יועץ התקשורת של ראשת העיר ניצח את עצמו במכרז - וגרף מאות אלפי שקלים

נדב אברמוביץ, שניהל את הקמפיין של ליאת שוחט באור יהודה, זכה לאחר שהתמודד באמצעות שתי חברות, בהליכים של "מכרז סגור" - למתן שירותי גרפיקה לעירייה ולניהול אתר האינטרנט ■ על פי תכתובות שהגיעו לידי TheMarker, שוחט היתה מעורבת במכרז

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראשת עיריית אור יהודה, ליאת שוחט, באירוע חתימת הסכם הגג לעיר
ראשת עיריית אור יהודה, ליאת שוחט, באירוע חתימת הסכם הגג לעירצילום: עמוס בן גרשום / לע"

יועצי התקשורת מאור אביגל ונדב אברמוביץ משרתים כמה וכמה ראשי עיריות בישראל. אחת מהם היא ליאת שוחט, שהקמפיין שניהלו עבורה ב-2015, הביא אותה ללשכת ראשת העיר באור יהודה. חצי שנה לאחר הניצחון, נשכרו אביגל ואברמוביץ כדי לתת לעירייה שירותים במאות אלפי שקלים, לאחר שראשת העיר עסקה בעצמה בהליך המכרז שבמסגרתו נבחרו, לכאורה, בניגוד עניינים.

אך מעורבותה של שוחט בהליך היא לא הדבר התמוה ביותר וגם לא השלומיאלי ביותר, בקשר לחוזים האלה. תופעה מוזרה הרבה יותר היא שאביגל ואברמוביץ, היועצים של ראשת העיר, התמודדו במכרז נגד עצמם, באמצעות שתי חברות שבבעלותם. לא תופתעו לגלות שהם גם ניצחו את עצמם.

בשני הליכים של "מכרז סגור" (הזמנת הצעות מחיר) שבהם זכו צמד היועצים של שוחט ב-2016 - הראשון לשירותי גרפיקה לעירייה והשני לניהול אתר האינטרנט של העירייה - פנתה העירייה לשלושה מציעים בכל מכרז. בשני המכרזים התמודדה חברת אביגל ואברמוביץ ובשניהם התמודדה גם חברה אחרת בשם "אי־טים", שגם היא בבעלות אברמוביץ. לאחר הזכייה בשני המכרזים האלה, שילשלו היועצים האישיים של שוחט לכיסם, כ-230 אלף שקל.

במקביל, נערך הליך שלישי ל"מיתוג" העיר שבו זכתה חברה בבעלות יועץ התקשורת נתי מור, פרצוף מוכר למדי במשרדם של אביגל ואברמוביץ, שלא מכחיש שהיו לו בעבר אי אלו שיתופי פעולה מסחריים עם השניים. מור, המוכר מפרשת הצוללות כחשוד בתיווך לשוחד למנהל לשכת ראש הממשלה לשעבר, דוד שרן, גרף מהזכייה כ-160 אלף שקל.

ממש במקרה, קרה שמור היה זה שהגיש את ההצעה השלישית (המפסידה) במכרז לניהול אתר האינטרנט ועמוד הפייסבוק של העירייה, שבו זכו אביגל ואברמוביץ.

לאחר הזכייה, העסיק מור בפרויקט המיתוג את מי שהפסיד במכרז הגרפיקה - המכרז שבו זכו אביגל ואברמוביץ - שוקי דוכובני.

"לדאוג לשתי הצעות"

נדב אברמוביץצילום: ללא קרדיט

שוחט נבחרה לראשות העירייה בבחירות מיוחדות שנערכו בסוף 2015. כמעט מיד לאחר שנכנסה ללשכה, החלה לקדם את המכרזים שבהם זכו יועצי הקמפיין שלה.

משורה של מסרונים ומיילים שהגיעו לידי TheMarker, עולה כי בלשכת שוחט ידעו כי אביגל נועד לנצח במכרז עוד לפני שנערך. בנובמבר 2015 התכתבה מנהלת הלשכה של ראשת העיר החדשה, יונית דלל, עם עובד העירייה בשם אייל שמחה, ובאותה התכתבות הזכירה ש"תתייעץ עם מאור" לגבי עניין כלשהו. כששאל העובד, "מי זה מאור?", ענתה מנהלת הלשכה כי מאור (אביגל) הוא "האיש שיטפל בפייס ובאינטרנט ובכל הפרסומים של העירייה". הקושי הוא שהמכרז שבו זכה אביגל יחד עם שותפו אברמוביץ בחוזה לניהול "הפייס והפרסומים של העירייה", בתמורה לכ-230 אלף שקל, נערך רק חמישה חודשים לאחר מכן.

מהתכתובות עולה בבירור כי שוחט עסקה בהליכים בעצמה, וזאת למרות שלכאורה היתה בניגוד עניינים מאחר שבהליכים התמודדו יועצי התקשורת האישיים שלה. כך לדוגמה, באמצע מארס 2016, דרשה שוחט ממנהלת הלשכה דלל במייל, "אבקש לדאוג לשתי הצעות מחיר" (שתיים, ולא שלוש כפי שדורש החוק). דלל העבירה את המייל לשמחה שנדרש לפנות למספר חברות, כך שבנוסף להצעה המנצחת, יהיו עוד "שתי הצעות".

החברות שאליהן פנה שמחה לא גילו עניין במכרז. למה לא? אולי בגלל כל מיני תופעות מוזרות בטפסים, שייתכן שגרמו למציעות לחשוב שהעירייה לא מתכוונת לשקול את ההצעות שלהן ברצינות יתרה. לדוגמה, העובדה שהתאריך האחרון להגשת ההצעות חל ב-1 במארס, בעוד הפנייה לחברות נעשתה בחלוף התאריך.

מצוקתו של עובד העירייה

לאחר ששמחה לא איתר "שתי הצעות" נוספות, המטירה עליו מנהלת הלשכה דלל מבול של הודעות וטלפונים מלחיצים, "אני צריכה את ההצעות מחיר דחוףףףף", כתבה דלל ב-31 במארס. ב-3 באפריל שלחה דלל לשמחה את מספרו של יועץ התקשורת ליאור חורב, כדי שישתתף במכרזים. חורב אגב הוא "חבר טוב" של אביגל ואברמוביץ (כך להגדרתו, בשיחה שקיימנו איתו), וגם שותף שלהם לקמפיינים אחרים (ראו מסגרת).

ב-7 באפריל, לאחר שחורב התעכב בתגובה ועובד העירייה לא הצליח לאתר הצעות נוספות, החליטו בלשכת שוחט לפתור לעובד העירייה את הבעיה. דלל העבירה לשמחה במייל רשימות של שלושה מציעים לכל אחד מהמכרזים ודרשה: "תעביר את זה היום לכולם, לא לשכוח", והוסיפה: "כבר רוצים לתלות אותי על עץ".

ליאת שוחט, ראשת עיריית אור יהודהצילום: תומר אפלבאום

להליך המכרזי בתחום שירותי הגרפיקה מסרה מנהלת הלשכה כי יש לפנות לשלוש חברות: אביגל ואברמוביץ, אי־טים שבבעלות אברמוביץ וחברה נוספת בבעלות שוקי דוכובני. בהליך הזה, זכתה בסופו של דבר אי־טים - כלומר, אברמוביץ ניצח את עצמו (וגם את דוכובני), ובעקבות כך הכניס לכיסו 125 אלף שקל ב-2017-2016.

להליך הצעות המחיר לניהול עמוד הפייסבוק ואתר האינטרנט של העירייה התבקש שמחה לפנות לאביגל ואברמוביץ, לאי־טים של אברמוביץ ולנתי מור. כאן זכתה חברת אביגל ואברמוביץ, כלומר אברמוביץ ניצח את עצמו, מה שהניב הכנסה נוספת של 107 אלף שקל ב-2017-2016.

בהליך השלישי, מכרז המיתוג, מסרה מנהלת הלשכה את שמו של נתי מור יחד עם עוד שני שמות - אלה של יועצי התקשורת רוני רימון וגילי כהן. נדגיש כי לא ידוע לנו על קשר בין שני היועצים האחרונים לבין יתר המעורבים. במכרז זכה לבסוף נתי מור, ובהמשך גרף 160 אלף שקל בגין מיתוגה של אור יהודה. אגב, לטענת דובר העירייה, אורן קורנפלד, במכרז המיתוג הוגשה הצעה רביעית שלא התקבלה. ייתכן שמדובר בהצעה שהגיש חורב בהמשך. חורב מסר ל-TheMarker כי הוא לא זוכר אם הגיש הצעה למכרז.

בישיבת מועצת העיר מינואר 2017 הובא לדיון פרויקט מיתוג העירייה, ודוכובני, שהפסיד לאביגל ואברמוביץ במכרז הגרפיקה, הוצג בה כאחד ממובילי הפרויקט, יחד עם מור, שזכה במכרז. כך קרה שכל מי שהפסיד לאביגל ואברמוביץ בשני המכרזים הראשונים, זכה להתפרנס מהמכרז השלישי.

לא רשום כבעלים, שינה שם לאחר הרשעה בשוחד

מאור אביגל ונדב אברמוביץ, צמד היועצים של ראשת עיריית אור יהודה, ליאת שוחט, מוכרים ברבים כשותפים במשרד "אביגל את אברמוביץ", אך מבחינה רשמית — אברמוביץ רשום כבעל המניות היחיד בחברה. אי־רישומו של אביגל כבעל מניות עשוי להקל על המשרד לזכות במכרזים ציבוריים, על רקע הרשעה קודמת של אביגל בעבירות שחיתות.

ב–2016 הורשע אביגל בקבלת שוחד ובעבירות נוספות, בין היתר, לאחר שבתקופתו כעובד של עיריית לוד, מכר מכרז שהיה אמון על ניהולו בתמורה ל–200 אלף שקל. לאחר שהסתבך בפרשה, שינה את שם משפחתו מאברג'יל לאביגל — ויצא לדרך חדשה.

בהמשך נתן אביגל, באמצעות החברה הנושאת את שמו החדש, שירותים לשורה של ראשי רשויות, באשדוד, אשקלון, שדרות, לוד (העיר שבכספיה מעל) ועוד. בין היתר, העניק המשרד שירותים גם לשמעון סוסן, ראש מועצת חבל מודיעין שנעצר באפריל בחשד לשוחד במספר רב של פרשיות. כמו במקרה של אור יהודה, גם המועצה בראשות סוסן, התקשרה עם אביגל ואברמוביץ בחוזים להדפסת פרסומים שלה, לאחר הבחירות שבהן שירתו את ראש המועצה באופן פרטי.

בבחירות הכלליות האחרונות עבדו אביגל ואברמוביץ בקמפיין השטח של מפלגת כולנו, במשותף עם מנהל הקמפיין של המפלגה, יועץ התקשורת ליאור חורב, ששמו הוזכר כמי שהתבקש להציע הצעות למכרזים באור יהודה. אביגל ואברמוביץ מנהלים יחד עם חורב בימים אלה קמפיין בחירות בעיר כפר סבא.

"הכל בהתאם לחוק"

מעיריית אור יהודה נמסר: "ראש העיר לא עסקה ולא עוסקת בשום נוהל הצעות מחיר. ההליך לבחירת הספקים בנושאי תוכן, גרפיקה ומיתוג התבצע לפי כל כללי המינהל התקין והחל כמה חודשים אחרי הבחירות המיוחדות. המחירים היו נמוכים משמעותית מהמקובל בשוק, וזולים אף מהסכומים ששילמה בעבור אותם שירותים בשנים קודמות".

מאור אביגל מסר בשם חברת אביגל ואברמוביץ: "אין כל ניגוד עניינים, או פסול אחר בהתקשרויות. אין כל מניעה להתמודדות של שתי ישויות משפטיות שונות בשני נושאים שונים לחלוטין ואין חריגה מכללי המינהל התקין ומהוראות החוק והנחיות היועמ״ש. הפרסום מעלה ריח רע. מקורו בגורמים פוליטיים מושחתים אשר מחוברים למשפחות פשע וגורמים פליליים, והוא מבוסס על מידע שקרי והזוי, המועבר ערב בחירות".

נדב אברמוביץ מסר: "מדובר בהמצאות עם ריח פוליטי רע, טרם בחירות, ללא כל הצדק עיתונאי ראוי. הכל נעשה בהתאם לחוק ולכללים. משרד אי־טים מעניק ללקוחותיו שירות טוב ורחב במחירים נוחים, וכך נעשה גם כאן".

נתי מור מסר: "אני עובד עם רשויות מקומיות כבר 20 שנה. אף אחד לא מערער על היכולות שלנו בתחום מיתוג רשויות. יש מכרזים שזוכים ויש שלא. לעתים אנו מבקשים סיוע מגופים מקבילים, לעתים בתשלום ולעתים לא".

שוקי דוכובני מסר: "אכן ביצעתי בעבר עבודת מיתוג (עיצוב לוגו וספר מותג) לעיריית אור יהודה. אין לי כל קשר לכל הנושאים האחרים שהזכרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker