הרצת המניות באי.די.בי: חודש לאחר כניסתו לכלא - איתי שטרום מבקש חנינה מהנשיא

שטרום, שמרצה עונש מאסר של שנתיים עקב הרשעתו בהרצת מניות עם נוחי דנקנר במסגרת "הנפקת החברים", הגיש בקשה לקיצור עונשו לשליש ■ בין הנימוקים: נסיבות אישיות שהשתנו, ועשייה ביטחונית לטובת המדינה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרום
יסמין גואטה
יסמין גואטה

איתי שטרום, שהורשע בהרצת מניות יחד עם נוחי דנקנר, פנה באחרונה בבקשת חנינה לנשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין. שטרום מרצה בימים אלו בכלא מעשיהו עונש מאסר של שנתיים בפועל, שנגזר עליו אחרי שהורשע בהרצת מניות יחד עם נוחי דנקנר. גם דנקנר מרצה בימים אלו את עונש המאסר שנגזר עליו.

שטרום מבקש לקצר את עונשו לשליש מהתקופה שנגזרה עליו. בין הנימוקים שעליהם הוא מתבסס: נסיבות אישיות שהשתנו, ועשייה ביטחונית לטובת מדינת ישראל.

בקשת החנינה, שהוגשה באמצעות עורכות הדין איריס ניב סבאג ונוית נגב, נסמכת על מתווה החנינות המיוחד שגיבש ריבלין יחד עם שרת המשפטים, איילת שקד. המתווה מבוסס על שיקולי חסד ורחמים. במסגרת המתווה, השימוש בסמכות החנינה יהיה רחב מן הרגיל, ויינתן משקל מיוחד למאפיינים ולנסיבות אישיות ומשפחתיות, וכן לתהליכי טיפול ושיקום.

שטרום החל בריצוי עונשו באוקטובר האחרון, חודשיים אחרי שהרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון (ניל הנדל, ג'ורג' קרא ודוד מינץ) דחה את הערעור שהגיש על הרשעתו ועל גזר הדין של שופט בית המשפט הכלכלי, חאלד כבוב.

גם דנקנר הגיש ערעור דומה, אולם שופטי העליון דחו את שני הערעורים - ואם לא די בכך, אף החליטו להחמיר את העונשים שקבע כבוב. על דנקנר גזרו שופטי בית המשפט העליון עונש של שלוש שנות מאסר במקום שנתיים מאסר בפועל שגזר עליו כבוב, ועל שטרום גזרו עונש של שנתיים מאסר בפועל - במקום שנת מאסר שגזר עליו כבוב.

נוחי דנקנר עם כניסתו לכלאצילום: עופר וקנין

במרכז הפרשה עומדים שלושה ימים בפברואר 2012, שבהם על פי הנטען פעלו דנקנר ושטרום בניגוד לחוק, כדי להגדיל את היקפי המסחר במניות אי.די.בי, ולהעלות את שוויין לקראת הנפקת מניות החברה בבורסה. ההנפקה זכתה לכינוי "הנפקת החברים", מפני שרבים מהמשתתפים בה נחשבו לחברים של דנקנר, או לפחות לחברים במועדון האלפיון העליון.

הפרקליטות טענה כי לפני ההנפקה סיכמו דנקנר ושטרום ביניהם ששטרום יבצע רכישות גדולות של מניות אי.די.בי בבורסה, במטרה למנוע את המשך ירידת מחיר המניה ואף להעלותו, וכן להגדיל את מחזורי המסחר. המטרה היתה ליצור מצג של התעניינות במניה מצד קונים משמעותיים.

שטרום ניסה להיתלות ברקע הביטחוני שלו כבר בדיונים בבית המשפט המחוזי. בשלב הטיעונים לעונש, הגיע למסור מטעמו עדות אופי לטובתו הרמטכ"ל לשעבר, שאול מופז, ששטרום היה המאבטח שלו. "איתי ביצע את תפקידו לשביעות רצוני המלאה. עינו היתה פקוחה על לוח הזמנים שלי, הוא היה שותף סוד מלא לפעילותו של הרמטכ"ל. ככל שהכרתי את האיש יותר - סמכתי עליו יותר. איתי הוא מלח הארץ הזאת. אין שאלה ביחס לתרומה שלו לביטחון מדינת ישראל", אמר.

שטרום עצמו פרץ בבכי כשנעמד על הדוכן בשלב הטיעונים לעונש: "אני לא טייקון, לא הגעתי לעולם עם כפית של כסף בפה", אמר. "כל מה שבניתי היה בעבודה קשה מאוד שלי ושל אשתי במשך שנים רבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker