שוטר ובעל עסק הורשעו בהונאת פונזי; רוב הקורבנות - שוטרים

השניים הבטיחו למשקיעים תשואה של 2% בחודש על השקעתם; סכום ההונאה: כ-10 מיליון שקל

נורית רוט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית משפט השלום בראשון לציון הרשיע באחרונה שני נאשמים, אחד מהם שוטר, בביצוע הונאת פונזי בסכום של כ-10 מיליון שקל, שרבים מקורבנותיה היו שוטרים.

הנאשם העיקרי בפרשה היה בועז חכים, בעלים של עסק לפיצוחים בקניון בת ים. הנאשם השני, ציון בבא, היה שוטר ביחידת ליווי העצורים של משטרת מחוז תל אביב, שהועסק גם אצל חכים. מכתב האישום עולה כי בשלב מסוים נקלעו עסקיו של חכים לחובות, ולכן הוא רקם תוכנית שלפיה היה על השניים לשכנע אנשים להשקיע כספים אצל חכים. השניים רכשו את אמונם של המשקיעים בכך שהודיעו להם כי יוכלו לקבל את כספי השקעתם בכל עת שירצו והבטיחו להם תשואה גבוהה של לפחות 2% מדי חודש. כמו כן, הם מסרו לכל המשקיעים צ'קים אישיים שלהם לביטחון. בפני המשקיעים הם טענו כי חכים מנהל עסקים מצליחים ורווחיים ומבצע עסקות בסחורות, נדל"ן או מניות.

השופט אברהם הימן צילום: קמחי מוטי

מהאישום עולה כי על בבא הוטלה המשימה לגייס משקיעים מקרב השוטרים ביחידה שבה עבד. את כספיהם של השוטרים ושל משקיעים אחרים שנמסרו לו, העביר לידי חכים וזה הפריש לידיו עמלת תיווך. השניים הואשמו בעבירות של קבלת דבר במרמה, גניבה בידי מורשה והוצאת צ'קים ללא כיסוי.

חכים ובבא טענו להגנתם כי פעלו בתום לב ללא מחשבה פלילית מתוך מגמה עסקית מובהקת. לטענת חכים, הגורמים שאצלם השקיע כספים רימו אותו והילכו עליו אימים בהיותם גורמים בשוק האפור - ולכן נבצר ממנו לעמוד בהתחייבויותיו כלפי המשקיעים.

השופט אברהם הימן דחה את טענות הנאשמים וקבע כי עדותם אינה אמינה עליו. "אין ממש בגרסת הנאשמים. מתוך העובדות עולה באופן ברור כי בין השניים - חכים ובבא - התקיימה שותפות. המניע הברור הוא עשיית רווח כספי תוך הולכת שולל של בני אדם תמימים", קבע.

לדבריו, "שני הנאשמים ידעו כל העת ומלכתחילה, שאין בנמצא כל דרך לשלם ריבית בשיעור כה גבוה, אלא אם כן, "הכסף צומח על העצים".

השופט אף הדגיש כי גם בשלב שהיה ברור לשניים כי אין סיכוי שיעמדו בהחזרי הריבית החודשית, וכי למעשה המבנה שבנו שניהם קרס, "המשיכו השניים לשדל קורבנותיהם להשקיע כספים ואף לנסות לשכנע קורבנות נוספים לעשות כן - תוך הבטחה להעלות את שיעור התשואה באופן מופרז עוד יותר".

באשר לחלקו של השוטר, קבע הימן כי "ככל שחכים שיקר, כך גם שותפו בבא, שהיה עמו לאורך כל הדרך, ידע זאת". לדבריו, "כל שהיה לנגד עיניו של בבא הם הרווחים הקלים שבהם זכה בעקבות שותפותו עם חכים ועצם קבלת דמי תיווך בשיעור של 0.5%-1%, ומדובר בסכומי כסף גבוהים ביותר מדי חודש, היה כדי להבהיר לבבא כי מדובר בתוכנית שהיא כולה מרמה".

אחד השוטרים, שהשקיע 430 אלף שקל והפסיד אותם, העיד בבית משפט כי לא ידע שבבא קיבל מאחרים ביחידה כספים להשקעה. לדבריו, אילו ידע זאת לא היה נותן בידי בבא כספים, "מהסיבה הפשוטה שאין בידי בבא נכסים שיבטיחו החזר הכספים שנטל מאחרים".

"העדים העידו כי האמינו ליכולותיו של חכים להפיק רווחים גדולים, תוך שהם מסתמכים על חברם הטוב שלא יבגוד בהם - בבא. שנית, וזו למעשה תכלית ומהות שיטת תרמית הפונזי, שיטה זו עובדת על חולשת האדם וטבעו. תשלום של תשואה חודשית בשיעור של 2%-4% יש בו כדי לעוור האדם, ואין להאשימו בכך שכן הוא קורבן הטבע האנושי", קבע השופט. (פ 06-4877).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker