רואי החשבון מופלים לרעה ביחס לעורכי הדין

רשות המיסים עושה שימוש בלתי הוגן בידע של רואי החשבון, ודורשת מהם לחשוף מידע רגיש על לקוחותיהם החשודים בעבירות שונות ■ עשרות רואי חשבון נעצרים ונחקרים בשל כך מדי שנה

נמרוד רטנר
נמרוד רטנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס הסמכת רואי חשבון
טקס הסמכת רואי חשבון (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: קובי קנטור

"רשות המסים מתנגדת לחיסיון רו"ח־לקוח", כך אומר ערן יעקב, מנהל רשות המסים. התבטאות זו מהווה דקירה כואבת בגבם של רואי החשבון ויועצי המס, שמזה כמה שנים מבקשים לקבל חיסיון דומה לזה שנהוג בקרב עורכי הדין. "אנחנו בעולם שהשקיפות היא נר לרגלנו... אתם (רואי החשבון ויועצי המס) צריכים להפוך להיות 'המתריע בשער' בחלק גדול מהמקרים, ככל שזה מגיע למצב של הון שחור והלבנת הון..." צוטט יעקב.

ראשית, עצוב לשמוע כי נקודת המוצא של ערן יעקב היא שרואי החשבון הם בהכרח "שותפים לפשע", ולכן ניתן לעצור אותם בכל סיטואציה. אכן, רואי החשבון צריכים להיות שקופים לחלוטין. זו מהות הביקורת, ובכך צודק יעקב. עם זאת, טועה יעקב בגישה הגורפת שלו. רואי החשבון צריכים להיות שקופים רק לגבי המקרים שבהם הם נדרשים לתת חוות דעת אישית על כך שהדו"ח הכספי של הלקוח מבטא נכונה את עסקיו. בשאר המקרים (ייעוץ עסקי, ייעוץ מיסוי, ליווי עסקה גדולה וכד') בהם רו"ח אינו נדרש לערוך ביקורת על הייעוץ שהעניק ללקוח, יש להעניק לו את ההגנות שעו"ד מקבל, כדוגמת חיסיון לקוח.

המצב כיום מקומם ומחפיר. רשות המסים, לצד רשויות חוק נוספות, עושות שימוש ציני ובלתי הוגן ולוחצות על חשודים באמצעות רואי החשבון שלהם באופן בלתי ענייני בתיק חקירה שמתנהל נגדם. אם לרשויות החוק יש בעיה עם פלוני אלמוני זה או אחר — יתכבדו נא ויקפידו שמאמצי החקירה יופנו כלפי אותו אדם ולא כלפי מי שנותן לו שירות, עד כדי שלילת זכות החופש הטבעית של האדם. רשויות החוק יוצרות אפליה כלפי רואי החשבון, לכן אין מנוס מהקביעה כי יש צורך דחוף בחיסיון רו"ח־לקוח, או לכל הפחות לקבל אישור מיוחד מבית המשפט בשעה שעוצרים רו"ח.

במצב הנוכחי, הרשויות אינן מהססות להשתמש ברואי חשבון במסגרת חקירות נגד חשודים — ודורשות מהם לחשוף מידע רגיש. וכך, עשרות רואי חשבון נעצרים ונחקרים מדי שנה, על לא עוול בכפם — אלא בשל חשדות נגד לקוחותיהם בלבד. מדוע עורכי הדין בישראל נהנים מחיסיון עו"ד־לקוח, ורואי החשבון לא זכאים לכך? הרי גם כאן מדובר ביחסים המבוססים על יחסי אמון.

מדובר באפליה בחסות המדינה, עוול היסטורי הקשור לכך שמאז ומתמיד לשכת עורכי הדין היתה חזקה ומשפיעה יותר מלשכת רואי החשבון, וכגילדה מקצועית — שירתה טוב יותר את לקוחותיה ודאגה להם. המצב אבסורדי אף יותר כאשר מבינים כי נכון להיום, קיים מספר רב של רואי חשבון המחזיקים שני כובעים: הראשון — רו"ח, והשני — עו"ד, ולעתים הם נדרשים להעניק שירותים הקשורים בשני הכובעים. בתפקיד הראשון — הם חשופים לגמרי; ובתפקיד השני — הם נהנים מההגנות להם זכאים עורכי הדין, לרבות חיסיון לקוח כמובן. גם בשל כך, לדעתי, יש חשיבות רבה לכך שיוענק חיסיון לקוח גם לרו"ח, על מנת ליצור שוויון הזדמנויות בין רו"ח המחזיקים רק בכובע של רו"ח לבין מי שמחזיקים "רק" בתואר עו"ד.

הסדרת הנושא היא צו השעה. הגיע הזמן לחוקק חוק בנושא שייקח בחשבון את כל השיקולים — הצורך בשקיפות מחד, וההגנה על רואי החשבון מאידך. זה אפשרי והכרחי. מאחר ורשות המסים הבהירה היטב את עמדתה בנושא, חייבת לשכת רואי החשבון בישראל לדאוג לכך שזה יקרה. במשך שנים לא קידמה הלשכה חקיקה משמעותית ששינתה באמת את חיי היומיום של רואי החשבון. כעת, משנרגעו הרוחות לאחר מערכת בחירות ובפתחו של עידן חדש בלשכה, אני קורא לנשיאה הנכנסת, לחברי הוועד המרכזי ולמוסדות הלשכה: התניעו את התהליך. אם תהיו חתומים על שינוי אמיתי, נודה לכם כולנו.

הכותב הוא עו"ד ורו"ח, סמנכ"ל חשבונתון (המרכז לחשבי שכר ומנהלי חשבונות)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker