אייל גבאי פורש מתפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה

בתחילת יוני נתניהו ביקש ממנכ"ל משרדו לחזור בו מהודעת הפרישה

TheMarker Online
צבי זרחיה
TheMarker Online
צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל משרדו איל גבאי, סיכמו היום על סיום תפקידו של גבאי לפי בקשתו ב-1 באוגוסט. זאת לאחר שבתחילת יוני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש ממנכ"ל משרדו לחזור בו מהודעת הפרישה שלו. גבאי הבטיח לשקול שוב ההחלטה אך כיום הוא מודיע כי החליט לסיים את תפקידו.

גבאי, לשעבר מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות, כיהן כמנכ"ל משרד רה"מ כשנתיים. גבאי ביקש מראש הממשלה לעזוב את התפקיד על רקע תחושת מיצוי, וככל הנראה - מתוך ההערכה כי כעת ניתן יהיה לראש הממשלה עוד למצוא מחליף. בשלב מאוחר יותר, כאשר הבחירות קרבות, יתקשה מאוד ראש הממשלה לאייש את המשרה.

איל גבאיצילום: שפלן טס

ההערכה היא כי גם פרישתו של אודי ניסן, ידידו של גבאי עוד מימי בית הספר, תרמה להחלטה לעזוב. לא ידוע על מתיחות בין גבאי ובין ראש הממשלה אשר הביאה להחלטה לעזוב, אם כי גבאי לא הסתיר כי הוא התנגד להחלטה של ראש הממשלה לבחור במשה דיין כנציב שירות המדינה החדש, וכי הוא התנגד גם לשינויים המיסוי האחרונים בתחום הנדל"ן.

לא ידוע גם כי גבאי סיכם על משרה כלשהי, הממתינה לו במגזר העסקי. בעבר ניהל גבאי חברת השקעות בישראל של איל הון אוסטרלי, אך זאת התפרקה בעקבות המשבר הפיננסי העולמי. גבאי מחויב בתקופת צינון של שנה לגבי כל הנושאים בהם טיפל ישירות - מיסוי הגז, למשל, או תחום הפירמידות העסקיות. עם זאת, ישנם תחומים רבים בהם הוא אינו מחויב בצינון כלל.

עזיבתו כעת תותיר כמה נושאים בוערים ללא החלטות וללא מי שיוביל אותם. כך, הוועדה לבחינת התחרותיות במשק (ועדת הריכוזיות), שגבאי הוא יושב הראש שלה וגם נושא ההכרה בכפרים הבדואים הלא מוכרים.

בחודשים האחרונים רווחו ידיעות על כוונתו של גבאי לפרוש מהתפקיד, אך בסביבת המנכ"ל הכחישו אותן. ההערכות הסתמכו על התבטאויות של גבאי בתחילת הקדנציה, לפיהן הגיע לתפקיד לשנתיים בלבד. כאמור, בחודש שעבר מלאו שנתיים לכהונתו.

באחרונה הביעו מקורבי נתניהו זעם על גבאי שנמנע מלתמוך במועמדו של נתניהו, עו"ד משה דיין, לנציב שירות המדינה. גבאי עמד בראש הוועדה לאיתור נציב חדש, וכאשר הופיע בפני ועדת המינויים בראשות השופט בדימוס דן ארבל, החליט שלא להמליץ על דיין לתפקיד. גבאי אמר לחברי הוועדה המופתעים - ארבל, רו"ח איריס שטרק ונגה קינן - כי אינו יכול לחוות דעה על דיין, מכיוון שאינו מכיר אותו. דבריו של גבאי בוועדה עוררו מבוכה בלשכת ראש הממשלה. דיין היה מועמדו היחיד של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקיד נציב שירות המדינה, ולבסוף מונה לתפקיד חרף אי ההמלצה של גבאי.

גבאי השתדל שלא להיות מעורב בסכסוכים הפנימיים שפקדו את לשכת נתניהו. בחודשים האחרונים פרשו מהלשכה מנהל מערך ההסברה הלאומי ניר חפץ, ראש המטה לביטחון לאומי עוזי ארד, והיועץ הפוליטי של נתניהו שלום שלמה.

כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, היה גבאי מופקד על גיבוש הנושאים הכלכליים, החברתיים והאזרחיים. גבאי עומד בראשן של ועדות ממשלתיות, ובהן ועדת הריכוזיות, שבה הוא מכהן כיו"ר יחד עם מנכ"ל האוצר חיים שני. ועדת הריכוזיות אמורה לסיים את עבודתה בחודש יולי. השאלה הפתוחה נותרת האם יפרוש בטרם תגיש הוועדה את הדו"ח הסופי שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ