בית המשפט יכריע: איך שומרים על כוחם של בעלי מניות המיעוט מול בעלי השליטה? - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בית המשפט יכריע: איך שומרים על כוחם של בעלי מניות המיעוט מול בעלי השליטה?

רשות ניירות ערך לבית המשפט עמדה עקרונית; המטרה: למנוע שחיקה בכוחם של בעלי מניות מיעוט לבלום עסקות שמיטיבות עם בעלי השליטה על חשבון הציבור

תגובות

רשות ניירות ערך מתגייסת לתמוך במשקיע מן הציבור המנהל מאבק נגד עסקה של חברת ציבורית עם בעלי השליטה שלה. מדובר במאבק שמנהל בעל המניות מרדכי אלבוים נגד בעלי השליטה בחברה הקבלנית ב.יאיר, האחים יאיר ויוסף ביטון. הפעם מתנהל המאבק באולמו של השופט נעם סולברג בבית המשפט המחוזי בירושלים.

בעלי השליטה בחברת ב.יאיר מבקשים מאסיפת בעלי המניות של החברה לאשר להם הסכם "דמי ניהול", כלומר שכר והטבות כגון רכב צמוד. הסכם כזה מחייב אישור של אסיפת בעלי המניות, שבו יצביעו בעד אישורו לפחות חצי מבעלי המניות שאינם מסווגים כבעלי עניין אישי בעסקה.

בעל המניות מרדכי אלבוים מחזיק יותר ממחצית המניות מקרב המיעוט. אם יתנגד אלבוים לעיסקה לא יצליחו האחים ביטון להביא לאישור תנאי השכר שהם מבקשים לעצמם. השניים מנסים לאשר את העסקה זו הפעם השנייה, לאחר שבסיבוב קודם נסוגו ממנה.

האחים ביטון טוענים כי אלבוים, איש עסקים חרדי, הוא בעל מניות מיעוט סחטן. בהודעותיה לבורסה ולבית המשפט טענה החברה כי אלבוים דרש למנות דירקטור מטעמו - ונכשל. עוד נטען כי אלבוים דרש מהחברה לבנות עבורו פרויקט במחיר הפסד. אלבוים דוחה את הטענה שמטרתו סחטנית. לטענתו, האחים ביטון מושכים מהחברה הטבות מופרזות לחברות הפרטיות שבשליטתם.

על רקע מאבק זה הודיעה חברת ב.יאיר כי תסווג את אלבוים כבעל "עניין אישי" באישור עסקת דמי הניהול של האחים ביטון. לטענת החברה, יש לו "עניין אישי שלילי" - כלומר עניין אישי בדחיית העסקה. החברה טוענת כי בגלל העניין האישי השלילי לא ניתן לספור את אלבוים במסגרת "הקולות הלא נגועים" בהצבעה. בכך גדלים כמובן הסיכויים לאישור הסכם דמי הניהול.

מחר יתקיים בבית המשפט בירושלים דיון בבקשה שהגיש אלבוים על ידי עו"ד יוסי שם טוב ממשרד גלוזמן שם טוב חוברס ברויד, נגד סיווגו כבעל עניין אישי בהצבעה. בדומה למהלך שנעשה בבית המשפט הכלכלי נגד אישור פרמיית השליטה לכור בעסקת הרכישה של מכתשים אגן על ידי כמצ'יינה, מתבקש בית המשפט להתערב במהלכי בעלי השליטה עוד לפני ההצבעה באסיפת בעלי המניות.

מיהו משקיע נגוע

רשות ניירות ערך הגישה אתמול עמדה לבית המשפט התומכת במשקיע אלבוים. הרשות אינה קובעת דבר בשאלה אם אלבוים הוא "משקיע סחטן", אלא מחדדת שאלה עקרונית: האם כאשר בעל מניות בחברה מצביע נגד עסקה בין החברה לבעל השליטה בה יכולה החברה לסווגו כבעל עניין אישי באישור העסקה, ולקבוע שאין למנות אותו במניין "רוב מכלל קולות בעלי המניות שאינם בעלי עניין אישי באישור העסקה"? עמדת רשות ניירות ערך חד-משמעית: אין לסווג משקיע שיש לו "עניין אישי שלילי" באישור עסקת בעלי עניין כמשקיע נגוע.

הרשות כבר הביעה עמדה זו ב-2003 בעמדת סגל, והסוגיה אף עלתה בעסקה דומה בחברת צינומטל, שלא הגיעה להכרעה משפטית. הפעם יכול השופט סולברג לקבל הכרעה עקרונית שתבצר את האפשרות של בעלי מניות מהציבור לבלום עסקות בעלי שליטה שנועדו לעשוק את הציבור.

לדעת רשות ניירות ערך, אם ניתן יהיה לסווג בעל מניות שיש לו עניין אישי שלילי כנגוע, יהיה בכך "צמצום ניכר של המגבלות על אישור עסקות של חברה עם בעל שליטה בה". בעמדת הרשות, שהגישו מנהל המחלקה המסחרית בפרקליטות עו"ד ליאב וינבאום ועורכי הדין אמיר הלמר וצפנת מזר מרשות ניירות ערך, נאמר כי "להכרעה בשאלה העומדת לדיון השלכות רוחב על היקף המגבלות החלות בעסקות בין חברות לבין בעלי השליטה בהן בשוק ההון בישראל, והשפעה ניכרת על מידת אמון המשקיעים בשוק זה".

לגישת הרשות, חוק החברות מתייחס ל"עניין אישי" של בעל מניות רק כאשר מדובר בהצבעה בעד אישור עסקת בעלי עניין, ולא נגד העסקה. "מי שמצביע נגד בעל השליטה בוודאי לא יכול להיחשב כמי שהוא בעל אינטרס משותף עם בעל השליטה", טוענת הרשות, ומדגישה כי "החשש המובנה מעסקות בין החברה לבין בעלי שליטה בה נכון במיוחד במציאות של שוק ההון בישראל, שהחברות הציבוריות בו מתאפיינות בריכוזיות גדולה של בעלי השליטה (בדרך כלל אחזקת 50%-80% ממניות החברה). כוחם הרב של בעלי השליטה בתוך החברה עלול להיות מנוצל לרעה על חשבון המיעוט - ציבור המשקיעים".

פרוקצ'יה לא הועיל

חברת ב.יאיר הגישה לבית המשפט חוות דעת של פרופ' אוריאל פרוקצ'יה, מבכירי המומחים בדיני חברות, המצדדת בסיווגו של של אלבוים כבעל עניין אישי. פרוקצ'יה כתב חוות דעת דומה בעבר במקרה דומה עבור חברת צינומטל. אז הוגשה חוות דעת נגדית של פרופ' אירית חביב-סגל, שצידדה בעמדה המובעת גם כיום על ידי רשות ניירות ערך. לגישת רשות ניירות ערך, חוות הדעת של פרוקצ'יה אינה מועילה לחברת ב.יאיר משום שהיא עוסקת בשאלה אם יש לסווג בעל מניות כ"בעל עניין אישי", אך לא בשאלה אם יש לספור אותו כנגוע כאשר הוא מצביע נגד אישור העסקה.

הרשות מדגישה את החשש מפגיעה בגופים המוסדיים. לטענתה, "על פי הפרשנות המוצעת על ידי החברה, בעל השליטה יוכל לטעון בכל פעם שנציג המשקיעים המוסדיים מתנגד לעסקת בעל שליטה העומדת להצבעה שהמצביע הוא בעל עניין אישי מטעמים כאלה או אחרים (למשל על רקע היותו בעלי מניות בחברות מתחרות), ולמעשה לרוקן מתוכן את מטרתו של ההסדר ולבטל את חשיבותם של המשקיעים המוסדיים בהגנה על הציבור, תוצאה שלא ניתן להשלים עמה.

"במבט רחב, עמדת הרשות היא כי הנזק שייגרם לשוק ההון ולאמון המשקיעים בו, כתוצאה מן ההקלה על אישור עסקות בעלי שליטה הבוזזות את החברה, עולה על החשש מפני אי אישורן של עסקות עם בעלי שליטה אשר נטען לגביהן כי הן עסקות יעילות אשר המיעוט מתנגד להן משיקולים לא ענייניים".

מה לעשות נגד בעל מניות מיעוט סחטן?תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#