לבייב נגד המשטרה: המאבק על סיפור מותה של העובדת

יועצי התקשורת של לב לבייב מיהרו להשתמש במקרה הטרגי כחלק מהמאבק הארוך שלהם במשטרה, אף שכרגע אין הוכחות להפרת זכויותיה של העובדת במהלך עדותה ■ לבייב עצמו עבר לפני כמה חודשים לרוסיה — שבה הוא מחובר לשלטון, ואין כמעט חשש להסגרתו

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מתחם הבורסה ליהלומים
מתחם הבורסה ליהלומיםצילום: תומר אפלבאום

כשעה ועשרים דקות בלבד חלפו בין האירוע הטרגי שבו נפלה אל מותה העובדת בחברת היהלומים LLD של לב לבייב, ועד שיועצי התקשורת של קבוצת לבייב שיגרו לכלי התקשורת הודעה המאשימה את המשטרה במותה. בשעה 16:30 לערך נפלה העובדת אל מותה. ב–17:50 כבר הופצו מסקנות ועדת החקירה של LLD, בראשות איש יחסי ציבור.

ב–LLD טענו כי העובדת התאבדה על רקע לחצים שהופעלו עליה בחקירתה, וזאת בעקבות הפרה קשה של זכויותיה. הבסיס לטענה נובע מעדויות הקולגות של העובדת, שסיפרו כי לאחר חקירתה במסגרת פרשת הברחת היהלומים, היא היתה מצויה בלחץ נפשי, וסיפרה להם שהחוקרים הבהירו לה "שכל התיק ייפול עליה".

העובדת, 43, נשואה ואם לשלושה, היתה שכירה לא בכירה במיוחד בחברה של לב לבייב, שעבדה במחלקת הנהלת החשבונות. לטענת LLD, משכורתה היתה כ–6,000 שקל בחודש.

בשלב זה לא ברור לחלוטין אם העובדת אכן נחקרה באזהרה. ידוע שהעובדת מסרה בימים האחרונים עדות במשרדי היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (יאחב"ל) בלוד. ידוע שהעדות נמשכה כשעתיים, אך לא ידוע אם העובדת הוזהרה במהלך העדות. למשטרה נדרשו כמה שעות כדי לנסח תגובה לאירועים, והיא נמנעה מלהבהיר אם העובדת הוזהרה במהלך עדותה. מדוברות המשטרה רק נמסר כי נפלו "אי־דיוקים" בהודעה שנשלחה מטעם חברת LLD.

המקום שבו נפלה העובדת אל מותה
המקום שבו נפלה העובדת אל מותה

למה להחמיץ הזדמנות?

שני הצדדים מסכימים כי העובדת לא הובאה להארכת מעצר, וכי היא לא בילתה לילה בתאי המעצר הקלאוסטרופוביים של המשטרה, ומכאן שככל הנראה העובדת לא פגשה במדובב ערמומי או חוותה את שאר התרגילים המפוקפקים שמופעלים על עצורים במהלך מעצר, כפי שאנחנו מגלים מדי כמה זמן (ע"ע פסק הדין אלישע חייבטוב).

טענת החברה להפרת זכויותיה של העובדת המנוחה נסמכת על כך שהעובדת לא התייעצה עם עורך דין. מצד שני, אין עדות כלשהי לכך שהעובדת ביקשה להתייעץ עם עורך דין והזכות נשללה ממנה, או שעורך דין מטעמה ביקש לפגוש אותה ובקשתו סורבה. מקרה כזה, יש לציין, התרחש בימים האחרונים בנוגע לנחקר אחר בתיק LLD — דבר שאף הביא את שופט בית משפט השלום בראשון לציון, גיא אבנון, לבקר את התנהלות המשטרה בלשון קשה.

אין להוציא מכלל אפשרות את הטענה שהעובדת התאבדה על רקע לחץ שהופעל עליה בחקירתה. מוקדם מאוד לקבוע זאת, אך בינתיים האפשרות הזאת קיימת, באותה מידה שקיימת אפשרות כי העובדת התאבדה על רקע לחצים שהופעלו עליה בחברת LLD. זהו עניין שניתן לברר בקלות יחסית: חקירת (או עדות) העובדת תועדה בפרוטוקול, וסביר שגם בווידאו, כנהוג כיום. אפשר גם להניח שכמה מאלפי המצלמות המותקנות בבורסה ליהלומים ברמת גן — אחד המתחמים המצולמים והמאובטחים ביותר בישראל — תיעדו את אירוע הנפילה, ויוכלו לשפוך עליו אור.

כל זה לא הרתיע את אנשי LLD מלפרסם את מסקנותיהם במהירות הבזק — תוך שעה וחצי בלבד. כי למה להחמיץ הזדמנות? ולעזאזל עם הסטנדרט המיושן הזה של שמירה על כבוד המת.

לב לבייב
לב לבייבצילום: עופר וקנין

משא ומתן עם החוקרים

איש העסקים לב לבייב הוא החשוד המרכזי בתיק החקירה סביב LLD, שהמשטרה נתנה לו את השם הדרמטי (והנדוש) "יהלום שחור". לפי החשד, לבייב ועובדיו השתמשו במשך 16 שנה בשירותי בלדרים שהבריחו באופן שיטתי יהלומים לישראל, בהיקף של 300 מיליון שקל לפחות, מבלי לדווח עליהם כחוק.

לא ברור מה המניע להברחת היהלומים לכאורה, שכן אין מס על הכנסת יהלומים לישראל. מכאן, גם אין יתרון מיסויי בהברחתם, אלא אם היהלומים גם הוצאו מישראל ללא רישום. אחת האפשרויות הנבחנות נוגעת להפרה לכאורה של רישיון הכרייה של לבייב ברוסיה ובמדינות נוספות. תנאי מקובל ברישיונות לכריית יהלומים הוא דרישה לליטוש היהלומים על אדמת מדינת המקור שבה נכרו. הכלל הזה מיטיב עם ההכנסות ממסים של מדינת המקור ומספק לאזרחיהן מקומות עבודה. מנגד, ליטוש יהלומים במדינות כמו רוסיה מכביד על בעלי הזיכיונות, ומשית עליהם עלויות נוספות וקשיים תפעוליים.

כפי שפורסם ב–TheMarker בתחילת השבוע, דודו של עד המדינה, ששמו אסור לפרסום, תבע לפני 20 שנה את לבייב ואת עד המדינה בטענה שאלה השתלטו ב–1998 על עסק להברחת יהלומים, שהקים בכסות של מפעל ליטוש ברוסיה. התביעה נדחתה על ידי מי ששימשה אז שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, הילה גרסטל. בשולי פסק הדין, השופטת השתוממה מהשיטה הפלילית שחשף התובע בתצהירים גלויים בפני בית המשפט.

רק עוד שלב במערכה

לב לבייב מתכונן כבר חודשים רבים לחקירה נגדו. חודשים לפני פרוץ החקירה הוא עקר ממקום מושבו הקבוע בבריטניה, ועבר לרוסיה — מדינה שבה הוא מקורב לשלטון, והסיכוי להסגרתו ממנה הוא אפסי. בבוקר שבו פרצה החקירה כבר עמדו לרשותו שלושה סנגורים מובילים ששכר מבעוד מועד: שרון כהנא, גיורא אדרת ואיתן מעוז. גם משרדו של יועץ התקשורת, חיליק גולדשטיין, נשכר מראש כדי לנהל את המשבר.

למעשה, לא רק לבייב ידע על החקירה מראש. כמעט כל באי הבורסה ליהלומים ידעו עליה. עו"ד אלון רון, המייצג את בנו של לבייב, זבולון לבייב, הסביר זאת בפשטות בדיון הארכת המעצר של הבן לפני כשבועיים. לדברי רון, עד המדינה הגיע למתחם הבורסה ברמת גן, ופשוט הדליף לקבוצת יהלומנים על קיומה של החקירה. הוא מסר את פרטיה ואפילו התנצל בפני הקולגות על ה"בגידה" שבמעשה החתימה על הסכם עד מדינה.

בימים האחרונים, צוות פרקליטי הצמרת של לבייב מנהל משא ומתן מול הפרקליטות, בניסיון להביא להסדר שיביא את החשוד לחקירה ראשונה בפרשה. לבייב מתמקח עם הפרקליטות כמו יהלומן טוב. הוא מוכן להגיע לישראל, אך רוצה שהמדינה תיתן לו ערבויות לכך שלא תמנע את יציאתו חזרה לרוסיה לאחר החקירה. הוא גם הזמין את החוקרים, בכבוד — הם יכולים לבוא ולפגוש אותו ברוסיה. לא רוצים? לא צריך. לבייב לא לחוץ. ברוסיה הוא מוגן. הוא תורם בנדיבות למוסדותיו של הרב הראשי ברל לזאר — ערוץ הקשר של האוליגרכיה היהודית לקרמלין. זאת הסיבה שהסיכויים להסגרתו נמוכים, כמעט בלתי־קיימים. עובדה שהמדינה אפילו לא שוקלת את זה בשלבים אלו.

כל המעורבים בסיפור LLD מסכימים כי המערכה הזאת רק החלה. ללבייב אין כל סיבה להסגיר את עצמו לידי המשטרה. המשטרה לא מתכוונת להניח ללבייב. גם אם ייחקר בתנאים כאלה ואחרים, הוא מתכוון להמשיך לחיות ברוסיה, הרחק מהבלגן. נקודת התורפה היחידה של לבייב היא החשדות לגבי בנו, זבולון, שתקוע בארץ ובית המשפט מונע את יציאתו.

בתמונה הגדולה, הקרב על הנרטיב סביב התאבדותה של החיילת האלמונית בצבא לבייב, הוא רק עוד שלב במערכה שמנהל לבייב נגד רשויות האכיפה — מערכה שעשויה להימשך עוד שנים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker