ מבקשת למנות את עורכי הדין ויינשטיין ו/או קטוביץ כנאמנים, לצד נאמנים נוספים שימונו על ידי בית המשפט, ולתת להם סמכויות לנהל את העסקים ולהמשיך להפעילם, לנהל משא ומתן עם גורמים המעוניינים ברכישת נכסים, לגבות כספים מלקוחות חייבים ועוד.

בעלי הבית: כ-12 אלף אזרחים

קואופ ישראל היא אגודה צרכנית שיתופית שהתאגדה ב-1950 ורשומה בירושלים. היא מחזיקה בשליטה ברשת הסופרמרקטים והם מתפקדים כיחידה כלכלית אחת. החברה מפעילה 42 סניפים בהפעלה עצמית והקימה רשת של זכיינות בפריפריה הכפרית, שם היא מפעילה כ–130 חנויות ממכר קטנות במרחב הכפרי. לפי הבקשה, קואופ מעסיקה כ-940 עובדים מקצרין ועד אילת, אך נכתב כי מספר העובדים כבר החל להצטמצם בהדרגה במסגרת תוכנית ההתייעלות. החל מינואר 2019 הוא צפוי להיות 850 עובדים עם הצמצום של מטה החברה ביותר ממחצית עובדיו.

זוהי אגודה שיתופית (קואופרטיב), כך שבעלי הבית של הרשת הם חברי האגודה, כ-12 אלף אזרחים ישראלים, ללא גרעין שליטה, שרואים רווח בקנייה מוזלת במרכולי החברה. הנכסים של האגודה כוללים בעקר את האחזקות ברשת הסופרמרקטים ונכסים שונים בירושלים רבתי (כולל מעלה אדומים וגבעת זאב), שרובם משמשים כסניפים של הרשת ומקצתם מושכרים לצדדים שלישיים. הנכסים שועבדו על ידי האגודה בראשית שנות ה–2000 לטובת הלוואות שנטלה החברה לצורך התפתחות עסקית, ולטובת הלוואות שלקחה האגודה לטובת החברה.

לפי הבקשה, האגודה מצויה זה כמה שבועות בהליך משא ומתן למכירת מקצת הנכסים שלה ששוויים המצרפי הוא יותר מ-159 מיליון שקל.

מבחינת חובות לא מובטחים, החברה לקחה מימון חוץ־בנקאי בהיקף של כ–20 מיליון שקל: מנאווי - 6 מיליון שקל, מגלובל פקטורינג - 2 מיליון שקל ומצמרת (חברה בת של ישראכרט) ומוויזה - כ-11.8 מיליון שקל. סך החובות לספקים - על בסיס תשלומים באשראי בין 30 ל-60 יום - הם בהיקף של 76 מיליון שקל.

בהיבט של חובות מובטחים נכתב כי האגודה לקחה הלוואה חוץ-בנקאית (ביחד עם החברה) מאס.אר. אקורד בהיקף של 20 מיליון שקל, שיש תחתה בטוחה בערך של 33 מיליון שקל. האגודה ערבה כמעט לכל הסכמי השכירות של החברה שבהם אין ערבות בנקאית, והיא ערבה ישירות לחובות של כמה נושים שדרשו זאת: ביכורי שדה, כלל ביטוחי אשראי וצמרת מימונים, בשיעור חוב כולל של כ-60 מיליון שקל.

מדף חטיפים בקואופ גבעתייםצילום: אייל טואג

לחברה יש מסגרת אשראי בנקאית בהיקף של 87 מיליון שקל, שמגובה בשעבודים קבועים מדרגה ראשונה לטובת הבנקים על הנדל"ן של האגודה. בנוסף יש ערבות של האגודה לטובת הבנקים.

חובותיה של החברה כוללים 8.7 מיליון שקל לבנק דיסקונט, 28.5 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות, 13.3 מיליון שקל לבנק אגוד, 11 מיליון שקל לבנק הבינלאומי ו-14.1 מיליון שקל לבנק הפועלים. לצד זאת, נכתב, יש לבנקים שעבודים על נכסים. יש לחברה גם חובות לרשויות המס בהיקף של כ-12 מיליון שקל.

סך עלויות המשכורת החודשיות של העובדים הן כ-8.4 מיליון שקל. לפי הבקשה להקפאת הליכים, המשכורות שולמו, מלבד המשכורת של החודש הנוכחי שמועד התשלום עליו הוא ב-9 בדצמבר.

"ניהול כושל. כל אחד משך לכיוון שלו"

"היה ברור שהם יסתבכו. היה שם ניהול כושל במשך שנים", אומר בכיר בענף המזון. הוא מסביר כי "את העסק ניהלה אגודה שיתופית במשך עשרות שנים. הבעיה היא שזה נוהל כך שכל אחד משך לכיוון שלו, ואף אחד לא לקח את המושכות לידיים".

על רקע הבקשה להקפאת הליכים ללא התייעצות עם הוועד, הכריזו ההסתדרות וועד עובדי קואופ על סכסוך עבודה ברשת. משמעות ההכרזה היא כי בתוך שבועיים יוכלו העובדים לצאת לשביתה.

ההסתדרות וועד העובדים דורשים מההנהלה לקיים מו"מ מיידי, כדי להבטיח את זכויות העובדים, מעמדם, ביטחונם התעסוקתי ותנאי עבודתם, עקב ההשלכות הנובעות מכניסה להקפאת הליכים.

סניף קואופ שופצילום: דודו בכר

בנוסף, נציגות העובדים דורשת לקבל מידע ונתונים עדכניים לגבי מצבה הפיננסי של החברה, על מנת להבין אם רשת קואופ תוכל לעמוד בהתחייבויותיה כלפי העובדים, תוך קיום ההסכמים הקיבוציים החלים עליה, והבטחת קיומם גם בהמשך. נציגות העובדים אף דורשת מההנהלה להעביר לקופת הוועד את דמי הוועד שנגבו משכרם של העובדים, אך לא הועברו לקופת הוועד במשך חודשים ארוכים.

ראש חטיבת המסחר בהסתדרות המעו"ף, ראובן פרי, אמר: "לא נאפשר להציב עובדות מוגמרות בשטח בנוגע לעתידם וגורלם של עובדי הקואופ. מהלכים מסוג זה וצעדים חד־צדדיים בכלל, ייענו בתגובה חריפה מצד ההסתדרות, שתפעל במלוא עוצמתה. המשמעויות וההשלכות הרציניות שיש להליך הכניסה להקפאת הליכים על ציבור העובדים, מחייבות כניסה מיידית למשא ומתן".

פרי הוסיף כי "כל ניסיון להסתיר מידע מהעובדים או לדחוק אותם לצד אינו עולה בקנה אחד עם חובת ההגינות ותום הלב, שמחייבת את הצדדים, הן במישור המשפטי והן בהיבט יחסי העבודה. הנהלת הרשת צריכה לפתוח מיד בהידברות עניינית ורצינית עם העובדים, כדי להבטיח את המשך קיומם של ההסכמים הקיבוציים החלים על הצדדים, ולשתף את העובדים בכל מידע הקשור להליך הקפאת ההליכים ולעתיד החברה".

יו"ר הוועד הארצי של עובדי הקואופ, אורי צרפי: "העובדים הם הכוח והלב של קואופ, כפי שהיו במשך עשרות שנים, ואנו נילחם למענם ועל עתידם. זוהי שעת מבחן, ואנחנו קוראים להנהלה להתעשת, לקחת אחריות ולהיכנס למשא ומתן מיידי. לא ניתן לפרק את החברה, ונעשה הכל כדי שהיא תישאר שלמה".

המלצת המועצה לצרכנות: "לנסות לממש כמה שיותר מהר את תווי הקנייה"

מצבה של קואופ מעלה שאלה לגבי תווי הקנייה "תו ישראל" ששיווקה החברה. לפי הדו"חות הכספיים שצורפו לבקשה להקפאת ההליכים, בסוף 2017 הערך של הסעיף "מקדמות מלקוחות - תווי קנייה" היה בשווי 10.8 מיליון שקל. התווים ששווקו על ידי קואופ מנוהלים על ידי חברה חיצונית שמסרבת להתייחס למצב. התווים מתאימים לרכישת מזון ברשת החנויות הארצית, אך תקפים גם לחנויות נוספות וביניהן פוקס, גולף, צומת ספרים והמשביר.

כעת לא ברור אם התווים יתקבלו בסניפים ובחנויות המורשות, מכיוון שהחברה נמצאת בהקפאת הליכים זמנית. בתנאים ומגבלות השימוש בתו ישראל נכתב כי לא ניתן יהיה לשלם באמצעותו במקרה שניתן צו פירוק לקואופ ישראל, החל ממועד מתן צו. בשלב זה החברה אינה בפירוק. עם זאת, לא ברור מה יהיה עתיד התווים ואף לא ידוע כמה צרכנים נותרו עם תווים תקפים ובאילו סכומים.

עו"ד יעל כהן-שאואט מהמועצה לצרכנות: "במצב של פירוק מחולקים הכספים לפי הסדר הנושים, אך זהו לא המצב בחברה כעת. במקרה של הקפאת הליכים לא ניתן לתבוע את החברה בגין סירובה לשלם לנושים. המשמעות היא שהחברה יכולה לשלם לספקים ולהחליט אם היא מכבדת או לא את תווי הקנייה. לצרכנים אין הגנה בחוק במקרה זה". המועצה לצרכנות מבקשת מקואופ לאפשר לצרכנים שמחזיקים בתווים לממש אותם, כדי לשמר את אמון הציבור ברשת. לדבריה, ייתכן ששאר הרשתות שאמורות לקבל את התלושים יסרבו לכבדם - מחשש שלא יוכלו להיפרע בהמשך מקואופ. "ההמלצה היא לנסות לממש כמה שיותר מהר את התלושים", אומרת כהן-שאואט.

בעמוד הפייסבוק של קואופ ממשיכים לשדר עסקים כרגיל ולא מתייחסים למצב. ואולם, ביקור בסניף של קואופ בגבעתיים לימד כי המקום במצב ירוד וריק מלקוחות. מצב הסחורות במדפים מראה חוסרים ברורים בחטיפים, ביצים, לחם, מוצרי חלב ומוצרים קפואים - מצב שעשוי להחמיר עד יום רביעי, אז ייערך הדיון בבקשה להקפאת הליכים.  מרשת קואופ לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker