המשטרה נגד השופטים: "אין יום בלי החלטה הזויה. אנחנו מתוסכלים"

פאנל "איך מחזירים את הבטיחות לעיר", שנערך אתמול במסגרת ועידת ישראל לבטיחות בדרכים, נתן ביטוי לאכזבת המשטרה מבית המשפט ■ ראש מחלקת תביעות באגף התנועה: "כשאנו מגיעים למחוזי עם נהג שנהג בשכרות ובפסילה פעם שנייה, ושופט אומר 'מה זה, אונס? רצח?' אנחנו מתוסכלים"

TheMarker
משתתפי הפאנל בועידת ישראל לבטיחות בדרכים, אתמול
משתתפי הפאנל בוועידת ישראל לבטיחות בדרכים, אתמולצילום: תומר אפלבאום

"אין יום שאני לא מקבלת טלפון ממפקד או מפקדת באחת מיחידות התביעה בארץ, ויש לנו שש כאלה, שמספר על החלטות הזויות בבתי הדין לתעבורה. כשאנו מגיעים למחוזי על נהג שנהג בשכרות ובפסילה פעם שנייה, ושופט אומר: 'זאת עבירה חמורה? מה זה, אונס? מה זה, רצח? זה בסך הכל...' אז כן, אנחנו יוצאים מתוסכלים" — כך אמרה אתמול אתמול ניצב משנה שרית פיליפסון, ראש מחלקת תביעות באגף התנועה של המשטרה, בפאנל "איך מחזירים את הבטיחות לעיר", שנערך במסגרת ועידת ישראל לבטיחות בדרכים.

לדבריה, בימים אלה מנהלת המשטרה 193 הליכים משפטיים בבתי המשפט לתעבורה. "מדינת ישראל צריכה לצאת באמירה מאוד ברורה שלפיה מי שנטל חיים ועשה את זה במודע, על אף שבעבירות תעבורה אין הרבה מקרים כאלה, אז יש דרך לטפל בו. זאת לא החמרה בענישה, אלא ענישה ראויה שמגיעה לו", הוסיפה פיליפסון.

בפאנל, שעסק בבטיחות בערים, הפנתה מנכ"לית רלב"ד, רחלי טבת ויזל, אצבע מאשימה לכיוון ראש הרשויות המקומיות, וטענה לאוזלת יד מופגנת מצדם בכל הנוגע לטיפול בבטיחות בדרכים. "אין תכנית עירונית סדורה, אין שבילי אופניים, אנחנו יושבים קבוע בפגישות עם ראשי הערים — והיו כאלה מאות. כולם רוצים לבוא לדבר עם שר התחבורה, ואז מגיעים לקטע של שבילי אופניים, ויש תקציבים לשבילי אופניים, אבל כל אחד מתפתל: 'זה להפקיע חניות, זה מסובך, לפתוח כביש באמצע בחירות וזה לא עובד'. יש סמכויות לפקחים עירוניים, לא רבות, זה נכון, אבל יש להם סמכויות גם בכל הקשור לאופניים חשמליים והם בקושי מפעילים אותם".

"איך להתמודד עם אופניים חשמליים?"

הדברים קוממו את מנכ"ל פורום 15 הערים הגדולות, איתן אטיה: "קיבלנו סמכות לאכיפה אלקטרונית של נתיבי התחבורה הציבורית, לא אכיפה ישירה. לגבי סוגיית האופניים, חשוב לזכור שהסמכות שקיבלו הפקחים העירוניים לעניין האופניים משמעה להוריד אופניים חשמליים וקורקינטים חשמליים מהמדרכה אל הכביש. זה לא להציל את חייהם של רוכבי אופניים חשמליים, כי כשהם יורדים לכביש הם בסיכון מאוד גבוה". הוא הוסיף כי "כל הנושא הזה של אופניים חשמליים וקורקינטים חשמליים זאת מהפכה. וצריך לומר את האמת, אף אחד, אבל אף אחד מאתנו, לא באמת יודע עדיין איך להכיל את המהפכה הזאת".

ד"ר מורית בארי, מנכ"לית בית החולים השיקומי אלי"ן, אמרה בהקשר זה: "אנו רואים גל חדש של פציעות בקרב ילדים ונוער. אם בעבר דאגתי מרחפנים, שבדרך כלל נגמרים בפגיעות אורתופדיות ושברים ברגליים — אז עם אופניים חשמליים רואים גל של פגיעות נוירו־כירורגיות".

פרופ' שלום הקרט מהטכניון קרא להגביל את מהיריות הנסיעה ב–65%–70% מהרחובות בערי ישראל. "בת"א יש 1,500 רחובות, בחיפה יש 700 רחובות. ב–70% מהרחובות האלה צריך ליישם מיתון תנועה. זה לא בשמיים. מדברים על הצרת רחוב, על מעגלי תנועה, על פסי האטה וגם על שינוי הגישה והחשיבה. עד עכשיו למדנו שהכבישים הם לכלי רכב. כיום אנחנו בעידן שיש בו הולכי רגל, יש אופניים, וצריך יותר מדרכות כי צריך סביבה עירונית יותר סימפטית".

פרופ' ופא אליאס מהמכללה האקדמית להנדסה Sce אשדוד, קראה להורים לקחת אחריות: "הפתרון במגזר הערבי זה החינוך. אם אני מלמדת את הילדים שלי לנהוג בלי רישיון נהיגה, אז מה אתה מצפה? אם אני עוצרת את הבן אדם ושואלת אותו למה הבן שלו לא חגור, וכולם יעשו כך ויקחו אחריות — המצב ישתנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker