דנקנר רגע לפני כניסתו לכלא: "זה מעמד קשה לי ולמשפחתי, מאמין שהכל לטובה"

נוחי דנקנר, שנחשב בעבר לאיש החזק במשק, מתחיל לרצות את עונש המאסר שלו בגין ההרשעה בפרשת הרצת המניות של אי.די.בי ■ האם הוא יצטרף לאגף שבו שהה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט?

גור מגידו
גור מגידו
 דנקנר בכניסה לכלא מעשיהו, הבוקר
דנקנר בכניסה לכלא מעשיהו, הבוקרצילום: עופר וקנין

איש העסקים נוחי דנקנר התייצב הבוקר (ג') בכלא מעשיהו כדי להתחיל לרצות מאסר בן שלוש שנים שנגזר עליו בגין פרשת הרצת מניות אי.די.בי. לפני שלושה שבועות דחה בית המשפט העליון את הערעור של דנקנר - ואף החמיר את עונשו בפרשה משנתיים לשלוש שנות מאסר בפועל.

רגע לפני כניסתו לכלא אמר דנקנר: "המעמד כאן הוא יום קשה לי ולמשפחתי. נלחמתי על חפותי. אני מאמין בקב"ה שהכל לטובה. בוטח במערכת המשפט ואוהב מאוד את מדינת ישראל".

דנקנר יצא מהרכב אל עדת עיתונאים שחיכתה לו. בהמולה שנוצרה סביבו, הספיק להגיד משפט שללא ספק נוסח מראש ובקפידה. הוא נמנע מלהשיב לשאלות שהופנו אליו, ונכנס במהרה אל מתחם בית הכלא.

דוברת שירות בתי הסוהר מסרה ערב החג כי עוד לא ידוע אם דנקנר יוצב באגף 10 בבית הכלא או באגף אחר. מדובר באותו אגף מבודד שבו ריצו את מאסרם מורשעי פרשת הולילנד - ובהם בכירים כמו בן-דודו, דני דנקנר וראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. האגף נועד, רשמית, לשמירה על בטחונם של אסירים בכירים.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

דנקנר הורשע ביולי 2016 בהרצת מניות אי.די.בי ושופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, חאלד כבוב, גזר עליו שנתיים מאסר, עונש שהוחמר בעקבות ערעור. כבוב ואחריו גם שופטי בית המשפט העליון, קבעו כי דנקנר פעל בשיתוף פעולה עם הנאשם השני בתיק, איתי שטרום, כדי להריץ את מניות אי.די.בי, אז חברת האחזקות המשמעותית ביותר במשק הישראלי, ערב הנפקת מניות החברה בפברואר 2012.

נוחי דנקנר בצאתו מהבית לכלא, הבוקר
נוחי דנקנר בצאתו מהבית לכלא, הבוקרצילום: ניר קידר

ערב ההנפקה פעל שטרום לרכוש כמויות מסיביות של מניות החברה בבורסה מתוך מטרה להשפיע על שער המניה ועל היקף המסחר בה לחיוב. זאת, בעוד שדנקנר סייע לו בקבלת אשראי במיליוני שקלים מהבנק הבינלאומי למימון המשך הזרמת הביקושים למניה, ואף רתם שורה של אנשי עסקים ובהם יוסי ויליגר, שמעון וינטרוב, אילן בן-דב ואחרים - שרכשו את אחזקותיו של שטרום מידיו, מחוץ לבורסה, מהלך שאפשר לשטרום להשתמש בכספים כדי לשוב ולהזרים ביקושים נוספים למניה בבורסה.

מצג השווא של ההתעניינות במניה הבטיח את הצלחת ההנפקה במסגרתה גויסו כ-320 מיליון שקל, כסף שהיה לחברה ולדנקנר כאוויר לנשימה בתקופה של קשיי תזרים.

למרות ההצלחה הזמנית, בסופו של דבר כשלה החברה בשירות חובותיה, ועל רקע הסדר חוב מ-2013, איבד דנקנר את השליטה בחברה. ביוני 2014 הוגש כתב האישום נגד דנקנר, לאחר חקירה בת כשנה וחצי שניהלה רשות ני"ע. ההליך מסתיים הבוקר, עם כניסתו של דנקנר לכלא. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker