השופטת רונן: "מיעוט התביעות הייצוגיות בניירות ערך מהווה בעיה"

רונן: חשוב להכניס את האכיפה האזרחית כאמצעי נוסף כדי ששוק ההון יהיה אמין יותר"

נורית רוט
נורית רוט

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב רות רונן קוראת לעורכי הדין להגיש תביעות ייצוגיות בתחום ניירות הערך. "אחת המטרות של המחלקה הכלכלית החדשה שהוקמה במחוזי בתל אביב היא להגביר את יכולת האכיפה האזרחית, בין היתר על ידי הגשת תביעות יצוגיות בניירות ערך. הלקוחות מוזמנים לבוא לדוכן החדש שנפתח ולממש אותו. זה חשוב למשק בכללותו", אמרה השופטת, שמונתה לפני כמה חודשים למחלקה הכלכלית החדשה.

רונן העלתה את השאלה אם העובדה שאין כמעט תביעות יצוגיות בנושא ניירות ערך מהווה בכלל בעיה. "אני נוטה לחשוב שהתשובה היא כן , שזו בעיה", השיבה.

בארה"ב, אחוז ניכר מהאכיפה בתחום של ניירות ערך נעשה באמצעות תביעות ייצוגיות, שלדברי השופטת "מוגשות שם חדשות לבקרים ויש להן השפעה משמעותית על האופן שבו שוק ניירות הערך מתנהל. בארץ זה לא קיים". לדבריה, "אכיפה שהיא פחות טובה פוגעת בשוק ההון. ההנחה היא ששוק ההון צריך להיות אמין ויעיל, וככל שהאכיפה טובה יותר והצרכנים של השוק יודעים שיש אכיפה טובה - הם יסמכו יותר על האמינות של שוק ההון. השוק מניח שהכללים מופנמים, שיש שקיפות ושהמידע שהוא מקבל הוא אמיתי, וכתוצאה מכך השוק משלם על נירות הערך את המחיר הריאלי האמיתי שלהם", אמרה.

השופטת רות רונןצילום: קמחי מוטי

מנגד, "כשהאכיפה לא יעילה, השוק מודע לכך ומניח שיש מידע שיודעים רק מקורבים והוא מתמחר את זה בהתאם, ואז משלמים מחיר לא אמיתי על ניירות הערך. לכן חשוב להכניס את האכיפה האזרחית כאמצעי נוסף כדי ששוק ההון יהיה אמין יותר. בישראל זה כמעט לא קיים", אמרה.

היא הוסיפה כי מענין יהיה לראות מה תהיה ההשלכה של האכיפה המנהלית על תביעות יצוגיות בניירות ערך. לדבריה, "זה עשוי להקל על תובעים ייצוגיים אם תהיה קביעה שהיתה הפרה מנהלית, כבסיס לתביעה ייצוגית שהם יגישו".

רונן אמרה שצריך להשלים עם העובדה שתובעים בתביעות ייצוגיות מגיעים עבור "בצע כסף". אלו כללי המשחק, אמרה, וצריך שיהיה שווה להם לבוא לבית המשפט, כדי שכלי האכיפה האזרחית ימומש. "אם לא יהיה שכר שיצדיק את ההרפתקה הזו, שהיא יקרה ומסובכת בניירות ערך יותר מתביעות יצוגיות אחרות, ככל הנראה לא יהיו תביעות כאלה וחבל", אמרה רונן.

לכן, לדבריה, כדי לעודד את התחום, יש לבצע שלושה צעדים עיקריים: האחד, לנסות לבנות גוף פסיקה שיביא לרמה של ודאות משפטית בתחום - איזה תביעות בית המשפט עשוי לקבל ואיזה לא, ואז "יהיו יותר תביעות וגם יותר פשרות", שכן כיום לדבריה עדיין אין ודאות בתחום. בנוסף, אמרה, יש לשקול הקלות בתחום המהותי של ניירות ערך. צעד שלישי שמוטל על בתי המשפט - להיות מודעים לנושא שכר הטרחה ולפסוק שכר טרחה כזה שיצדיק את ההשקעה לתובע.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ