המשטרה ורשות המסים בעקבות הנכסים של לבייב: נתפסה הווילה בסביון

אתמול נתפסו כסף מזומן ויהלומים במשרדיה של חברת LLD ■ מוקדם יותר, הותר לפרסום כי בנו של לב לבייב וקרוב משפחה נוסף נעצרו בפרשת הברחת היהלומים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לב לבייבצילום: עופר וקנין

רשות המסים והמשטרה תפסו נכסים בעשרות מיליוני שקלים, שבבעלותו של איש העסקים לב לבייב. בין היתר, נרשמה הערת אזהרה על הווילה הפרטית שבנה לבייב בשנים האחרונות בסביון. עוד נתפסו נכסים השייכים לחברת LLD בשליטת לבייב, ובכלל זה כסף מזומן ויהלומים שנמצאו בחיפוש אתמול במשרדי החברה.

היום הותר לפרסום כי בנו של לבייב, זבולון לבייב, המכהן כמנכ"ל LLD, הוא אחד מהעצורים בתיק. עצור נוסף הוא קרוב משפחתו של לבייב, המשמש בעל מניות מיעוט בחברה. בין העצורים גם שלושה עובדים בעבר ובהווה בחברת LLD – חנניה יששכר, ראובן שמואלוב ואשר יחיאלי – ששימש בעבר מנהל מפעל הליטוש של לבייב ברוסיה. עוד נעצר יהודה עשור, שחשוד ששימש בלדר, שהבריח יהלומים לישראל. מעצרם כל החשודים הוארך אתמול בששה ימים, עד ליום ראשון.

האחוזה של לבייב בסביון, 2016

לששה מיוחסת מעורבות בהברחה שיטתית של יהלומים לתוך ישראל, מבלי לדווח לרשות המסים - באמצעות קבוצת בלדרים שעשור היה לכאורה חבר בה ונוהלה על ידי עד המדינה בפרשה ששמו אסור לפרסום. מעצרם הוארך אתמול (ב') בשישה ימים על ידי השופט גיא אבנון מבית המשפט השלום ראשון לציון.

לחשודים מיוחסות עבירות של הלבנת הון, עבירות לפי פקודת המכס, עבירות לפי פקודת מס הכנסה, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות נוספות.

קרוב משפחתו של לבייב, ששמו טרם הותר לפרסום, טוען כי כי אינו בקשר עם איש העסקים זה כעשור על רקע סכסוך בין השניים. בדיון שנערך אתמול השיב נציג המשטרה גל צ'סנר לשאלת סנגורו של החשוד, עמית חדד, "האם הסכסוך ידוע למשטרה". צ'סנר השיב: "נודע לי על זה רק היום".

ואולם, למרות הטענות כי על רקע הסכסוך אין לחשוד כל מעורבות בחברה שבמרכז החשדות, השופט קבע כי הונחו בפניו ראיות חסויות למעורבותו, כמו גם שאר המעורבים במעשים ברמה מספיקה להארכת המעצר בשישה ימים.

מוקדם לדבר על הסגרה

החקירה החלה במארס עם תפיסת שני חשודים, שלדברי המשטרה ורשות המסים ניסו להבריח יהלומים בשווי המוערך במאות אלפי שקלים בנתב"ג. החשוד ואדם נוסף נעצרו על ידי אנשי יחידת המכס בשעת מעשה, כשניסו לעבור במסלול הירוק בלי שהצהירו על הסחורה. במהלך החקירה התגלה כי אחד מהם הצניע את היהלומים בגופו.

בעקבות חקירת שני המעורבים, החוקרים חשפו מה שהצטייר כעסק להברחת יהלומים שאותו ניהל עד המדינה. בשיתוף פעולה עם עד המדינה, החלה החקירה הסמויה שנערכה במשך כמה חודשים, ושבמסגרתה נאספו ראיות נוספת להברחה שיטתית של יהלומים לתוך ישראל מבלי לדווח עליהם, לטובת עסקיו של לבייב.

במהלך הדיון טען סנגורו של זבולון לבייב, אלון רון, כי אין חשש לשיבוש החקירה וזאת מכיוון שעד המדינה הגיע לכאורה לבורסה ליהלומים ברמת-גן, מסר ליהלומנים שונים כי נאלץ לחתום על הסכם עד מדינה ואף התנצל על החתימה. בנוסף, טען הסנגור, כי עד המדינה חשף את פרטי הפרשה בפני חברי הבורסה לפני חודשים רבים.

עו"ד דרור מתתיהו, שותף במשרד פישר, בכר, חן, וול, אוריון ושות' המייצג את חנניה יששכרוב, מסר: "אין כל בסיס עובדתי ומשפטי למעצרו. הוא אינו קשור לחשדות הנחקרים ואני סמוך ובטוח כי רשויות החקירה יגיעו למסקנה זאת בהקדם. לנוכח הדברים הללו, יש להתאזר בסבלנות ולא להיחפז להסקת מסקנות מכתימות בעניינו בשלב המקדמי שבו אנו מצויים".

לבייב, המבוקש בעצמו לחקירה, מצוי ברוסיה בימים אלו, ולא ברור אם ומתי יחזור. מקורבים ללבייב טענו בשיחה עם TheMarker כי הוא שוקל להגיע לישראל כדי להיחקר, ואולם מקורבים אחרים צוטטו בכלי תקשורת אחרים כמי שמעריכים כי הסיכויים שיגיע לישראל נמוכים.

גורמי אכיפה מעריכים כי אם לא יושג הסדר לחקירתו של לבייב, תתבצע פנייה לגופי החקירה ברוסיה. זאת, לאור החשד שנעברו עבירות לכאורה גם בהברחת חלק מהיהלומים החוצה מרוסיה.

מבחינת הצעדים שעשויה לנקוט המדינה, הסגרה היא אופציה מרחיקת לכת בשלב הזה, בגלל השלב המוקדם שבו מצויה החקירה. בנוסף, לפי ההערכה, סיכויי ההסגרה נמוכים על רקע קשריו הטובים של לבייב עם צמרת השלטון הרוסי.

עם זאת, פנייה במסגרת בקשת עזרה משפטית לחקירתו של לבייב ברוסיה, היא אפשרות ריאלית גם בזמן הקרוב.

פרקליטו של ראובן שמואלוב, עו"ד ז'ק חן, מסר: "מרשי ענה לשאלות חוקריו ומסר גרסה שדוחה את החשדות. עניין אחד הוא תפקיד המשטרה לחקור ועניין אחר לגמרי הוא מעצר החשודים. בית המשפט לא קיבל את בקשת המשטרה לתקופת מעצר ארוכה והורה על מעצר לתקופה קצרה יותר תוך שהוא מותח בקורת נוקבת על התבטאות המשטרה בסוף הדיון לפיה היא תשקול לקצר את תקופת המעצר של מי מהחשודים שישתף פעולה עמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker