ההסתבכות של אפי נוה: כך הוסתרה החקירה באזהרה - ואיך הגיבה איילת שקד

אפי נוה, יו"ר לשכת עורכי הדין, נחקר באזהרה בחשד לקבלת דבר במרמה ולעבירה על חוק הכניסה לישראל - והודה במעשיו. במשטרה טוענים כי פרטי החקירה לא פורסמו משיקולי פרטיות, אך סירבו להשיב מדוע לא פורסם עצם קיום החקירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת המשפטים איילת שקד ואפי נוהצילום: תומר אפלבאום

יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה, נחקר בתחילת השבוע שעבר באזהרה בחשד לקבלת דבר במרמה ולעבירה על חוק הכניסה לישראל והודה במעשים — כך דיווח ביום חמישי העיתונאי גיא פלג מחברת החדשות. דוברי המשטרה והפרקליטות בחרו שלא לגלות את דבר קיומה של החקירה לציבור, וזאת בניגוד למקובל בחקירות אחרות של אישי ציבור. הפרטים התפרסמו רק לאחר שדבר החקירה נודע לפלג.

לפי הפרסום, נוה נחת בנתב"ג בתחילת השבוע שעבר כשהוא מלווה בנוסעת נוספת, שלא היתה מניעה חוקית של כניסתה לישראל. נוה ניסה לכאורה לסייע לצעירה להיכנס למדינה בלי שתציג את דרכונה בפני ביקורת הגבולות. עוד דווח כי הבקרים של רשות האוכלוסין וההגירה הבחינו במעשיו ועיכבו אותו, אך כשהתבררה זהותו, נדרשו לפנות למי שהוגדרו בפרסום של פלג "הדרגים הבכירים ביותר במערכת אכיפת החוק", כדי לאשר את חקירתו, שבמהלכה הודה במעשים ומסר הסבר למניעיו הנוגע לחייו הפרטיים.

לטענת המשטרה, ההחלטה לא לפרסם את דבר חקירתו של יו"ר הלשכה התקבלה משיקולים של פרטיות. ואולם המשטרה לא השיבה לשאלת המשך — מדוע לא פורסם עצם קיומה של החקירה בעניינו, בלי למסור פרטים המפרים את פרטיותו. פרקליטות המדינה בחרה לא להשיב כלל לשאלות TheMarker בנוגע לסיבות האי־דיווח על החשדות.

בתשובה לשאלת עיתונאית האתר המקום הכי חם בגיהנום, שרון שפורר, נמסר ממשרד המשפטים כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נמנע מעיסוק בעניינו של נוה בשל קשרי החברות ביניהם. לדברי משרד המשפטים, מי שקיבל את ההחלטה לאשר את חקירת נוה היה פרקליט המדינה, שי ניצן.

איילת שקד: "זה ציד מכשפות"

נוה הוא חבר בוועדה למינוי שופטים ומתוקף תפקידו והשפעתו הפוליטית בה, יכול לחרוץ גורלות של מאות שופטים ומועמדים לשיפוט בישראל, כולל כאלה העשויים להכריע בהליכים בעניינו בעקבות חקירתו. זאת, על רקע הברית הפוליטית בינו לבין שרת המשפטים, איילת שקד, שהיא ונוה נחשבים למכתיבים את מהלכי הוועדה.

בתשובה לשאלה אם שרת המשפטים תדרוש את פרישתו של נוה מהוועדה לבחירת שופטים, הבהירה שקד כי הפעם תחרוג מעמדתה המסורתית כלפי חשודים בעבירות על חוק הכניסה לישראל, ונימקה זאת בהתנגדותה ל"ציד המכשפות" הנערך נגד נוה, לטענתה. "שרת המשפטים סבורה שהגיע הזמן להפסיק את ציד המכשפות כלפי כל נחקר במשטרה שהוא אישיות ציבורית. לפיכך התשובה היא שלילית", נמסר מלשכתה. שקד ממשיכה לסבור שמדובר בציד מכשפות גם לאחר שהפנינו את תשומת לבה לכך שנוה הודה במעשים המיוחסים לו.

עדכון, יום א', 14:10: במענה לפניות כלי תקשורת בעניין פרשת אפי נוה, נמסר היום מלשכת שרת המשפטים: "בירור שנערך במשרד המשפטים העלה כי החקירה בעניין תסתיים, ככל הנראה, בתוך זמן קצר ביותר, בעוד ישיבת הוועדה לבחירת שופטים קבועה לעוד יותר מחודש. בתום החקירה ולימוד החומר, תגובש במשרד המשפטים עמדה בנושא ההשתתפות של יו"ר לשכת עורכי הדין בישיבת הוועדה הקרובה".

"האינטרס הציבורי בפרסום חזק מאוד"

נוה נבחר לתפקיד יו"ר לשכת עורכי הדין ב–2015, ובניגוד לחלק מקודמיו, מצליח למשול בלשכה ביד רמה ומבלי שקמה לו אופוזיציה של ממש. בשלוש השנים מאז נכנס לתפקיד גברה השפעת הגילדה של עורכי הדין — וזאת, על רקע קשריו הפוליטיים, השפעת הלשכה בתקופתו על הליכי חקיקה בכנסת, ובעיקר בשל ההשפעה היתרה של הלשכה בוועדה למינוי שופטים, אותה השיג באמצעות הברית עם שקד. במקביל, נוה הוא שותף במשרד עורכי דין פרטי העוסק בתחום הנזיקין והביטוח.

נוה מסר: "המקרה המדובר הוא חלק מהליך גירושים קשה וכואב שאני חווה, לצערי, החסוי על פי דין. מפאת פרטיותם של ילדי ומשפחתי, אין בכוונתי להתייחס לנושא, ואני מקווה שהעיסוק האובססיבי והפוגעני בחיי ייפסק".

בתגובה לשאלה מדוע לא נמסרה לציבור הודעה על חקירת נוה, מסרה המשטרה: "אנחנו מאשרים כי נפתחה חקירה בנושא. מעבר לכך, מדובר בחקירה מתנהלת הנוגעת לחייו הפרטיים של החשוד ועל כן מפאת צנעת הפרט לא נוכל להרחיב מעבר לכך". משרד המשפטים סירב להשיב לשאלות שהופנו אליו.

בתוך כך, התנועה לחופש המידע פנתה לרש"ת במסגרת בקשת חופש מידע, בדרישה להביא לפרסום סרטוני מצלמות האבטחה שתיעדו את נוה. "נוה הוא עובד ציבור בכיר המייצג את ציבור עורכי הדין וחברי הלשכה בישראל. לפיכך, זכאי הציבור וציבור עורכי הדין בפרט, לבחון ממקור ראשון את התנהלות העומד בראשם", נכתב בבקשה שנשלחה. "במקרים שמבצע העבירה לכאורה הוא איש ציבור, כאשר קיים סרטון אבטחה של ביצוע המעשים, האינטרס הציבורי בפרסומו חזק מאוד", הוסיפה רחלי אדרי, מנכ"לית התנועה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker