לפני הקריסה: אגרקסקו הוציאה מיליון שקל על יועצים חיצוניים; אלשיך: "שוק אפור"

בחמישה החודשים לפני קריסתה שילמה אגרקסקו מאות אלפי שקלים לחברת הייעוץ טריגר פורסייט, משרד עורכי דין של ליפא מאיר וליועץ כספי חיצוני

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

>> בחודשים שקדמו לקריסתה, שילמה חברת אגרקסקו כמיליון שקל ליועצים חיצוניים לחברה. יותר מ-500 אלף שקל שולמו לחברת הייעוץ האסטרטגי טריגר פורסייט תמורת עבודה של חמישה חודשים. בנוסף, שילמה החברה 250 אלף שקל למשרד עורכי הדין ליפא מאיר ושות' לצורך עבודת הכנה לבקשת הקפאת ההליכים, שהוגשה לפני כשבוע וחצי לבית המשפט, וכן 200 אלף שקל ליועץ כספי חיצוני.

טריגר פורסייט עוסקת בבניית תוכניות אסטרטגיות ועורכת ניתוחים כלכליים לחברות. לפי אתר האינטרנט של החברה, בין לקוחותיה נמנים חברות תנובה, בזק, פלאפון, HOT, בנק הפועלים, חברת חשמל, מקורות ומשרד האוצר.

בפברואר השנה חתמה אגרקסקו על הסכם עם טריגר לצורך ייעוץ בנוגע לייעול ותהליכי עומק. בין היתר, נדרשה חברת הייעוץ "לסייע ללקוח לגבש כיוונים אסטרטגיים עתידיים בהתאם להצעתו, לפי הנחיות שיומצאו לו על ידי הלקוח (הכוונה לאגרקסקו, ה"ר) ולפי שיקול דעתו הבלעדי של הלקוח". בתמורה לביצוע התוכנית האסטרטגית, התחייבה אגרקסקו לשלם חצי מיליון שקל בארבעה תשלומים של 125 אלף שקל כל אחד, לא כולל מע"מ. מועד התשלום האחרון היה 30 באפריל 2011. בנוסף לסכומים אלה, טריגר פורסייט היתה זכאית גם להחזר הוצאות בגין נסיעות, נסיעות לחו"ל, חניות ועוד - תשלומים שייתוספו לתשלום בעבור העבודה.

לפי ההסכם, "התשלום אינו כולל רכישת מחקרים או סקרים או ביצועם או כל הוצאה או עלות מהותית אחרת, שיתומחרו בנפרד ויקבלו אישור מוקדם ובכתב של אגרקסקו".

הסכום הכולל שהועבר לטריגר פורסייט עד לאחרונה היה 575 אלף שקל.

טריגר פורסייט ביצעה תוכנית הבראה לאגרקסקו. בין היתר, הוצע מהלך חיסכון מקיף שנאמד ב-18 מיליון יורו, באמצעות הגעה להסדרים שונים עם מחזיקי האג"ח, הבנקים, האחים עופר מהם נרכשו שתי אוניות תובלה וכן צמצום ניכר במספר העובדים.

הוצאה משמעותית נוספת של החברה, בסך 250 אלף שקל, שולמה באחרונה למשרד עורכי הדין ליפא מאיר ושות', במסגרת הכנת הבקשה להקפאת הליכים שהגישה אגרקסקו. בסופו של דבר הבקשה הוגשה על ידי משרד עו"ד נשיץ-ברנדס, שמייצג את אגרקסקו באופן שוטף.

בחודשים האחרונים אף נשכר לאגרקסקו יועץ כספים עצמאי לאחר שהמנכ"ל הנכנס של החברה, דוד בונדי, פיטר את סמנכ"ל הכספים של אגרקסקו. סך עלות העסקת יועץ הכספים החיצוני הוערכה בכ-200 אלף שקל.

ורדה אלשיךצילום: תומר אפלבאום

אגרסקו: נאלצנו להיעזר בשירותים חיצוניים

שאול צבעוני, יו"ר ועד עובדי אגרקסקו, שמרכז את 350 עובדי החברה בישראל, מציין כי במקביל להוצאות אלה, לאורך השנים הורעו תנאי שכרם ועבודתם של עובדי החברה הקבועים. החל מ-2008 הוקפא שכר העובדים באגרקסקו ומספר ימי החופשה שלהם הופחת. ב-2009 צומצם שכר העובדים ב-5%.

בינואר השנה הזרים האוצר לחברה 55 מיליון שקל. לטענת צבעוני, מתוך סכום זה 15 מיליון שקל היו מיועדים לפיצויי עובדים בהליך פרישה מסודר, אך בפועל לא ניתן היה לבצע פיטורים מאחר שאין כסף לפיצויים בקופה.

מאגרקסקו נמסר בתגובה: "מיד עם כניסתו של דוד בונדי לתפקיד מנכ"ל החברה לפני כחצי שנה, התבהרה תמונה קשה ביותר של חברה שלא השכילה להתאים את עצמה למציאות העסקית. לצורך היערכות וביצוע תוכנית הבראה מהירה, ולאור איכות מערכי המידע והכספים בחברה שאינם ברמה המאפשרת התמודדות עם נתונים בהיקף שנחשף, לא נותר אלא להיעזר בשירותי ייעוץ חיצוניים".

אגרסקו מסרה עוד כי "זהו מהלך שכיח מאוד בתקופות משבר של חברות. כחלק מהטיפול בחשיפת מצבה האמיתי של החברה אף הוחלף מנהל הכספים של אגרקסקו באופן בהול"

עם התבהרות חומרת המצב בחברה, הסבירו באגרקסקו, נוצר צורך להגיע להסדר חוב וולנטרי עם גורמים רבים בתוך ימים ספורים. "כדי למצות את המהלך בדחיפות הנדרשת שכרה החברה את שירותיו של משרד ליפא מאיר שפעל במהלך החודש האחרון ועד למינוי הנאמן", נכתב בתגובה.

נדחתה ההצעה של ארקו

ביום חמישי בערב דחתה השופטת ורדה אלשיך, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, את בקשתו של הנאמן שמונה לחברה, עו"ד ד"ר שלמה נס, להאריך את צו הקפאת ההליכים של אגרקסקו לחודש באמצעות מימון ביניים מחברת ארקו החזקות. זאת לאחר שבמהלך השבוע החליטה השופטת כי צו הקפאת ההליכים של החברה יעמוד על כנו למשך שבועיים.

ארקו הביעה עניין ברכישת אגרקסקו והסכימה להעמיד הלוואה לנאמן בסך 1.25 מיליון יורו, לצורך הארכת תקופת הקפאת ההליכים. לפי הצעת ארקו, אם היא היתה זוכה בהתמחרות לרכישת אגרקסקו מימון הביניים היה מקוזז מהסכום, ואם לא הסכום היה מוחזר לארקו בתוספת ריבית של 3%.

השופטת אלשיך דחתה את בקשת הנאמן לאמץ את הצעת ארקו, וכתבה: "ספק גדול בעיני האם ראוי לייבא לתוך דיני הקפאת ההליכים דרכי מימון הגובלות, ואני זהירה בלשוני, בשיטות הנהוגות בשוק האפור". בהחלטתה הורתה השופטת לנאמן לנהל את הקפאת ההליכים של החברה באמצעות המשאבים הנמצאים בקופתו "ולעשות כמיטב יכולתו כי הסכומים דנן יספיקו עד הדיון הבא שייערך ב-20 ליולי".

היא הורתה לו ליידע מיידית את בית המשפט במידה שיאזל סכום הכסף לצורך הפעלת אגרקסקו, ולא להמשיך להפעיל את החברה באופן גירעוני. עם זאת, היא אינה פוסלת אפשרות שבדיון שיתקיים בעוד כשבוע היא תורה על המשך הקפאת ההליכים. ההשופטת הותירה את צו ההקפאה על כנו עד ל-20 ביולי.

ביגר יתחרה בדנקנר?

אברהם ביגרצילום: אייל טואג

המהלך של קבוצת ארקו של אריק קוטלר הגיע לאחרי שהיא הודיעה בשבוע שעבר שהיא מעוניינת לרכוש את אגרקסקו.

לארקו הצטרפה בסוף השבוע קבוצת משקיעים בראשות אברהם ביגר. בסוף השבוע התקשר ביגר, לשעבר יו"ר ומנכ"ל חברת מכתשים אגן שבשליטת נוחי דנקנר, לנס, והביע עניין ברכישת החברה. בדיקת ההשקעה מטעמו של ביגר נמצאת בשלב ראשוני.

ביגר ידוע כמנהל שידו קלה במיוחד על הדק הפיטורים. אם קבוצת המשקיעים של ביגר תזכה בהליך המכירה של אגרקסקו ייהפך ביגר למתחרה של דנקנר בתחום היצוא החקלאי. זאת מאחר שדנקנר מחזיק בשליטה בחברת מהדרין, המתחרה הדומיננטית ביותר של אגרקסקו. קודם לתפקידיו באי.די.בי שימש כמנכ"ל ודירקטור בחברה פז.

בנוסף לביגר, פנו בימים האחרונים לנאמן לפחות שישה גורמים עסקיים רציניים שהביעו עניין ברכישת אגרקסקו, שניים מהם מחו"ל.

ביגר אמר אתמול ל-TheMarker: "זו הזדמנות שיכולה להיות מעניינת, בכפוף לתנאי עסקה שעדיין מצריכה לימוד והעמקה. כל מלה נוספת על הנושא תהיה מיותרת ולא רצינית בשלב הראשוני הזה". ביגר סירב לחשוף את שותפיו לעסקה וכן את הערכתו לגבי שוויה של אגרקסקו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker