פרשת ישראל ביתנו: ראש מועצת תמר הודה בעבירת הפרת אמונים, הפרקליטות תבקש מאסר

הפרקליטות הגישה נגד דב ליטבינוף כתב אישום במסגרת הסדר טיעון, לפיו ליטבינוף יודה ויורשע בביצוע עבירת הפרת אמונים. ליטבינוף הודיע כי בכוונתו להתמודד בבחירות הקרובות לראש המועצה. הפרקליטות תבקש מאסר בפועל של 9 חודשים והטלת קלון

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב ליטבינוף בהארכת מעצרו בפרשת ישראל ביתנו
אפרת נוימן

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה היום לבית משפט השלום בתל-אביב כתב אישום, במסגרת הסדר טיעון, נגד ראש המועצה האיזורית תמר, דב ליטבינוף. במסגרת כתב האישום, הוא יודה ויורשע בעבירת הפרת אמונים.

הסדר זה נעשה כמעט ארבע שנים לאחר מעצרו של ליטבינוף במסגרת פרשת ישראל ביתנו בדצמבר 2014. בספטמבר 2016 הודיעה הפרקליטות על ההחלטה להעמידו לדין בכפוף לשימוע בעבירות שוחד.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין ד"ר מאור אבן חן ועמרי קופלר, במסגרת מעורבותה של המועצה האזורית תמר בבניית מכון מחקר ים המלח, פעל ליטבינוף לגיוס תקציבים ממקורות שונים. במהלך  2010 פנה ליצחק בורבא, מנכ"ל מטמנות אפעה, על מנת שיסייע לו בגיוס תקציבים לטובת מכון המחקר.

בורבא הבהיר שגיוס התקציב ייעשה דרך אלכס ויז'ניצר, שכיהן כיו"ר הדירקטוריון של חברת מקורות,  אשר ביכולתו לדאוג לכך שמפלגת ישראל ביתנו תקצה תקציבים. עוד הבהיר בורבא לנאשם כי בעד העברת התקציב הקואליציוני יש לשלם לויז'ניצר עמלה, אשר תעמוד על סך של 25% מהיקפו, וכי לצורך התשלום לויז'ניצר על המועצה להתקשר עם חברה בשם י.א חי יזמות ואחזקות בע"מ.

בתחילת שנת 2014, לאחר שהועבר חלק מהתקציב שהובטח למועצה באמצעות החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית,  אישר ליטבינוף העברה של כ-400 אלף שקל מהמועצה האזורית תמר לחברה. הכספים שולמו תוך שליטבינוף מודע לכך שמקור הכספים שהועברו מהחטיבה להתיישבות הוא תקציב המדינה, ולמעשה כסף שהיה נתון לשליטת מפלגת ישראל ביתנו מכוח הסכם קואליציוני. הנאשם היה מודע לכך כי העמלה ששולמה לחברה עתידה לעבור לויז'ניצר ושיער כי ממנו היא תעבור לעובדי ציבור נוספים.

במקרה אחר, בסוף 2013 החליטה ועדת התמיכות במשרד החקלאות על העברת תמיכה של 7 מיליון שקל לרשות הניקוז ים המלח. לאחר ההחלטה, פנה הנאשם לגרשון עמל, מנכ"ל רשות ניקוז ים המלח, ואמר לו שישראל יהושע, מנהל חברת ייעוץ שעבד עם המועצה האזורית תמר, מבקש לקבל עמלה בסך 25% מכספי התמיכה בגין שחרור הכספים שלטענת יהושע היו תקועים. ליטבינוף סיפר לעמל כי להבנתו כספי העמלה אמורים להגיע לעובדי ציבור שבידם להשפיע על מתן תקציבים. בהמשך, התקיימה פגישה בנוכחות השלושה, דבמסגרתה תמך ליטבינוף בהצעה ולא מנע את קידומה, זאת חרף הבנתו כאמור כי הכספים אמורים להגיע לעובדי הציבור הנזכרים. בסופו של דבר ההצעה לא יצאה לפועל.

מהפרקליטות נמסר כי ההחלטה להתקשר בהסדר התבססה, בין היתר, על העובדה שליטבינוף קיבל אחריות על מעשיו והודה במעשים המיוחסים לו בטרם החל לנהל את המשפט. ההסדר אינו כולל הסכמה לגבי העונש שיוטל על ליטבינוף. הפרקליטות תדרוש עונש של 9 חודשי מאסר בפועל וכן קביעה כי במעשיו של ליטבינוף יש קלון (אשר יפסול את המורשע מלכהן במשרות ציבוריות שונות). ההסדר אושר על ידי פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן.

ליטבינוף מצידו אמר היום באמצעות עורכת דינו דפנה וינברג, "כי עכשיו הובהר רשמית גם לכל המקטרגים והמשמיצים, כי להבדיל מההאשמות כנגד ראשי רשויות מקומיות בעניינים שנוגעים לטובתם האישית ובמעשי שוחד ומרמה, חטאו שלו היה בדאגה למועצה ולתושביה, ולא לעניין אישי כלשהו. משעה שהפרקליטות הבינה וקיבלה שהחשדות שיוחסו לו מלכתחילה אינם נכונים, מצא ליטבינוף לנכון לקחת אחריות ולחתום על הסדר טיעון, טרם הבחירות הקרובות לראשות המועצה, על מנת לפזר את עננת החשדות ועל מנת שבפני ציבור הבוחרים תהיה תמונה עובדתית ומשפטית ברורה בהגיעו לקלפי".

עוד נמסר כי "מאחר שהפרקליטות לא מייחסת לראש המועצה שום פעולה הנגועה בעניין אישי כלשהו, הוא מתכוון להיענות לרוב המכריע של תושבי המועצה ולהתמודד בבחירות הקרובות במטרה להמשיך בכהונתו לטובת קידום האזור ותושביו".

מרבית הנאשמים שנגדם הוגשו כתבי אישום בפרשת ישראל ביתנו הגיעו להסדרי טיעון, ובהם דאוד גודובסקי, ראש מטה הארגון לשעבר במפלגת ישראל ביתנו, שעליו נגזרו שבע שנות מאסר (הוא ערער לעליון על גזר הדין). המשפט נגד חברת הכנסת לשעבר פאינה קירשנבאום עדיין מתנהל. לפי החשד, היא קיבלה טובות הנאה עבורה, באופן אישי, עבור מפלגת ישראל ביתנו ועבור מקורביה, ובתמורה העבירה כספים מתוך הכספים הקואליציוניים לגופים שונים. הפרקליטות צפויה להגיש כתב אישום (ככל הנראה האחרון בפרשה) גם נגד יהושע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker