כך מתכננים את הבחינה לעורכי הדין: "אם מדברים על שאלה יותר מדקה - היא נפסלת"

בדיון שנערך בכנסת נדונה שאלת ההכשלה המכוונת בבחינה אחרי שיעורי מעבר נמוכים במועדים האחרונים ■ יו"ר ועדת הבחינות, השופט שאול שוחט, הכחיש את המעורבות של הלשכה בבחינות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בחינה של לשכת עורכי הדין

בוועדה לביקורת המדינה בכנסת נערך היום (ד') דיון שעסק בשאלה אם יש הכשלה מכוונת והערמת קשיים בלתי סבירה בבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין. זאת, לנוכח שיעור הנכשלים הגבוה בבחינות הלשכה האחרונות.

במועד יוני 2018, עוד לפני שפורסמו תוצאות הבחינה והוגשו ערעורים, ועדת הבחינות פסלה באופן תקדימי שש שאלות, ובחמש שאלות נוספות התקבלה תשובה נוספת על התשובה הנכונה. לאחר שנפסלו עוד שתי שאלות, שיעור המעבר עלה מ-32% ל-38%.

בדיון נכחו ראש הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ', יו"ר הוועדה הבוחנת של לשכת עורכי הדין, השופט שאול שוחט, מנכ"ל לשכת עורכי הדין, אורי אלפרסי, משפטנים ועשרות מתמחים לעריכת דין. יו"ר הלשכה, אפי נוה, שנמצא בימים אלה לפני הליך שימוע בפרשה שבה הוא חשוד בפלילים (בין השאר בשל חשד ליציאה מישראל וכניסה לישראל שלא כחוק בצוותא) לא הגיע.

יחימוביץ' אמרה כי המשחק לא הוגן והעובדה שרמת הקושי של הבחינה עלתה בדיוק באותו זמן שנוה נכנס לתפקידו, מעלה תמיהות קשות וחמורות. היא העלתה גם תמיהה על כך שחברת "המתמחה" האחראית על הכנת המתמחים (אחרי שהמתחרה "מחשבות" הפסיקה לפני כמה חודשים את הפעילות), היא למעשה חברת בת של לשכת עורכי הדין והוסיפה כי על שרת המשפטים אילת שקד לעשות בדק בית. 

שאול שוחטצילום: אתר הרשות השופטת

השופט שוחט דחה על הסף את הטענות למעורבות לשכת עורכי הדין בכתיבת הבחינה: "כל חבר ועדה שמקבל את השאלות ומטלות הכתיבה יושב עליהן ובודק אותן במשך שעות, כל חבר בתחומו הייחודי. לאחר מכן הוועדה מתכנסת ומסננת סינון ראשוני, ויש לנו כלל: אם מדברים על שאלה מסוימת יותר מדקה - היא נפסלת. לאחר מכן מסווגים את השאלות לפי רמת קושי, עד שיש לנו מאגר של 120-100 שאלות, ואז מחליטים מה נכנס ומה לא. זו השיטה". 

שוחט הדגיש: "ללשכת עורכי הדין אין קשר לזה. אני אומר לכם באחריות: אין מצב שהלשכה אומרת לוועדה מה לעשות, אילו שאלות להכניס ואילו לא; אם כן או לא להקשות. יכול להיות מצב שבאותו רגע, כשהוועדה יושבת, תקלות שיש בשאלה לא עלו וצפו. בימים אלה אנו יושבים על המדוכה לקראת הבחינה הבאה, שבה, כידוע, הוכנסו כבר מספר שינויים והקלות: ביטול גזירת השליש, תוספת זמן, קיצור רשימת החיקוקים, והפרדת רשימת החיקוקים בין הדין המהותי והדיוני".

מנכ"ל לשכת עורכי הדין, אורי אלפרסי, דחה את הטענה של הכשלה מכוונת. הוא אמר כי מדובר במנגנון של הוועדה הבוחנת שאין ללשכה קשר אליו או לחברה הבת "המתמחה" שמקיימת את ההדרכות. הוא הוסיף עם זאת כי לאור הטענות, יש כוונה למכור את החברה.

ממועד חורף 2017 הבחינה נערכת במתכונת מורחבת, שכוללת גם שאלות על סוגיות משפטיות מהותיות, בצירוף קובץ דברי חקיקה, ולא רק שאלות בסדרי דין. הבחינה, שנערכת משעות הבוקר עד אחר הצהריים, כוללת שאלת ניסוח משפטי (15%), דין דיוני (45%) ודין מהותי (40%). בעוד כמה שבועות ייערך מועד החורף של הבחינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker