הירשזון: "לא חסכתי לילדיי לגמל אלא מגרשים כדי שתהיה להם התחלה בחיים"

כך העיד שר האוצר לשעבר במסגרת בקשה שהגיש עופר בנו לביטול העיקולים על נכסיו

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19
שני מזרחי

"שלושת המגרשים המדוברים ברמת גן, שייכים לבני, רציתי שילדיי יתגוררו אחד ליד השני, אך החיים מלאים הפתעות. הבעיה היא לתת להם משהו, שתהייה להם התחלה בחיים. אני לא חסכתי להם קופות גמל ודברים אחרים, חסכתי להם את המגרשים האלה כדי שתהיה להם התחלה", אמר אתמול שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון, בפני שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חיים טובי, במסגרת עדותו בבקשה שהגיש עופר ושני בניו האחרים לביטול עיקול שהטילה קרן הפנסיה של הע"ל.

הירשזון, שמרצה בימים אלו עונש מאסר של 5.5 שנים בגין גניבה של 1.7 מיליון מקופת הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל), הגיע לאחר חופשה בביתו.

אברהם הירשזוןצילום: קמחי מוטי

כזכור בחודש מרץ שנה שעברה, הגיש עו"ד רם דקל בשמו של עופר הירשזון, בנו של הירשזון, בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, לביטול עיקולים שהטילה קרן הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל) על נכסים של אביו. לטענתו, בית המשפט הטיל בטעות עיקולים על שלושה מגרשים הנמצאים באזור "המשולש הגדול" בקריית קרניצקי ברמת גן, הרשומים על שם אביו והועברו לו ולאחיו במתנה: "אבי העביר לי ולאחיי את הזכויות במקרקעין ללא תמורה, ורק משיקולי היטל השבחה לא נרשמו הזכויות על שמנו".

העיקולים הוטלו במסגרת תביעת הענק שמנהלת קרן הפנסיה נגד שורה של בכירים לשעבר בקרן וביניהם הירשזון ויו"ר הקרן לשעבר, מיקי צולר. על נכסיו של צולר הוטלו עיקולים עד לגובה 190 מיליון שקל ועל נכסיו של הירשזון, המרצה בימים אלו עונש מאסר של 5.5 שנים בגין גניבה של 1.7 מיליון שקל מקופת הע"ל, הוטלו עיקולים עד לגובה של 181 מיליון שקל.

במסגרת תביעת הקרן שהוגשה בספטמבר 2009, נגד הירשון וצולר בגין הפרת חובות אמונים לחוסכים בקרן וניהול רשלני של כספם. הע"ל שהייתה בעבר בניהול הע"ל, נמצאת כיום בניהול מורשה לאחר שמשרד האוצר השתלט עליה לנוכח אי הסדרים שהתגלו בה בשנים האחרונות. את התביעה הגישן עו"ד ארנון שגב, שכיהן כמפקח המיוחד של הקרן מטעם חברת עמיתים המנהלת בשם המדינה את קרנות הפנסיה הוותיקות, שאותה מנהלת יעל אנדורן ועו"ד רונן בוך.

התביעה מתמקדת בשלוש פרשיות עיקריות, שבהן, על פי התביעה, נגרמו לחוסכים בקרן נזקים בסכום של 190 מיליון שקל, בשל רשלנותם של הדירקטורים בקרן. שלוש הפרשיות המופיעות בתביעה הן שיפוץ של מלון הוד המדבר בים המלח בין השנים 2002-1998 בסכום כולל של יותר מ-120 מיליון שקל, תשלום דמי ניהול בסך של 9 מיליון שקל לצולר בשנים 2003-2006 ותשלום בונוס של 2.4 מיליו שקל לצולר ב-2004 בעבור עסקת ההשתלטות על חברת הברוקרים דש-אייפקס. "בשורה של מעשים ומחדלים, העולים כדי הפרת חובות הנאמנות והאמונים, ובוודאי הפרת חובת הזהירות, הפנו הנתבעים עורף לאותם עשרות אלפי חוסכים ומעלו בתפקידם", נטען בכתב התביעה. בנוסף נטען נגד צולר כי הפיק רווחים אישיים מרשלנות זו כאשר קיבל לכאורה מהקרן תשלומים בסכום של בין 11 ל-13 מיליון שקל במשך 3 שנים.

במסגרת הדיון שהתקיים אתמול בבית המשפט המחוזי בבקשת הבן לביטול העיקולים, שאל עו"ד ארנון את הירשזון מדוע מיום שנקנו המגרשים לבניו בשנת 91 ועד כה לא הועברו המגרשים על שמם, כאשר בשנת 2008, במהלך ההליכים הפליליים נגד הירשזון הוא חתם על תצהיר לפיו הוא מעביר את אחד המגרשים לבנו עופר. לדברי הירשזון: "אחרי הרבה שנים שהקרקע הייתה קרקע חקלאית, ב-2008 היו גם הודעות בעיתון וגם קיבלנו מכתב מעו"ד ברוך אדלר שהקרקע עומדת להפקדה, וגם הייתי נתון בהליכים משפטיים ולכן החלטתי לעשות סדר בתקופה הזו ולהעביר את הקרקע לילדיי".

השופט טובי שאל את הירשזון, מדוע אי אפשר להעביר זכויות בקרקע חקלאית? השיב הירשזון: רכשתי את הקרקע ב-91 והיה ברור שיעברו שנים עד שתהפוך לבנייה. באותו זמן אשתי היתה נטולת הכרה עד לפטירתה ב-94, טיפלתי בה יום וליל. המתנה הייתה לילדים ותקוותי הייתה שנעבור את המחלה ונוכל להעניק את המתנה לילדים. לצערי הדבר לא הסתייע".

הירשזון הוסיף כי עבר הזמן והוא לא עסק בכך וכשבאה ההודעה של עו"ד אדלר חשב שזה הזמן הנכון: "ואיני מסתיר, היה גם הנושא המשפטי. חיי היו מאוד לא ברורים אחרי פטירת אשתי".

באשר לתצהיר שעליו חתם הירשזון, לפיו אחד המגרשים עובר לעופר במתנה, ציין הירשזון כי הדבר בא לאחר שעופר ביקש למכור את חלקו. עו"ד שגב שאל את הירשזון, מדוע לא חתם על תצהיר זהה לילדיו האחרים? "עופר ביקש את התצהיר, נתתי לו אותו. האחרים היו הרבה יותר צעירים והם לא רצו שאתן להם תצהירים כאלה ולכן לא נתתי", ענה הירשזון.

עו"ד שגב ציין כי התצהיר שימש את עופר הבן בעסקת מכירה ששקל לבצע על המגרש. ושאל את הירשזון מה ההיגיון שעומד מאחורי עסקה שהוא נותן את המגרש במתנה לעופר ועופר מוכר לצד שלישי כשהחזון שהל הירשזון הוא ששלושת ילדיו יגורו אחד ליד השני.

הירשזון: זה המגרש של עופר ולכן אם הוא רוצה למכור אותו זו זכותו למכור. ..החזון היה שרציתי שהם יתגוררו אחד על יד השני.. אבל הם יכולים לגור אחד על יד השני גם במקום אחר ולאו דווקא שם".

עו"ד שגב הקשה על הירשזון ושאל אותו כיצד ביד אחת הוא מעניק לבניו קרקע ששווייה 3 מיליון שקל וביד השנייה הוא לוקח הלוואה של 1.755 מיליון שקל מהבנק? הירשזון: "אם אני לא טועה ההלוואה הזו נלקחה כדי להסדיר משכנתא אחרת על הבית". בעקבות התשובה שאל שגב האם יש לו מסמכים על כך. הירשזון התרעם: "לך הייתה הזדמנות לחקור ולבדוק, לא הייתה לי הזדמנות לעשות את זה. אין לי כוונה להתחמק מתשובה כי אני יודע למה קניתי את המגרשים האלה ואני גם יודע כאב אל אב כמה חשוב שיהיה לילדים. המגרשים נקנו לילדים והם יישארו לילדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker