האם עורך דין יכול להעתיק מתביעה שהוא חתום עליה?

עו"ד אורי ברעם טוען כי עורכי הדין עמית מנור ויוקי שמש הפרו זכויות יוצרים, לאחר שהעתיקו עשרות עמודים מתביעה שהגישו שלושתם ביחד - אך הוא זה שכתב אותה ■ הנתבעים: "טענה מופרכת. מנור ושמש חתומים על כתבי הטענות שנטען שהם מועתקים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פטיש בית משפט
צילום: shutterstock

תביעה יוצאת דופן, בנושא של הפרת זכויות יוצרים, הוגשה החודש לבית המשפט המחוזי מרכז. עו"ד (ד"ר) אורי ברעם, מומחה להגבלים עסקיים, טוען כי עורכי הדין עמית מנור ויוקי שמש, המתמחים בהגשת תביעות ייצוגיות, העתיקו בבקשה שהגישו בספטמבר מבקשה קודמת בנושא אחר ששלושתם היו חתומים עליה - אך הוא היה זה שכתב אותה.

לפי התביעה, אשר הוגשה באמצעות עורכי הדין עובדיה כהן ומיכאל דבורין, ברעם סיים באוגוסט השנה להכין בקשת אישור לתביעה ייצוגית נגד בנקים זרים שהיו צד למניפולציית פורקס עולמית, אך מנור הקדים אותו בהגשת תביעה דומה.

הבקשה של מנור ושמש הוגשה באמצע ספטמבר, ביחד עם עורכי הדין אלרן שפירא-בר אור וצביקה מצקין - שאף הם נתבעים על ידי ברעם. בבקשה נטען כי שורה של בנקים זרים שהיו מעורבים בשערוריית מט"ח, יצרו קרטל לביצוע מניפולציות שונות בשוק הסחר במטבע חוץ (שוק הפורקס) - ועליהם לפצות גם את הנפגעים בישראל.

ברעם, אשר עבד בעבר ברשות להגבלים עסקיים, החל ב-2013 לשתף פעולה עם מנור ושמש בהגשת בקשות לייצוגיות בהגבלים עסקיים. לטענתו, מנור ושמש העתיקו בתביעת הפורקס מבקשה עליה חתומים שלושתם, שנגעה ל"קרטל הקבלים". מדובר בבקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה ביולי 2017 נגד חברות יפניות, בטענות להשפעה של קרטל עולמי שעסק בתיאום מחירים וכמויות של קבלים (רכיב יסודי במעגלים אלקטרוניים שנמצא בכלי רכב, מחשבים, טלוויזיות ועוד) - גם על הצרכנים הישראלים.

מנור ושמש טוענים כי מדובר בעבודה משותפת, אך מנגד ברעם טוען כי זכויות היוצרים הן רק שלו. הוא מגדיר את הבקשה שהוגשה בעניין הקבלים כ"יצירה מקורית, בשלה, מקיפה, תוצר של פיתוח, שכלול, שיפור בקשות אישור קודמות, והסקת מסקנות מתהליכים שניהל ומנהל התובע, ומכתבי טענות קודמים בהליכים שניהל ומנהל התובע - והיא נכתבה על ידי התובע בלבד, ללא מעורבות של הנתבעים".

לדבריו, "לא ניתן לומר בשום פנים ואופן כי בקשת האישור בקרטל הקבלים היא יצירה משותפת, שכן אף אם נסתפק בסף תרומה זעיר שבזעירים של יוצר משותף כדי להקנות לו חלקי זכות בעלות ביצירה המשותפת - הנתבעים לא מגיעים לאותו סף. תרומתם ליצירה המוגנת בזכות יוצרים הגלומה בבקשת האישור - היא אפס".

לטענת ברעם, הנתבעים העתיקו בבקשת הפורקסים עשרות עמודים מבקשת קרטל הקבלים, כשלרוב ההעתקה היא מילה במילה, ולעתים תוך שינויים קלים. הוא טוען כי מאחר שהכנת תביעה ייצוגית נגד קרטל בינלאומי מחייבת ידע ובקיאות במגוון נושאים,  הנתבעים החליטו לעשות קיצור דרך בלתי חוקי על מנת לנשלו, ולגזול את פרנסתו ואת המוניטין שלו.

הנתבעים: מדובר בתביעה קנטרנית וכפוית טובה

לאחר שמנור, שמש, שפירא בר-אור ומצקין הגישו את הבקשה לייצוגית בעניין הפורקסים, הגיש גם ברעם ייצוגית באותו נושא. החוק קובע כי במקרה של תביעות ייצוגיות מתחרות, רשאי בית המשפט לצרף אותן או למחוק חלק מהן כדי לייעל את הדיון המשפטי. החוק אינו קובע איזו תביעה תימחק ואיזו תשרוד. למי שמגיש את התביעה ראשון יש אמנם יתרון, אך בית המשפט בוחן פרמטרים נוספים כמו יסודיות הבקשות. האם זאת הסיבה שברעם הגיש את התביעה בעניין הפרת זכויות יוצרים? במקרה הזה, כשבית המשפט ידון בשאלה מי מהבקשות תנוהל, יעלה ברעם גם את הטיעונים שהעלה בתביעתו, בעניין הפרת זכויות היוצרים וחוסר תום הלב לכאורה של מנור ושמש.

עורכי הדין מנור, שמש, מצקין ושפירא-בר-אור הגיבו באמצעות עורכי הדין בעז בן צור וגיא רוה, כי מדובר בתביעה קנטרנית וכפוית טובה. הם ציינו כי "בסוף ספטמבר 2018, לאחר חודשי עבודה ארוכים, הגישו עורכי הדין מנור, שמש, מצקין, ושפירא בר-אור תובענה ייצוגית בעניין קרטל תיאום שערי חליפין. עורך דין ברעם הגיש תביעה באותו עניין מספר שבועות לאחר מכן. בית המשפט צריך לקבוע איזו תביעה מבין השתיים תוּעדף. על רקע זה, וכדי לקדם את עניינו, בחר עורך הדין ברעם להגיש תביעת סרק זו.

"בבסיס התביעה טענה מופרכת של 'העתקה'. עורכי הדין מנור ושמש חתומים על כתבי הטענות שנטען שהם מועתקים. עורך הדין ברעם היה חסר ניסיון לחלוטין בתחום התובענות הייצוגיות, ועורכי הדין מנור ושמש, מעורכי הדין הוותיקים והמנוסים ביותר בתחום זה בישראל, חנכו והכניסו אותו לתחום. עורכי הדין מנור ושמש צירפו מאז שנת 2013 את עו"ד ברעם כשותף במספר תביעות ייצוגיות, כאשר הצדדים פעלו במשותף. מלבד זאת, ובשל יחסי החברות בין עורכי הדין, העניקו עורכי הדין מנור ושמש תמיכה כספית (ואף רגשית) לעורך הדין ברעם, שהיה מצוי בקשיים משמעותיים. הטענות הרבות והטובות נגד תביעה זו יובהרו לבית המשפט. יחד עם הגשת כתב ההגנה, בכוונת עורכי הדין מנור ושמש להגיש תביעה שכנגד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום