פרופ' אלון קלמנט: "לא היה סכום כזה עד כה בתביעות ייצוגיות"

האם מדובר בתביעה הייצוגית הגדולה והמצליחה ביותר שהיתה בישראל?

נורית רוט
נורית רוט

>> 45 מיליון דולר - זהו הסכום שצפויה לשלם כור תעשיות לבעלי המניות מקרב הציבור. כך לפחות הודיעה אתמול החברה לבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרת דיון שהתקיים בתביעה הייצוגית שהוגשה נגדה. האם מדובר בתביעה הייצוגית הגדולה והמצליחה ביותר שהיתה בישראל?

פרופ' אלון קלמנט, מומחה לתובענות ייצוגיות מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, מביע התפעלות מהסכום שהושג בפשרה: "לא היה סכום כזה עד כה בתביעות ייצוגיות. רק לשם השוואה, בתביעה הייצוגית בניירות ערך בעניין שמש נגד רייכרט, הליך שמתנהל כבר 15 שנים, סכום הפיצוי הוא 15 מיליון שקל". קלמנט מוסיף כי "ההחלטה מראה את הפוטנציאל של תובענה ייצוגית בשוק ניירות הערך וגם את הפוטנציאל של בית משפט כלכלי, שנתן החלטה מהירה ולעניין".

מצעד התביעות הייצוגיות המובילות

ואולם קלמנט מסייג את הדברים וטוען כי יש עוד דרך ארוכה לעבור כדי שהסדר הפשרה המוצע יאושר. "אם באמת זה מה שיקרה וישולם לציבור 45 מיליון דולר, זו הצלחה משמעותית", הוא אומר. "השאלה הגדולה היא אם הכסף הזה אכן יגיע לידי הציבור וייצא מהידיים של כור. בית המשפט יצטרך לעשות כאן עבודה טובה בבדיקה של הסדר הפשרה. צריך לבדוק מה בעלי המניות מהציבור מקבלים לידיים בפועל ומה משלמת כור". לדבריו, "אחת הבעיות בייצוגיות כיום היא שחלק מהפשרות נראות טוב, אבל בפועל לא גורמות לנתבעים לשלם ולא מביאות את הכסף לציבור".

קלמנט מסביר שיש הליך שלם שצריך עוד לעבור בטרם תאושר הפשרה: הגשת הסדר הפרשה על ידי הצדדים, לרבות תצהירים של עורכי הדין והצדדים עצמם, הודעה לציבור והזמנה להגשת התנגדויות, הגשת חוות דעת של רשות ניירות ערך ושל היועץ המשפטי לממשלה, בודק שממנה בית המשפט במטרה לבדוק את ההסדר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker