שוברים שיאים בהכפשות: עורכי הדין בוחרים היום את הנהגת הלשכה

בתום שלושה חודשים של מרוץ בחירות רווי השמצות מציגים המועמדים לראשות הלשכה את הנושאים הדחופים ביותר שבהם בכוונתם לטפל אם ייבחרו, את הסכומים שהשקיעו בקמפיין ואת ראש הלשכה האידיאלי עבורם

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

>> היום הגדול של המועמדים לראשות לשכת עורכי הדין הגיע: במהלך היום ילכו רבבות מבין 46 אלף עורכי הדין בעלי זכות בחירה להצביע בבחירות ללשכה. כמה עורכי דין ישתמשו בזכותם הדמוקרטית להשפיע על עתידה של הלשכה ועל עתידם המקצועי? קשה לנבא. בעבר היו שיעורי ההצבעה 30%-40% בלבד מכלל עורכי הדין.

בקרב עורכי הדין הוותיקים הלשכה היא עדיין מוסד בעל מעמד וחשיבות, ואולם עורכי דין צעירים רבים התייאשו מהלשכה והם תופשים את פעילותה כפעילות של עסקנים שדואגים לעצמם ולמקורביהם ומתעלמים מהמצוקות האמיתיות של חבריה.

בעשור האחרון הכפילה לשכת עורכי הדין את מספר חבריה וכיום עורכי הדין הצעירים הם רוב אלקטורלי חשוב. עדיין לא ברור אם הם יישארו באדישותם ובמשרדיהם כדי להספיק לסיים את המטלות היומיות - או יטרחו ויגיעו לאחת הקלפיות.

הבחירות מתקיימות בתום שלושה חודשים של מירוץ בחירות רווי הכפשות, השמצות, עתירות ותביעות. שלושת המועמדים לתפקיד יושב ראש הלשכה הם עורכי הדין יורי גיא-רון, יו"ר הלשכה המכהן; דורון ברזילי, יו"ר ועד מחוז תל אביב; וחוסאם מועד מנצרת, שסיכוייו להיבחר קלושים.

הקמפיינים של שני המועמדים המרכזיים בבחירות, גיא-רון וברזילי, המחישו כי המאבק העיקרי הוא אישי וחסר מעוף או חזון. במקום להציג משנה רצינית וסדורה לגבי תפקיד הלשכה בשנים הקרובות, התמקדו הקמפיינים של המועמדים בהכפשות כמו פרסומים על מודעות מין לכאורה שפירסמה אשתו של גיא-רון באמצעות חברת פרסום שבבעלותה לפני יותר משש שנים, או בכינויים מזלזלים למשל כשגיא-רון כינה את ברזילי "יחצ"ן מסיבות".

עד כדי כך החמירו הדברים, שראש הלשכה גיא-רון פירסם שלשום בכמה עיתונים מודעה על פני עמוד שלם שבה הוא מנסה להחזיר מלחמה שערה ותוקף את התנהלותו של ברזילי במערכת הבחירות. במודעה העלה גיא-רון תהיות לגבי מקור ההתקפות נגדו: "מאין כל זה בא? מברזילי? מנווה? (אפי נווה, המועמד מטעם ברזילי לראשות ועד מחוז תל אביב, ה"ר) אולי מאוהד שוטה שמכשכש בזנב כדי לרצות את אדוניו?". גיא-רון תיאר במודעה את השיטה שבה הותקף במהלך מערכת הבחירות: "ראשית, נחסל את בעל הבית ועדיף שנפתח בחיסולה של רעייתו. הרי ידוע שאשתו יצאנית. אה, לא יצאנית? אז למה היא מפרסמת מודעות ב'פלייבוי'? עוד משהו משמעותי: היזהרו מהגיא-רון הזה. אל תיתנו לו רגע הפוגה... ואל תשכחו כלל חשוב במערכת הבחירות הזאת: מה שלא הולך בכוח, הולך ביותר כוח".

האם חילופי ההאשמות יסייעו לעורכי הדין הצעירים לשפר את תנאי עבודתם? נראה שלא. ניתן להניח שגם לא תהיה לכך השפעה מרובה בדיונים על הארכת ההתמחות, שינוי מבנה בחינות הלשכה, החלת ביטוח מקצועי חובה על עורכי הדין, וכמובן מינוי שופטים - נושאים חשובים שאמורים לעמוד בלב הבחירות. גם בעבר היו הבחירות ללשכת עורכי הדין גדושות מאבקי אגו וכוח, אבל אז הסכסוך נראה אידיאולוגי יותר. הוא התמקד במאבק בין תומכי שר המשפטים לשעבר פרופ' דניאל פרידמן לבין תומכי הקו שביקש לשמור על כבודה של מערכת המשפט, והשופטים בראשה.

רגע לפני ההצבעה הגורלית מציגים שלושת המועמדים את הדברים שבהם בכוונתם לטפל, את הסכומים שהשקיעו בקמפיין ואת האדם שהיו חולמים לראות בתפקיד בעולם אידיאלי.

"אני מעריץ גדול של ברק אובמה, ובחלומי הייתי רוצה לראותו בראש הלשכה"

עו"ד חוסאם מועד גיל: 41 מצב משפחתי: נשוי + 3 תפקיד בלשכה: פעיל בלשכה באזור הצפון מסר עיקרי: "להביא שינוי בלשכה על ידי עצירת הצפת המקצוע" וכן לייצג את הקול הערבי - ראשי הלשכה "הובילו את עורכי הדין הערבים כעדר כבשים, שיטה שהצליחה בעבר, אבל לא תצליח בהווה" (מתוך ההודעה על התמודדותו) מה אומר על היריב: "גיא-רון לא עשה דבר למנוע את הידרדרות המקצוע לתהום, ואפילו הוא בבחינת שותף עיקרי למצב הנוכחי" (מתוך ההודעה)

חוסאם מועד

1. מהם הדברים הדחופים ביותר שבהם תטפל אם תיבחר לראש הלשכה?

"מקומות עבודה לעורכי הדין, בין השאר על ידי העברת תיקים של תביעות קטנות משיפוט של שופטים לשיפוט של עורכי דין תמורת שכר טרחה - דבר שיתרום גם להקטנת הלחץ בבתי המשפט - ומינוי יועץ משפטי בכל בית ספר בעזרת משרד החינוך".

2. בסיכומו של דבר - כמה כסף תרמת לקמפיין שלך ושל סיעתך?

"הקמפין מבוסס על תרומות של חברים שמועסקים בהתנדבות, כך שעד היום לא תרמתי לקמפיין הזה יותר מ-5,000 שקל".

3. מה דעתך על הצעת החוק להעביר למשרד המשפטים את הסמכות לבחון מתמחים ולהסמיך עורכי דין למקצוע?

"צריך להשאיר את ההכשרה של המתמחים ואת הסמכתם בידי הלשכה כי זו זכותנו ואין סיבה שנוותר עליה. מדובר בהצעה מביישת - זה כמו לבקש מאמא לתת לשירותי רווחה לגדל את ילדיה".

4. אם לא היית מתמודד בבחירות - איזו דמות היית חולם לראות בתפקיד ראש הלשכה?

"אני מעריץ גדול של ברק אובמה, והייתי מקווה לראותו בראש הלשכה - גם כי הוא עסק בעריכת דין וגם כי הוא דוגמה למי שעומד בראש מדינה שרק לפני 50 שנה אסרה על אזרחיה השחורים להשתלב בפעילויות שהיו אך ורק מנת חלקם של הלבנים. בנוסף, אני מאמין כי בעוד 60 שנה יהיה אפשר לראות ראש ממשלה ערבי עומד בראשות ממשלת ישראל".

"רמפול, אלן דרשוביץ, עמוס עוז או בגין הם דוגמאות לראש לשכה מצוין. קצת תרבות ונימוס לא יזיקו"

עו"ד יורי גיא-רון גיל: 49 מצב משפחתי: נשוי + 4 תפקיד בלשכה: ראש לשכת עורכי הדין בארבע השנים האחרונות מסר עיקרי: "עם כניסתי לתפקיד לפני ארבע שנים הבטחתי כי לצד השמירה על כבוד המקצוע והמאבק בהצפתו, אמשיך לפעול לחיזוק מעמדה של הלשכה מול הכנסת, הממשלה, בתי המשפט והחברה הישראלית. רק לשכה מעורבת תוכל לשמר את מעמדה האיכותי, שיאפשר לחברותיה ולחבריה להשיג הישגים משמעותיים יותר בכל הנושאים הנוגעים לחיי היומיום של עורך הדין ולארגון המקצועי" (מתוך ההודעה על התמודדותו) מה אומר על היריב: "אני חושב שברזילי יחצ"ן מסיבות ואיש ארגון מצוין" (מתוך עימות בין השניים שפורסם ב"הארץ", 29.5.2011)

1. מהם הדברים הדחופים ביותר בהם תטפל אם תיבחר לראש הלשכה?

"שחיקת מקצוע עריכת הדין, הידרדרות הרמה המקצועית וההצפה של המקצוע, העומס על בתי המשפט והעברת עשרות אלפי תיקים מבתי המשפט לפתרון סכסוכים על ידי עורכי דין, מאבק באלימות נגד עורכי הדין, שיפור הקשר וזרימת המידע והשיתוף האמיתי בין הלשכה לחברותיה וחבריה, ביסוס הכוח הצרכני של הלשכה והמשך ההעצמה של המאבק במסיגי גבול המקצוע.

"על שולחנו של שר המשפטים מונחות הצעות חוק שהלשכה יזמה בתקופת כהונתי, שלצערי לא קודמו - כמו רפורמה בהתמחות, הכוללת הארכה של תקופת ההתמחות, שינוי המתכונת של בחינת ההתמחות, הקמת בתי ספר למתמחים, ועדת מדרוג לפקולטאות למשפטים והקמת נציבות לפיקוח על ההתמחות.

יורי גיא-רוןצילום: דודו בכר

הצעות חוק נוספות נוגעות להענקת תוארי מומחה לעורכי דין; העלאת ציון המעבר בבחינות ההסמכה; חובת התמחות חוזרת למי שנכשל שלוש פעמים בבחינה; הענקת סמכות להגשת קובלנות פליליות כנגד מסיגי גבול המקצוע; הצעת החוק להגבלת פקודת המסים (גבייה) והעברת הגבייה לעורכי דין - הונחה על ידי הלשכה; חובה של ביטוח אחריות מקצועית לעורכי דין וחובת השתלמות על עורכי דין; וכן הצעת חוק להחמרת הענישה במקרי אלימות נגד עורכי דין במילוי תפקידם".

2. בסיכומו של דבר - כמה כסף תרמת לקמפיין שלך ושל סיעתך?

"עלות הקמפיין היא עד כמיליון וחצי שקל. בחלק הארי של ההוצאות והמימון נשאתי אני".

3. מה דעתך על הצעת החוק להעביר למשרד המשפטים את הסמכות לבחון מתמחים ולהסמיך אותם לעריכת דין?

"זו הצעת חוק פופוליסטית, אשר לא ראוי ולא נחוץ לקדמה. לשכת עורכי הדין היא הגוף המקצועי הראוי והנכון לפקח על המתמחים ולהסמיך עורכי דין חדשים, והיא עושה זאת מיום הקמתה ב-1961.

"תזכיר החוק שפירסם שר המשפטים לשינוי של מתכונת ההסמכה הוא שראוי לקידום בחקיקה, ולא הצעת חוק פופוליסטית כדוגמת ההצעה האמורה".

4. אם לא היית מתמודד בבחירות - איזו דמות היית חולם לראות בתפקיד ראש הלשכה?

"רמפול, אלן דרשוביץ, עמוס עוז או מנחם בגין. קצת תרבות ונימוס לא יזיקו."

"הייתי רוצה להיות אדם שכל חייו הציבוריים מוקדשים למען הציבור שנתן בו אמון"

עו"ד דורון ברזילי גיל: 41 מצב משפחתי: נשוי + 1 תפקיד בלשכה: ראש ועד מחוז תל אביב בלשכה בארבע השנים האחרונות מסר עיקרי: "להדגיש את הפן המקצועי לעורכי הדין, לתת לכל עורך דין לבוא להשתלמויות במחירים שיאפשרו לכל אחד לגשת אליהם. ב-12 השנים האחרונות, שבהן שלטה סיעתו של גיא-רון בלשכה, המקצוע הוצף והיתה פריצה של גבולות המקצוע - יותר ויותר אנשים שאינם משפטנים עוסקים בתחום, וקיים מינהל לא תקין" (מתוך ההודעה על התמודדותו) מה אומר על היריב: "אני חושב שעשיתי הכל לפני ארבע שנים כדי שגיא-רון ייבחר כראש לשכה, וכגודל הציפייה לקראת המשימות והאתגרים שהיה אמור לעמוד בהם - כך גודל האכזבה" (מתוך העימות)

1. מהם הדברים הדחופים ביותר בהם תטפל אם תיבחר לראש הלשכה?

"עצירת הצפת המקצוע - רק בארבע השנים האחרונות נוספו ללשכה 13 אלף עורכי דין. אני אפעל להוביל לשינוי המיוחל בשיתוף משרד המשפטים והגופים הרלוונטיים באופן מיידי.

"חיזוק המחוזות - כמי שהוביל את המחוז הגדול בארץ בהצלחה, אני מאמין שאוכל להביא את המהפך שהבאתי במחוז תל אביב והמרכז ליתר המחוזות. אני מאמין בחיזוק המחוזות ובהגדלת התקציבים שלהם על חשבון תקציב הוועד המרכזי המנופח.

"הפיכת הלשכה לרלוונטית - כיום הלשכה אינה רלוונטית ואינה שומרת על האינטרסים של עורכי הדין, הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי. הגיע הזמן לשינוי. אני מאמין שהלשכה צריכה להיות גוף חזק המייצג את עורכי הדין ושומר על מעמדם ועל רווחתם. אני מציע רוח של שינוי והתחדשות שתוביל את עורכי הדין לדרך חדשה. אני מאמין שלאחר שאערוך את השינויים הנדרשים בלשכה, כבר לא ישאלו אותי: 'על מה אני משלם דמי חבר?'

ראש לשכת עורכי הדין, דורון ברזיליצילום: יח"צ

"מועדון צרכנות - אני מאמין שיש לנצל את הגידול המשמעותי במספר עורכי הדין לטובתנו. אין כל סיבה שלשכת עוה"ד, המונה יותר מ-40 אלף עורכי דין, לא תהיה גוף צרכני חזק. כמי שהפך את חברי מחוז תל אביב לגוף צרכני משמעותי ודומיננטי, אין ספק שאוכל להביא למהפך בפן הארצי ולהפוך את החברות בלשכה למשתלמת לכל חבר וחבר.

"משוב השופטים - המשוב הוא כלי מרכזי שמבטיח שמירה על מערכת המשפט. אפעל להחזרתו ממקום של הבנה והכרה, תוך שיתוף פעולה עם מערכת המשפט - כדי להביא לשיפור המערכת.

"שקיפות - אפסיק את התרבות השלטת בלשכה, של מנגנון מנופח ומשכורות לא פרופוציונליות. אנהל את הלשכה בשקיפות מלאה ובייחוד את תקציבה.

"מלחמת חורמה במסיגי גבול המקצוע - בעשור האחרון עשרות חברות פרטיות השתלטו על תחומים במקצוע ומציעות שירותים משפטיים. צריך להילחם בהן ולשמור על מעמדנו המקצועי".

2. בסיכומו של דבר - כמה כסף תרמת לקמפיין שלך ושל סיעתך?

"הצטרפתי יחד עם מאות תורמים נוספים למאמץ הכללי להביא שינוי בלשכה. אני עצמי תרמתי עשרות אלפי שקלים בודדים לטובת הקמפיין".

3. מה דעתך על הצעת החוק להעביר למשרד המשפטים את הסמכות לבחון מתמחים ולהסמיך עורכי דין למקצוע?

"כשאהיה ראש לשכת עורכי הדין, הצעות מסוג זה לא יעלו על הפרק. הלשכה תהיה גוף חזק ומכובד, ולמחשבות מסוג זה לא יהיה מקום. ללשכת עורכי הדין הסמכות לבחון מתמחים ולהסמיכם לעריכת דין כמו שהיה נהוג עד היום".

4. אם לא היית מתמודד בבחירות, איזו דמות היית חולם לראות בתפקיד ראש הלשכה?

"אני לא מאמין בגלוריפיקציה של אנשים. מנהיג נבחן על פי מה שהוא השאיר אחרי שהוא הלך. אני הייתי רוצה להיות דומה לאדם שקם בבוקר והולך לישון בלילה כך שכל חייו הציבוריים מוקדשים לציבור שנתן בו את האמון להיות שליחו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker