פרשת דיזלגייט: המדינה תתבע את פולקסווגן בשם הציבור בשל הנזקים הסביבתיים

במסגרת הפרשה התגלה כי יצרנית הרכב הגרמנית זייפה במקרים מסוימים את נתוני זיהום האוויר של מנועי הרכב ■ היועץ המשפטי לממשלה קבע כי תובעים ייצוגיים פרטיים לא יכולים לתבוע בשם כלל הציבור בשל נזקים סביבתיים, אך בכוונת המדינה לעשות זאת

אפרת נוימן
הפגנות פעילי איכות הסביבה מול משרדי פולקסווגן בפולסבורג, גרמניה, 2015
הפגנות פעילי איכות הסביבה מול משרדי פולקסווגן בפולסבורג, גרמניה, 2015צילום: בלומברג

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (ב') לבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרת תיק של תביעה ייצוגית על רקע "פרשת דיזלגייט" כי לפי עמדתו, לא ניתן לכלול במסגרת הקבוצה את כלל הציבור - אך בכוונת המדינה להגיש תביעה בשם כלל הציבור בשל הנזקים הסביבתיים שנגרמו.

בספטמבר 2015 התפוצצה פרשת דיזלגייט, שבמסגרתה התגלה כי פולקסווגן התקינה בדגמים מסוימים של כלי רכב מתוצרתה בעלי מנוע דיזל - תוכנה תרמיתית המזייפת את נתוני זיהום האוויר של מנועי הרכב ומפחיתה אותם באופן משמעותי בעת שנערכים מבחנים לרכבים על ידי הרגולטורים הרלוונטיים.

זמן קצר לאחר חשיפת הפרשה הוגשו תשע בקשות לתביעה ייצוגית נגד פולקסווגן, והיבואנית הישראלית, צ'מפיון מוטורס. שישה מתוכם נמחקו ושלושה אוחדו ונידונים בפני השופטת צילה צפת. התיק נמצא לפני שלב ההוכחות שצפוי להתחיל בחודש הבא.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליטצילום: גיל אליהו

במסגרת הבקשות, בית המשפט התבקש לאשר את התביעה של שתי קבוצות תובעים ייצוגיים: הקבוצה הראשונה היא זו המתבקשת של האנשים שרכשו את כלי הרכב בהם הותקנה התוכנה התרמיתית. הקבוצה השנייה היתה של כלל הציבור בישראל, שנחשף לזיהום אוויר עודף כתוצאה מן השימוש שנעשה ברכבים בהם הותקנה התכנה התרמיתית.

מנדלבליט ביקש באמצעות עורכת הדין מירב קניג ולרשטיין מפרקליטות ת"א (אזרחי), להתייצב בהליך ולצרף את עמדתו, לאור השפעת ההליך על זכויות ציבוריות, זכותה של מדינת ישראל והעניין הציבורי הכרוכים בהליך המשפטי. העמדה המלאה תובא בתוך 90 יום אך עיקריה היא כי הגשת תביעה בשם כלל הציבור בישראל כקבוצה, אינה אפשרית, באין עילה מוכרת בדין המאפשרת לגורמים פרטיים להגיש תביעה מבלי להצביע על נזק כלשהו שנגרם להם, ובכלל זאת אף לא במסגרת תובענה ייצוגית.

בבקשה שהוגשה היום נכתב כי אין עילה בדין המאפשרת לגורמים פרטיים להגיש תביעה בגין נזקים סביבתיים שנגרמו לכלל הציבור. עם זאת - כפי שמקובל והתפתח בארצות בעלות שיטת משפט דומה, כגון ארה"ב ואנגליה - המדינה היא אשר לה החובה והאחריות לדאוג למשאבי הטבע והסביבה עבור כלל הציבור, ולה אף קיימת זכות העמידה להגיש תביעה בשם כלל הציבור כנגד מי שפוגעים במשאבים חשובים אלו. בהתאם, בכוונת המדינה להגיש תביעה בשם כלל הציבור בגין פרשת 'דיזלגייט'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker