לסקר: "לבנת בנה את המערכת העסקית שלו על ההצלחה של החברה שהקמתי" - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
בלעדי

לסקר: "לבנת בנה את המערכת העסקית שלו על ההצלחה של החברה שהקמתי"

בתביעה שהגיש בנו של אברהם לבנת הוא טען כי שותפיו לשעבר הבריחו נכסים מהחברות המשותפות, בין השאר בעסקות שביצעו עם חברות שניהל עמוס לסקר

16תגובות

>> עמוס לסקר, המנכ"ל היוצא של חברת חשמל, אינו שבע רצון מהשרבוב של שמו לתביעות שהגישו שי לבנת ושותפיו לשעבר אמיר אדלר ואילן פדלון, זה נגד זה. בשיחה עם TheMarker מבקש לסקר להביא את גרסתו לטענות שהשמיע נגדו לבנת - אחד משלושת בניו של איש העסקים אברהם (בונדי) לבנת, מבעלי אי.די.בי - ואף מאיים לתבוע את לבנת וחברה שבבעלותו בגין הפרת הסכם.

"נפגעתי מאזכור שמי בתביעה גם מבחינה אישית וגם מבחינה כספית", אמר לסקר. "על החלק הכספי בכוונתי להגיש תביעה בימים הקרובים".

במסגרת התביעות ההדדיות תובע לבנת משותפיו לשעבר 74 מיליון שקל מכיוון שלטענתו רימו אותו, רוקנו חברות שבשליטתו והסתירו ממנו רווחים ומהלכים עסקיים קריטיים. אדלר ופדלון, מנגד, תובעים מלבנת לפרק את קבוצת החברות המשותפת לשלושתם ולבצע התמחרות בין הצדדים למכירתה. לשיטתם, עבודתם בקבוצת החברות הניבה רווחים עצומים המסתכמים בעשרות מיליוני דולרים.

במרכז התביעות עומדת חברת זואי אחזקות. החברה הוקמה ב-1998 וכיום מחזיק לבנת ב-70% ממניותיה. אדלר ופדלון מחזיקים ב-15% כל אחד. זואי נועדה לשמש פלטפורמה שלתוכה ייצוק לבנת את אחזקותיו בחברות אחרות.

מתחת לזואי הוקמה חברה בת בשם סייפרטק, שזואי מחזיקה ב-51% ממניותיה. עיקר טענותיו של לבנת נוגעות לכך ששותפיו רוקנו לכאורה את חברת זואי, שבה הוא שולט בשיעור מניות גבוה יותר, לטובת חברת סייפרטק, שבה הם מחזיקים בשיעור מניות כפול: לעומת 36% ללבנת, אדלר ופדלון מחזיקים 32% ממנה כל אחד. בעקבות עסקות בין הצדדים, סייפרטק זכאית לקבל תמלוגים שנתיים מחברת טלקום איטליה, מפעילת כבל התקשורת הבינלאומי שמחבר את ישראל לשדרת האינטרנט העולמית.

לפי התביעה של לבנת, ב-2000 הקימו השלושה את ימקום, חברה בת נוספת לזואי, שנמצאת בשליטתו, שתשמש כפלטפורמה להשקעות באירופה. ביולי 2005 רכשה ימקום מחברת עורק 18% ממניות אי.סי1 וכן את זכויותיה של עורק לקבלת התמלוגים מטלקום איטליה. עבור הזכויות שנרכשו מעורק שילמה ימקום כ-8.3 מיליון שקל (1.8 מיליון דולר).

בינואר 2006, כך עולה מהתביעה, התקשרה ימקום, באמצעות אדלר ופדלון, בהסכם עם עמרב השקעות, חברה בבעלות רם בלינקוב ועמוס לסקר. בלינקוב, לשעבר ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, היה במהלך שנות ה-90 סמנכ"ל חברת עורק. לסקר, ידידו ושותפו של בלינקוב, כיהן עד סוף 2010 כמנכ"ל חברת החשמל. במסגרת ההסכם נקבע כי ימקום תעביר לעמרב 25% מהזכויות שנרכשו מעורק. העברת הזכויות לעמרב, לגרסת לבנת, בוצעה על ידי אדלר ופדלון ללא ידיעתו.

לפי התביעה, התמורה ששולמה על ידי עמרב לימקום היתה כ-470 אלף שקל - כרבע מהסכום ששולם עבור חלק זה מהזכויות כחצי שנה קודם לכן על ידי ימקום. בנוסף, הסכום ששילמה עמרב מהווה כמחצית מסכום התמלוגים השנתי, בסך כ-900 אלף שקל, שעמרב תקבל במשך 15 שנה כתוצאה מהרכישה. גם תמורה נמוכה זו, נטען, לא שולמה בפועל על ידי עמרב, אלא קוזזה מתוך זכויותיה של עמרב כלפי הקבוצה.

לבנת טוען עוד כי במסגרת עסקה עם חברת גלובסקום, שבשליטת אליעזר פישמן ובניהולו של לסקר, גרמו אדלר ופדלון לצמצום חלקה של זואי בסייפרטק תוך שהם מגדילים את חלקם בחברה. לטענת לבנת, גלובסקום, שעסקה במיזמי הון סיכון והשקיעה בחברות בתחומי הטלקומוניקציה, טכנולוגיה וסחר אלקטרוני, ערכה עסקה עם אדלר ופדלון שבמסגרתה שניהם קיבלו 44% ממניות סייפרטק ושטרי הון בשווי 17.2 מיליון שקל - והתמורה שולמה במלואה על ידי זואי.

העסקות, לפי התביעה, נחתמו על ידי לסקר מצד אחד, בשם גלובסקום ועמרב, ועל ידי אדלר או פדלון מצד אחר, בשם ימקום וזואי. לשיטת לבנת, בכך גזלו השניים את נכסיה של ימקום וקיפחו אותו כבעל מניות בחברה. אדלר ופדלון טוענים מנגד כי במרוצת השנים הוכח כי צירופו של לסקר תרם תרומה עצומה לחברות. כיום אין ללסקר ולשלושת השותפים שרבו עסקים משותפים. "כל אחד פנה לדרכו", אומר לסקר.

עופר וקנין

"לבנת התגלה כאחרון התגרנים"

בשיחה עם TheMarker טען לסקר כי לבנת כלל בתביעתו ביודעין טענות שאינן נכונות. לדבריו, "מה שמקומם בכל העניין הוא ששי לבנת מכיר את העובדות האמיתיות. תמיד ראיתי בו אדם לבבי, ידידותי ונוח לבריות, אבל הוא התגלה כאחרון התגרנים בשוק". לסקר הוסיף: "אני מרגיש כלפי לבנת מידה מסוימת של רחמים. הוא דוגמה קלאסית לאדם חלש שגדל במשפחה עשירה וחזקה". בתגובה לדברים אמר שי לבנת: "אין אדם נתפס בשעת צערו".

לסקר מתכוון לתבוע את לבנת בשל אי העברת חלקו בתמלוגים שמתקבלים בעבור השימוש בכבל התת-ימי. לדבריו, "יש לנו חוזה, ואנחנו עמדנו בכל תנאיו. בתחילה כשהוא לא שילם, עדיין הייתי מנכ"ל חברת חשמל, חשבתי שיש לו בעיה כספית ונתתי לו עוד זמן. בינתיים מדובר רק ברבעון אחד וסכומים שמסתכמים בכמה עשרות אלפי שקלים".

לסקר סיפר ל-TheMarker כי הכיר את אדלר ופדלון באמצע שנות ה-90, כשהקים את הכבל האופטי התת-ימי מד-1 - שמחבר את תשתית האינטרנט של ישראל עם קפריסין ואיטליה. בהמשך הקים את מד נאוטילוס, שהניחה את הכבל התת-ימי המחבר את תשתית האינטרנט של ישראל למערב אירופה ולארה"ב.

"אדלר פנה אלי וביקש להצטרף לקבוצת המייסדים. הבנתי שהקבוצה מורכבת מאדלר, מפדלון ומלבנת. מאז יש לי אתם היכרות רצופה במישורים עסקיים". לסקר ציין כי הפעילות בחברת מד-1, על שלוחותיה השונות, הצריכה השקעה של 300-350 מיליון דולר.

"החלק היפה בעניין", הוא אומר, "היה שהפרויקט נעשה כמעט כולו במינוף בנקאי. ההשקעה הראשונית של כל בעלי המניות היתה כ-9 מיליון דולר, שניתנו כהלוואות בעלים".

לדבריו, חלקה של ימקום במד-1 ב-1995 היה 1-1.25 מיליון דולר. שנה לאחר מכן החזירה החברה את הלוואות הבעלים וכל יתר ההשקעה מומנה על ידי מינוף בנקאי. לסקר מסביר כי "על בסיס ההצלחה של מד-1, בנה שי לבנת את כל המערכת העסקית שלו. שלושתם עשו אקזיטים בסכום כולל של עשרות מיליוני דולרים".

לסקר טוען כי "הרוח החיה של הפעילויות העסקיות היה אדלר. הוא ניהל את כל המשא ומתן, ישב במועצות המנהלים של מד-1 וניהל את המשא ומתן למכירת מד-1 לחברת טלקום האיטלקית". על לבנת אמר לסקר: "שי לבנת הופיע לכל האירועים והמסיבות, התחבק והתנשק עם כולם. הרים כוס לחיים, ונעלם עד האירוע הבא".

לטענת לסקר, הסכום שנקב לבנת בתביעתו כתמורה ששולמה על ידי עמרב לימקום עבור 25% מהזכויות שנרכשו מעורק, כ-470 אלף שקל, אינו נכון מאחר שלבנת נקב בשקלים, בעוד שהסכום ששולם היה בדולרים.

בנוגע לעסקת גלובסקום אמר לסקר, "חלק מההשקעות של גלובסקום הצליחו וחלקן לא" - וסירב לפרט מעבר לכך. בנוסף הוא הבהיר כי מ-2005 לא היה פעיל בגלובסקום, ולכן מה שמיוחס לו בתביעתו של לבנת בעניין אינו נכון.

שי לבנת
אייל טואג


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#