פרשת ענבל אור: משרד רו"ח שטיינמץ עמינח ישלם לקופת הפירוק 11.5 מיליון שקל

לאחר טענות מצד המפרק בדבר כשלים בתפקוד המשרד על רקע קריסת החברה של ענבל אור - הצדדים הגיעו להסדר פשרה, ללא הליך משפטי ובלי להודות בטענות ■ חברת הביטוח תישא בתשלום ■ לבקשת TheMarker, השופט איתן אורנשטיין התיר את פרסום שם המשרד

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורצילום: אילן אסייג
אפרת נוימן

משרד רואי החשבון שטיינמץ עמינח ושות' ישלם לקופת הפירוק בפרשת ענבל אור סכום של 11.5 מיליון שקל - כך הותר לפרסום. מדובר בהסדר כספי שהושג בפשרה בין הצדדים, ללא ניהול הליך משפטי ובלי להודות בטענותיו של המפרק עו"ד איתן ארז בדבר כשלים שונים בדו"חות שביקרו רואי החשבון.

מי שבפועל תישא בתשלום (באופן מלא או ברובו) היא חברת הביטוח מנורה מבטחים, המבטחת של משרד שטיינמץ עמינח. חלק מהסדר הפשרה קובע כי לא יתאפשר להגיש נגד המשרד או חברת הביטוח תביעות בגין הדו"חות שהמשרד ביקר.

קבוצת החברות של ענבל אור עסקה בארגון קבוצות רכישה למגורים ויזמות בנייה. הקבוצה קרסה ברעש גדול בתחילת 2016 והשאירה אחריה שובל ארוך של חובות בני מאות מיליוני שקלים למאות נושים. נשיא המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, נתן בעבר לחברות שבקבוצה צו פירוק, ואור בעצמה הוכרזה פושטת רגל.

ההסדר עם המשרד הושג כבר ביולי, ואושר בתחילת ספטמבר ברוב של הנושים. דבר ההסדר פורסם בתקשורת, אך בשל איסור פרסום, לא נכתב מיהו המשרד. TheMarker פנה לבית המשפט באמצעות עורכי הדין פז מוזר וזהבית ליבוביץ ממשרד ליבליך-מוזר, בבקשה להסרת החיסיון, לאור העניין הציבורי הקיים. בהמשך, הצטרף גם "ידיעות אחרונות" לבקשה, ובשבוע שעבר ביטל אורנשטיין את איסור הפרסום בהחלטה מנומקת.

ראם עמינחצילום: קובי קנטור

פירמת שטיינמץ עמינח מדורגת במקום השביעי בדירוג פירמות רואי החשבון בישראל של דן אנד ברדסטריט, ומעסיקה כ-260 עובדים, מהם כ-130 רואי חשבון. במארס 2017, כשנה לאחר חשיפת הפרשה של ענבל אור, הודיע רואה החשבון ראם עמינח כי הוא פורש מהשותפות במשרד שהקים ב-1987 יחד עם קובי שטיינמץ, ומוכר את חלקו לשותפים האחרים. לפי אתר המשרד, עמינח הוא יועץ לפירמה כיום.

עמינח הוא בן זוגה של רקפת רוסק-עמינח, מנכ"לית בנק לאומי, והוא תת-אלוף במילואים. בין השנים 2014-2011 כיהן כיועץ הכספי של הרמטכ"ל, ובתקופה זו לקח הפסקה מעבודתו בפירמת ראיית החשבון. שטיינמץ, רואה חשבון ועורך דין, שימש דירקטור בבנק מזרחי טפחות ויו"ר ועדת הביקורת של הבנק.

"אין קושי לדעת במי מדובר"

המשרד התנגד לבקשה להסיר את החיסיון, בטענה כי השיקול העיקרי שעמד לפניו בעת חתימת ההסדר, עוד טרם נקיטת הליכים משפטיים נגדו, היה הרצון להימנע מפרסום כתבות נוספות באשר למעורבותו בפרשת פירוק החברות. לטענתו, פרסום שמו עלול לגרום לו נזק רב תוך פגיעה במוניטין הטוב שיצא לו, ויש להביא בחשבון את הסכמתו לשלם סכום לא-מבוטל, דבר שעלול להצטייר בהודאה באחריות - אף שבפועל נקבע בהסדר שהוא אינו מודה בטענות שיוחסו לו.

השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

אורנשטיין התייחס בהחלטתו לעיקרון הפומביות ולזכות לפרטיות, תוך שהוא מציין כי הוא אינו שולל את העמדה כי פרסום השם עלול להסב למשרד פגיעה תדמיתית ולגרום לו נזק. עם זאת, הוא מצא כי "יישום הוראות החוק וההלכה הפסוקה על המקרה מטה את הכף לקבלת הבקשה ולדחיית עמדת משרד המבקר".

השופט קבע כי לא ניתן להתעלם מהעובדה שמדובר בתיק רחב היקף, שזכה לסיקור נרחב בכלי התקשורת השונים, כולל ציון שמו של משרד רואי החשבון עם פרסום הפרשה, והוסיף כי נכתב על ההסדר בלי לציין את השם של המשרד, אך אין קושי להצליב את המידע ולדעת בקלות במי מדובר - כך שאיסור הפרסום אינו מעשי. "עוד אציין, כי מאות הנושים של קבוצת החברות שנדרשו לאשר את ההסדר מודעים לזהות המשרד המבקר, כך שממילא כבר קיימת חשיפה משמעותית של פרטיו לציבור", הסביר.

העקיצה של המפרק

כשהתפוצצה פרשת ענבל אור בתחילת 2016 עלה סימן שאלה גדול אם משרד שטיינמץ עמינח מילא את חובתו כרואה חשבון המבקר את הדו"חות הכספיים של החברה ונותן בגינם חוות דעת. גם כשמדובר בחברה פרטית, ישנן דרישות מינימום של התקינה החשבונאית מהדו"חות הכספיים. מעל הכל ריחפה השאלה כיצד ייתכן שהמצב הנוכחי הרעוע כל כך של הקבוצה, כפי שהשתקף בדו"ח הכונס, לא בא לידי ביטוי בדו"חות הכספיים.

עורך דין איתן ארזצילום: טלי מאייר

חלק מהדו"ח הראשון שהגיש עו"ד ארז באפריל 2016 הוקדש לביקורת על שטיינמץ עמינח, שחתום על דו"חות אור סיטי נדל"ן והחברות הבנות ל-2014, שלא שיקפו את המצב הכספי הרעוע שהתגלה בהמשך. לפי הדו"חות הדלים יחסית, לאור סיטי נדל"ן היה הון עצמי של 57 מיליון שקל, רווח נקי של 16 מיליון שקל ב-2014-2013 והון חוזר של כ-25 מיליון שקל (נכסים שוטפים פחות התחייבויות שוטפות) - מה שמעיד על פניו על נזילות טובה וזכויות בדירות רבות, בלי שיש התייחסות אחת לשעבודים או למשכנתאות שיש על דירות האלה.

אלה היו הדו"חות המבוקרים האחרונים של הקבוצה על ידי רואי חשבון, וזה העלה את השאלה אם ייתכן שכל הצרות והבעיות הגיעו בחצי השנה שחלפה בין החתימה על הדו"חות (מחצית 2015) לתחילת 2016, שבה החל להתגלגל כדור השלג עם חקירת רשות המסים בעניינה של אור. כבר אז, ארז שלח עקיצה לרואי החשבון שכדאי להם לרענן את פוליסת האחריות המקצועית שלהם.

האופציה שלא היתה

ארז התייחס לבעיות נוספות בדו"חות, ובהן הסכם אופציה לרכישת קרקע, בלי שהיה רשום במלאי של אור סיטי נדל"ן, שלא נמחק - אף שהחברה איבדה את האופציה. בדו"חות 2013 נכתב כי היות שיועציה המשפטיים של אור סיטי נדל"ן העריכו כי יש סיכוי גבוה לקבל בחזרה את דמי האופציה, הסיווג נותר כמלאי של החברה ולא כהוצאה. התייחסות זו נותרה גם בדו"חות של 2014. עם זאת, ארז בדק וגילה כי התביעה כלל לא הוגשה בשל סכסוך בין עורך הדין לבין אור. אם היה נעשה בירור, ולו שטחי למדי, רואי החשבון היו מבינים כי כלל לא הוגשה תביעה וכי עורך הדין החתום על אותו מכתב כלל לא מתכנן להגישה.

זמן קצר לאחר שארז הטיח בהם האשמות, שלחו שותפי המשרד מכתב לעובדים ובו הם כתבו כי הם פעלו במקצועיות, באחריות, במסירות ועל פי חוק, נהגו על פי כללי חשבונאות מקובלים והסתמכו על חוות דעת משפטיות וחשבונאיות ועל חומר שנמסר להם ממנהלי החברה. "כל אחד ואחת מכם יודע, כי תפקידם של רואי החשבון הוא לבקר את הדו"חות בדיעבד, כאשר ביקורות כוללות בדיקה מדגמית של ראיות התומכות בנתונים המוצגים בדו"חות הכספיים, ולא לבחון או לאשר כל פעולה שנעשית על ידי מנהלי החברה בזמן אמת. דו"חות 2014 התבססו על חוות דעת שמאיות ומשפטיות ועל אישורים שקיבלנו מהנהלת החברה, וביטאו נאמנה את מצבה של החברה בהתאם למידע שעמד לפנינו", כתבו.

משרד שטיינמץ עמינח ערך גם את הדו"חות הכספיים של אדמה, חברת הנדל"ן הפרטית בבעלות אורן קובי, שנקלעה לחדלות פירעון. בדיעבד, הסתבר כי הדו"ח הכספי של אדמה ל-2015, שנערך והוגש במארס 2016, לא שיקף כראוי את מצבה הכספי של החברה, כך שרואי החשבון מהמשרד החליטו שיש מקום לערוך דו"ח כספי מבוקר חדש. מנגד, טענו במשרד כי הם אלה שהציפו את הבעייתיות במצבה של החברה אחרי שגילו את ההתנהלות הלקויה.

במסגרת תיק הפירוק של אדמה מונה עו"ד חגי אולמן למנהל מיוחד. השנה הציע קובי הסדר נושים שאושר בבית המשפט כדי לסיים את הליכי פשיטת הרגל שמנוהלים נגדו. אולמן מתנהל בתיק זה מול שומרי הסף, ובהם משרד רואה החשבון המבקר, במטרה להגיע להסדר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker