צו הקפאת הליכים חלקי לאגרקסקו - עקב חובות של כ-106 מיליון יורו - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

צו הקפאת הליכים חלקי לאגרקסקו - עקב חובות של כ-106 מיליון יורו

השופטת ורדה אלשיך: "קריסתו של גוף מסוג זה עשויה להביא לקריסות משנה של חקלאים בסדר גודל שעשוי לחולל משבר של ממש"

16תגובות

>> שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב ורדה אלשיך הוציאה אתמול צו הקפאת הליכים חלקי לחברת היצוא החקלאי אגרקסקו עד יום שני הקרוב, שבו יתקיים דיון במעמד נושי החברה. החלטת אלשיך נעשתה עקב בקשת החברה להקפאת ההליכים המשפטיים נגדה למשך 60 יום, לאחר שהחברה נקלעה לקשיים תזרימיים ולחובות בסך 106 מיליון יורו בשל ניהול כושל.

לפי החלטת אלשיך, ובהתאם לבקשת החברה, ימונה עו"ד ורו"ח שלמה נס כנאמן לחברה. נס יהיה מנוע מליצור מצב בלתי הפיך בחברה עד מועד הדיון, לדוגמה מכירת נכסים מהותיים או פיטורי עובדים. נס חויב גם להפקיד התחייבות אישית לחברה בסך מיליון שקל. כן הוא הוסמך לגבש לחברה תוכנית הבראה והסדר נושים ולהציגה באסיפות הנושים, והופקד על הניהול השוטף של החברה בימים הקרובים.

וקנין עופר

השופטת מציינת כי השיקולים שהנחו אותה להוציא את צו ההקפאה נעוצים בכך ש"אין הדברים אמורים ב'סתם חברה' אלא בחברה בעלת היקף פעילות גדול מאוד, אשר לא רק שהיא מעסיקה מאות עובדים, אלא, וזה העיקר בעיני, תלויים בה מאות אם לא אלפים של חקלאים. אין צורך להכביר מלים כי קריסתו של גוף מסוג זה עשוי להסב נזק כבד לא רק לעובדים. קריסתו עלולה אף ליצור תגובת שרשרת שתביא או עלולה להביא לקריסות משנה של חקלאים ועסקים הקשורים בהם בסדר גודל העשוי לחולל משבר של ממש".

החברה מודה כי הפעלתה היא גירעונית והפסדית ואין כרגע גורם כלשהו הנכון לממן את ההפעלה. לדברי השופטת, "יוצא כי בית המשפט מתבקש למעשה לתת כמעט 'צ'ק פתוח' לצבירה מהירה של גירעון בחברה, המצויה כבר עתה לפי הודעתה על סף חדלות פירעון מובהקת". הנהלת החברה העריכה בבקשה כי הפעלתה בחודשיים הקרובים צפויה להיות גירעונית. הגירעון התפעולי צפוי להגיע ל-2.5 מיליון יורו והגירעון התזרימי יגיע להיקף של כ-8 מיליון יורו.

באגרקסקו ציינו כי הבקשה למתן צו הקפאת ההליכים הוגשה בהסכמתם של ארבעה בנקים - הפועלים, לאומי, הבינלאומי ודיסקונט - המחזיקים כ-65% מסך חובות החברה המובטחים.

לפי בקשת החברה, לנאמן תהיה סמכות לפטר או להוציא עובדים בחברה ובחברות הבנות שלה לחופשה ללא תשלום כדי למקסם את שווי החברה בהליך מכירה מהיר. לפי עקרונות תוכנית ההתייעלות של החברה כמות העובדים בחברה כפולה מהכמות הנחוצה על מנת לייצא תוצרת חקלאית בהיקף המיוצא כיום על ידי החברה..

לאחר החלטתה של השופטת שיגר אתמול מנכ"ל אגרקסקו דוד בונדי אגרת ל-1,950 החקלאים המייצאים את סחורתם באמצעות החברה בה כתב כי בתקופת ההקפאה כל מי שעובד עם החברה כספו מובטח. "ההקפאה מקפיאה את חובות העבר ומאפשרת לחברה המשך תפקוד שוטף", כתב בונדי. "אני מאמין כי הצעדים שאנו נוקטים יובילו אותנו יחד אתכם למקום עסקי מוצלח יותר ואת החברה לשגשוג ולהצלחה. אני מקווה שתמשיכו לתת אמון ביכולתנו ולתת אמון בחברה. אגרקסקו עמדה לצדכם והיתה לכם בית גם בצוק העתים".

חובות החברה כלפי נושיה המובטחים בגין אשראי וערבויות עומדים על כ-45.7 מיליון יורו. לנושים לא מובטחים חייבת החברה כ-58.1 מיליון יורו. החוב לספקים ולמגדלים עומד על כ-28 מיליון יורו ואילו החוב למחזיקי אג"ח מוסדיים הוא כ-27.3 מיליון יורו. סך כל החובות של החברה נאמדו ב-106 מיליון יורו.

לאגרקסקו שני חוזי חכירה ארוכי טווח לחכירת שתי אוניות קירור מתאגיד בשליטת האחים עופר. חוזי החכירה והתשלומים בגין האוניות מסתכמים בכ-12 מיליון יורו לשנה. החברה מציינת כי מדובר בחוזים מכבידים והפסדיים שמסבים לה נזק בסך 9 מיליון יורו לשנה. מנגד, לחברה רכוש קבוע המוערך בשווי של כ-16 מיליון יורו, נכסי מקרקעין ששווים כ-12.3 מיליון יורו ופיקדונות בסך כ-7.12 מיליון יורו. לקוחות החברה חייבים לה כ-32 מיליון יורו.

בבקשתה ציינה החברה כי "הדחיפות במתן צו הקפאת הליכים נובעת, בין היתר, מהמצוקה התזרימית שבה שרויה החברה ומכך שעקב הרעה משמעותית בעסקי החברה ובתזרים המזומנים שלה, ועקב אי עמידת החברה באמות המידה הקבועות בשטר הנאמנות עם מחזיקי האג"ח שהונפקו על ידה, קיים חשש סביר לפיו בזמן הקרוב יועמדו מלוא התחייבויות החברה כלפיהם לפירעון מיידי, תוך יצירת כדור שלג שיוביל לנקיטת הליכים משפטיים נגד החברה בארץ ובחו"ל".

אגרקסקו נמצאת בשליטת מדינת ישראל (30.3%), מועצת הצמחים (55.3%), מועצת הלול (3.3%) ותנובה (11%). ב-2008 החליטה המדינה להפריט את החברה ולמכור את גרעין השליטה בה, והליך גיוס ההון באמצעות גיוס האג"ח היה שלב אחד במימוש ההפרטה. בדצמבר 2010 הזרימה המדינה לחברה 55 מיליון שקל. החברה אינה עומדת באמות המידה הפיננסיות שלהן התחייבה כלפי בעלי איגרות החוב, ועל כן הם זכאים לדרוש את העמדת האג"ח לפירעון מיידי.

ביום רביעי מינו מחזיקי האג"ח של אגרקסקו את עוה"ד אברמי וול ויורם בונן ממשרד פישר, בכר, חן וול, אוריון לייצג אותם בהליך המשפטי. ביום חמישי שעבר הגישה החברה הצעה לבעלי אג"ח להמיר שליש מסדרת אג"ח בסך 10 מיליון יורו ל-10% ממניותיה - לפי שווי חברה של 100 מיליון יורו. ההצעה הוגדרה על ידי כמה מבעלי האיגרות כ"מגוחכת". עוד הציעה החברה להוריד את הריבית על האיגרות מ-8.15% ל-4% ולפרוס את התשלומים מעבר ל-2017 - מועד הפירעון האחרון של האיגרות. כמו כן הציעה החברה לשלם מיידית לבעלי האג"ח חוב של 5 מיליון יורו, להזרים לחברה 15 מיליון יורו על ידי המדינה ולפטר 150 מ-500 עובדיה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#