מנדלבליט מתנגד להמשך כהונתו של ראש מועצת תמר לאחר שהודה בהפרת אמונים

דב ליטבינוף, שהודה בהסדר טיעון בפרשת ישראל ביתנו, מתמודד בבחירות הקרובות ■ היועמ"ש: "ההחלטה מחויבת המציאות, יש סכנה לפגיעה בטוהר המידות ובשלטון החוק" ■ ליטבינוף: "אתמודד כרגיל בבחירות"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מבקש להשעות מתפקידו את דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר. זאת כשבועיים לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בפרשת ישראל ביתנו. בהסדר הטיעון שעליו חתם הוא הודה בעבירה של הפרת אמונים.

בקשתו של מנדלבליט הוגשה לוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות, ובה נכתב גם כי יש להגבילו מביצוע תפקידים שונים כחבר מועצה. ההשעיה מתבקשת כעת, שכן ליטבינוף מתמודד בבחירות לרשויות המקומיות, ביום שלישי הבא. הוועדה קבעה כי הדיון בבקשה יתקיים ב-29 בחודש, יום לפני יום הבחירות.  

ההסדר שנערך עם ליטבינוף אינו כולל הסכמה לגבי העונש שיוטל עליו. הפרקליטות הודיעה כי תדרוש עונש של תשעה חודשי מאסר בפועל וכן קביעה כי במעשיו של ליטבינוף יש קלון. עם זאת, לאחר שהוגש כתב האישום הודיע ליטבינוף כי מאחר שהפרקליטות אינה מייחסת לו פעולה הנגועה בעניין אישי כלשהו, הוא "מתכוון להיענות לרוב המכריע של תושבי המועצה ולהתמודד בבחירות הקרובות במטרה להמשיך בכהונתו לטובת קידום האזור ותושביו".

בבקשת היועמ"ש שהגישו עורכי הדין אורית קרץ ודמיטרי קוגן מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), נכתב כי "העבירה המיוחסת לליטבינוף בכתב האישום חמורה, ועולה ממנה לכאורה שחיתות ופגיעה בטוהר המידות. בכך טמונה הסכנה לפגיעה בטוהר המידות ובשלטון החוק. משכך סבור היועץ המשפטי לממשלה כי החלטה על השעייתו של ליטנבינוף היא החלטה מחויבת המציאות שלא ניתן להימנע ממנה".

מועצה אזורית תמרצילום: אייל טואג

עוד נכתב כי מאחר שבהתאם להסדר הטיעון ליטבינוף הודה בעובדות ובעבירה המיוחסת לו, "המחויבות לשמירה על ערכי הליבה של השירות הציבורי, ובמיוחד על טוהר המידות וצביונו המוסרי של השירות הציבורי, אינה מתיישבת עם המשך כהונתו של מר ליטבינוף כראש המועצה האזורית תמר". 

בבקשת היועץ נמסר כי חוק הרשויות המקומיות מהווה כלי חשוב להתמודדות עם שחיתות שלטונית. הוא נועד, בין היתר, למנוע מצב שבו ימשיך בכהונתו מי שהוטל צל כבד על יושרתו האישית עקב הגשת כתב אישום המייחס לו לכאורה עבירות הנוגעות לטוהר המידות ובזיקה למשרתו הציבורית כראש רשות מקומית. בעניינו הדבר מקבל משנה תוקף, שעה שלצד כתב האישום המוסכם הוגש לבית המשפט הסדר טיעון שבו הודה ליטבינוף בעובדות ובעבירה המיוחסת לו באישום.

האישום: ידע כי עמלה על גיוס כספים תגיע לנבחרי ציבור

על פי כתב האישום, במסגרת מעורבותה של המועצה האזורית תמר בבניית מכון מחקר ים המלח, פעל ליטבינוף לגיוס תקציבים ממקורות שונים. ב-2010 פנה ליצחק בורבא, מנכ"ל מטמנות אפעה, על מנת שיסייע לו בגיוס תקציבים לטובת מכון המחקר.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליטצילום: גיל אליהו

בורבא הבהיר שגיוס התקציב ייעשה דרך אלכס ויז'ניצר, שכיהן כיו"ר הדירקטוריון של חברת מקורות, וביכולתו לדאוג לכך שמפלגת ישראל ביתנו תקצה תקציבים. עוד הבהיר בורבא לנאשם כי בעד העברת התקציב הקואליציוני יש לשלם לויז'ניצר עמלה, שתעמוד על סך של 25% מהיקפו, וכי לצורך התשלום לויז'ניצר על המועצה להתקשר עם חברה בשם י.א חי יזמות ואחזקות בע"מ.

בתחילת 2014, לאחר שהועבר חלק מהתקציב שהובטח למועצה באמצעות החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית, אישר ליטבינוף העברה של כ-400 אלף שקל מהמועצה האזורית תמר לחברה. הכספים שולמו כשליטבינוף מודע לכך שמקור הכספים שהועברו מהחטיבה להתיישבות הוא תקציב המדינה, ולמעשה כסף שהיה נתון לשליטת מפלגת ישראל ביתנו מכוח הסכם קואליציוני. הוא אף היה מודע לכך כי העמלה ששולמה לחברה עתידה לעבור לויז'ניצר ושיער כי ממנו היא תעבור לעובדי ציבור נוספים.

פרקליטתו של דב ליטבינוף מסרה בתגובה: "הגשת בקשה להשעיה ימים ספורים לפני תום תקופת הכהונה היא ניסיון גס להתערב בבחירות. לא זו המטרה לשמה הוקמה הוועדה. הבקשה טרם הומצאה לנו וגם בכך יש מידה רבה של חוסר הגינות. יחד עם זה, עיון בנוסח כתב האישום על כלל הנסיבות המפורטות בו מלמד שמדובר בהתנהלות שאין עמה שום קלון, ושלא צריכה להשפיע על כהונתו ובחירתו מחדש של ליטבינוף. בכל מקרה ראש המועצה יתמודד כרגיל בבחירות שיתקיימו ביום שלישי הקרוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker