טורבוביץ': "המדינה לא פעלה לטובת העם - אלא לטובת עגל זהב של פופוליזם" - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טורבוביץ': "המדינה לא פעלה לטובת העם - אלא לטובת עגל זהב של פופוליזם"

יו"ר דלק אנרגיה לשעבר יורם טורבוביץ' תקף את ועדת ששינסקי בפאנל שעסק בשאלה למי שייכים אוצרות המדינה. משתתפי הפאנל טענו: "הוועדה בנתה מדיניות שתעמוד במבחני בג"ץ, אך לא חשבו על מה שטוב לתעשייה; זו בכייה לדורות"

תגובות

>> כשלושה חודשים לאחר אישור מסקנות ועדת ששניסקי, נראה שהרוחות בקרב כל הצדדים הנוגעים בנושא לא נרגעו. בפאנל שעסק בשאלה "למי שייכים אוצרות המדינה", שהתקיים אתמול במסגרת כנס עורכי הדין באילת, הושמעה ביקורת חריפה על התנהלות המדינה ועל המלצות ועדת ששינסקי בכל הנוגע לשינוי תמלוגי הגז.

ועדת ששינסקי הוקמה באפריל 2010 במטרה לבחון את מדיניות המיסוי, התמלוגים והאגרות בתחום משאבי הנפט והגז שגובשה ב-1952 ולא עודכנה מאז. בראש הוועדה עמד פרופ' איתן ששינסקי, ולצדו מונו מנהל אגף התקציבים באוצר דאז, אודי ניסן, מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, ראש המועצה הכלכלית במשרד ראש הממשלה, פרופ' יוג'ין קנדל, ומנכ"ל משרד התשתיות, שאול צמח.

לאורך כל הדרך התנגדו חברות חיפושי הגז לכל שינוי בתמלוגים שישולמו למדינה בגין גז שכבר התגלה. הן טענו בפני הוועדה שמדובר בחוזה ותיק עם המדינה שצריך לכבדו, מה גם שהן נטלו סיכונים גדולים, כשאף אחד אחר לא רצה להסתכן. בסופו של דבר חוקק במארס 2001 "חוק ששינסקי" אשר מגדיל את נתח המדינה בהכנסות ממאגרי הגז מכ-30% לטווח של 57% ל-62% מרווחיהן מהמאגרים "תמר" ו"לווייתן". מסקנות ועדת ששינסקי אומצו על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו בינואר השנה.

ד"ר יורם טורבוביץ', עד לאחרונה יו"ר דלק אנרגיה, קרא להתנהלות של המדינה בנוגע למדיניות הגז "הלאמה שלא כדין. והוסיף, "הריבון מקבל תרועות על שהצליח לעשות מיסוי רטרואקטיבי ולבצע הלאמה שלא כדין. מה ההיגיון?"

באשר לשאלה מדוע יש טרוניה כלפי המדינה שמעלה את המסים על חברות הגז, אמר טורבוביץ': "יש הבדל בין להעלות מס חברות על כל הסקטור העסקי לבין להעלות מס לתחום אחד ולומר שהסיכון השתנה. היינו במשטר מיסוי הכי זול בעולם כל עוד לא מצאו פה כלום, כיום הפכנו לשיטת המיסוי הכי קיצונית. אמרו לים תטיס: תשלמו פי שניים וחצי מס. אין לזה כמעט אח ורע כמעט בשום מקום בעולם".

לדעת טורבוביץ, "ועדת ששינסקי הלכה על שינוי רטרואקטיבי קיצוני שהפך את ישראל לאחד המקומות הכי גרועים לחיפושי נפט וגז".

כשנשאל טורבוביץ', על ידי מנת הפאנל, חברת הכנסת ציפי חוטבלי (הליכוד), מה היה על המדינה לעשות? השיב טורבוביץ' כי אסור היה למדינה לפגוע בזכויות עבר ובנוסף, לגבי העתיד היה עליה להמליץ בהתאם למה שמקובל במדינות אחרות. טורבוביץ' ביקר את שר האוצר יובל שטייניץ. שלדבריו הבטיח, יומיים לפני כינוס ועדת ששינסקי, שהיא תעסוק רק במיסוי על גילויי גז עתידיים ולא על גילויי העבר.

טורבוביץ' דחה את הטענה כי יש לאפשר לציבור ליהנות מרווחי הגז, שיכולים להביא את ישראל לרווחה כלכלית. "לא עשו פה משהו לטובת העם. עשו משהו לטובת עגל זהב של פופוליזם, כדי להראות שפגעו בעשירים למען העניים. לדעתי בפועל פגעו בעניים ופגעו בהתחייבויות של המדינה לא לפגוע בתגליות שכבר היו. כל זה בלי שיקבלו יותר מסים אלא פחות".

טורבוביץ' סיכם ואמר כי "תמלוגי הגז לא יכולים להביא לעצמאות כלכלית למדינת ישראל. מדובר בדבר מאוד גדול וחשוב, זה מבטיח עצמאות אנרגטית אבל לא משנה סדרי בראשית ולא מבטיח עצמאות כלכלית, ממש לא".

"המדינה חמדה את כספי היזמים"

עו"ד דן הכהן, מומחה בתחום האנרגיה שייצג בוועדת ששינסקי את חברת נובל אנרג'י האמריקאית, השותפה בקידוח "תמר" ו"לווייתן", מתח גם הוא ביקורת קשה על המדינה.

לדבריו, מדינות כבר לא פועלות כיום בשיטה של הלאמה. לטענתו מה שישראל עשתה היה בסגנון של "רצחת וגם ירשת", שכן הטילו את המס החדש על אותן חברות שלקחו את הסיכון כאשר הסיכוי לגז עוד לא נראה באופק.

הכהן יצא להגנת היזמים, שאת האינטרסים שלהם הוא מייצג: "היזמים לא חמדו שום דבר, הם השקיעו יותר ממיליארד דולר. באה המדינה וחומדת את כספם. האם היזמים הם החמדנים?", הקשה.

על ועדת ששינסקי אמר הכהן: "המסקנות של הוועדה מוטעות. העיסוק של הוועדה בסוגיית הרטרואקטיביות של הטלת המס גרמה לכך שכל הוועדה עסקה רק בנושא אחד - איך לבנות דוח חסין בג"ץ. לא עסקו בנושא האמיתי של מה צריכה להיות המדיניות בנושא הגז. הוועדה בנתה מדיניות פיסקלית שחשבה שהכי מתאימה כי תעמוד במבחני בג"ץ, הכל נעשה עם ליווי מקצועי של מי שעוסק במשפט מינהלי אך לא חשבו מה טוב לתעשייה ומה חברות נפט היו מצפות לראות, ולכן זו בכיה לדורות". לטענת הכהן, "הוועדה הזו היתה צריכה לעשות עבודה, לבחון את השוק הקיים והשוק העתידי לקבוע מדיניות ארוכת טווח ולבנות המלצה. במקום זה היא אמרה רק איך למסות את תמר".

לדעת הכהן, "הקרבנו את העתיד בשביל איזה שטות, בשביל הרטרואקטיביות. הוועדה הגיעה למסקנה שאפשר לשנות מיסוי. אולי זה אפשרי אבל האם זה נבון, האם זו המדיניות הראויה? זה לא נבחן וזה החטא של הוועדה בעיני. עכשיו אנחנו תקועים עם הטראומה הזו שנקראת ועדת ששינסקי".

הכהן אף ביקר את הרכבה של ועדת ששינסקי: "חברי הועדה הם אנשים רציניים אבל הם לא עסקו מעולם בתחום האנרגיה. איזה כישורים יש להם לתחום הזה? באותה מידה הם יכלו לשבת בוועדה על חינוך או בריאות".

גם עו"ד אהוד סול ממשרד הרצוג פוקס נאמן יצא בביקורת על הוועדה ואמר כי "היה ניתן לצפות מהוועדה, שחוץ מלהגיד איך גובים מס מיזמים וממשקיעים היא תבנה תוכנית לטווח ארוך".

סול סבור שעל המדינה לנקוט בכמה צעדים: "ראשית, לחלק רשיונות נפט רק באמצעות מכרזים, שנית: להקים רשות נפרדת שתרכז את הסמכויות בנושא הגז". לדבריו, כיום בשל מעורבות של גופים רבים בו זמנית, כמו משרד התשתיות הלאומיות, המשרד לאיכות הסביבה, הממונה על ההגבלים העסקיים ועוד, נוצר מצב של חוסר מדיניות, חוסר איזון וניגוד עניינים. צעד שלישי שיש לנקוט בו לדעת סול הוא הקמת קרן שתממש את הכספים שיכנסו למדינה כתוצאה מהתמלוגים, כדי שהכספים לא ייכנסו לתוך התקציב וייממנו מטרות שאינן ראויות.

היזמים היו מודעים לכך שהמיסוי ישונה

מלבד חברת הכנסת חוטבלי, מי שיצאה להגנת המדינה בדיון היתה היועצת המשפטית של משרד התשתיות, עו"ד דרורה ליפשיץ.

לטענתה, היזמים היו מודעים לאורך כל הדרך לאפשרות שהמדינה תשנה את המיסוי על הגז והדבר אף היה כתוב בהסכמים עליהם חתמו. לדבריה, בדצמבר 2009 כשהתקבל שטר החזקה היה ברור לכולם שהעמדה המשפטית היא שהמדינה יכולה לשנות את הרגולציה ושבעלי החזקות כפופים לחוק ולתקנות כפי שישתנו מעת לעת.

לטענתה, העלאת התמלוגים על ידי המדינה לא גרמה לבריחה של יזמים מישראל אלא להפך.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#