חשיפה: התורמים במרוץ ללשכת עורכי הדין

רשימת התורמים שהגיעה לידי TheMarker חושפת את השמות - בהם עורכי הדין ציון אמיר ואבי חימי ובכירים נוספים בוועד המחוז, ועורך הדין סיני גלבוע הניצב בפני העמדה לדין

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

>> עו"ד דורון ברזילי, יו"ר ועד מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין, שמתמודד על ראשות הלשכה בבחירות שייערכו בעוד שלושה שבועות, יזם לפני כשלושה חודשים הצעת חוק חשובה בנוגע להסדרת מימון הבחירות בלשכת עורכי הדין. ההצעה מבקשת לעגן בחקיקה את המלצת מבקר המדינה בדו"ח המבקר מ-1999, שלפיה "ראוי לקבוע הוראות מפורטות למכלול העניינים הכספיים הכרוכים בבחירות למוסדות הלשכה, ובעיקר לקבוע הגבלות על סכום ההוצאה המותרת למימון תעמולת הבחירות; על קבלת תרומות מסוגים מסוימים של תורמים; ועל סכום התרומה".

ברזילי אף שלח הודעה לחברי ועד המחוז שבה הוא מעלה על נס את חשיבות השקיפות במימון התרומות כדי להילחם בשחיתות. בימים אלה מנהל ברזילי תעמולת בחירות עתירת משאבים. דמותו מתנוססת מעל מסכים ענקיים בצמתים מרכזיים בתל אביב ובערים סמוכות, בפרסומות באתרי אינטרנט מובילים, במודעות גדולות בכניסה לבית המשפט בתל אביב ובכנסי בחירות ואירועים שהוא וועד המחוז עורכים. ברזילי הביע את דעתו בפרסומים שונים כי "המצב הקיים, שבו עורכי דין תורמים למועמד לראשות לשכת עורכי הדין מאות אלפי שקלים ללא כל מגבלה לגבי סכום התרומה וללא כל מחויבות לשקיפות באשר לזהותם, הינו מסוכן".

בעימות שהתקיים בסוף השבוע בין ברזילי לעו"ד יורי גיא-רון, שמשמש ראש הלשכה בארבע השנים האחרונות, ופורסם ב"הארץ", פנה ברזילי לגיא-רון ואמר כי ראש הלשכה "מדבר על שקיפות ומינהל תקין. מדוע שלא יצא בקריאה יחד אתי למבקר, שיחשוף מיד את הדו"ח שלו (דו"ח על הלשכה, שעומד להתפרסם, ה"ר), ושם נדבר על תרומות ועל כל הכספים, מי שיתף פעולה ומי לא - שהדברים יתגלו לציבור לפני הבחירות". ואולם, למרות דברים אלה, מסרב ברזילי באופן עקבי להעביר לגורם תקשורת כלשהו את רשימת התורמים לסיעת "עתיד" שבראשה הוא עומד. ככל שהדבר נוגע לבחירות הנוכחיות, הוא טוען כי התורמים מסרבים לחשוף את שמותיהם, ולכן אינו יכול להעביר את הרשימה.

מרשימת התורמים לקמפיין הבחירות של ברזילי שהגיעה לידי TheMarker, עולה כי ברזילי הצליח לגייס בין יולי 2010 ל-24 למאי 2011 תרומות בסך כ-735 אלף שקל. סכום זה אינו כולל את הכסף שברזילי עצמו הזרים לקמפיין, וכן את תרומתו של עו"ד אפי נוה, כיום ראש ועדת האתיקה במחוז תל אביב, המועמד לראשות ועד המחוז כמחליפו של ברזילי.

לפני כשלושה שבועות פנינו לברזילי בבקשה לקבל את רשימת התורמים שלו ואת סכומי התרומה של כל אחד מהם. ברזילי סירב והסתפק בתשובה שנשלחה על ידי יועצי התקשורת שלו. לפי ההודעה, "אין תרומות גדולות, דבר שברזילי לא מאמין בו אידיאולוגית. הוא לא מוכן להיות תלוי ושבוי של בעל ההון, ולכן מרבית הכסף מגיע ממימון אישי שלו". עוד נמסר בתגובה כי "בשל מאות המתנדבים שפוקדים את המטה יום-יום ושותפים לדרך של דורון להפוך את הלשכה לרלוונטית עבור כלל עורכי הדין, ולהבטיח להם עתיד שונה במאבקו בניעור הלשכה, במינהל לא תקין ובשחיתות, יש אלמנטים רבים שעלותם אינה נמדדת, כי הם ניתנים בהתנדבות".

בהמשך הודעתו של ברזילי נאמר כי "עלות הקמפיין תגיע ככל הנראה למיליון שקל". לידי TheMarker הגיעה טיוטת תקציב הבחירות הכולל של ברזילי, לפי חישובים שנערכו במטה שלו. התקציב, לפי המסמך, מוערך ב-1.74 מיליון שקל.

75 אלף שקל מחברי הוועדה לעניינים פליליים

בשבוע שעבר הצהיר ברזילי בראיון עיתונאי כי הוא וסיעתו הגבילו את סכום התרומה המרבי מתורם בודד ל-50 אלף שקל. "תרומות בודדות של מאות אלפי שקלים משמעותן קניית השלטון בלשכה בכסף", צוטט ברזילי בכתבה. ואולם, ברשימה שהגיעה לידינו מצוינת תרומה שהתקבלה לכאורה בפברואר 2011, בסך 100 אלף שקל, שפרטיה המזהים הם היחידים שהושחרו ברשימת התרומות, ולכן מקורה אינו ברור ולא ניתן היה לאמת אותו. ליד פרטי התרומה מופיע מספר האסמכתא, המעיד כי הסכום הופקד. ברזילי טוען כי מדובר בתרומה משולבת מכמה שותפים באותו משרד (ראו מסגרת).

מרשימת התורמים של ברזילי עולים כמה שמות מפתיעים. הרשימה מעלה כמה שאלות, ובראשן מה מצפים עורכי דין שתרמו עשרות אלפי שקלים מכספם מברזילי אם ייבחר לראשות הלשכה, והאם ברזילי יחוש מחויבות כלשהי לתורמים אלה? ברזילי טוען כי הגביל את גובה התרומות כדי להימנע מתלות כלשהי. הסף שקבע לעצמו הוא 50 אלף שקל.

רשימת התורמים מכילה לא מעט מחברי ועד מחוז תל אביב, שנושאים בתפקידים שונים בוועד. עו"ד אורי קינן הוא סניגור ידוע שבשנים האחרונות מייצג נאשמים שהגיעו לכותרות, כמו דמיאן קרליק, שנאשם ברצח ששת בני משפחת אושרנקו. במקביל קינן משמש ממלא מקום יו"ר הוועדה לעניינים פליליים בוועד מחוז תל אביב. קינן ומשרדו תרמו לברזילי סכום כולל של 50 אלף שקל בחמישה תשלומים.

עו"ד קינן מסר בתגובה: "כל עורכי הדין במשרדי, כעשרה עורכי דין, אספו כסף כדי לתרום לברזילי. אנו סבורים כי הוא מועמד ראוי ומקווים שיצליח".

ממלא מקום יו"ר נוסף בוועדה לעניינים פליליים, עו"ד אבי חימי, תרם 20 אלף שקל. חימי, סניגור ותיק, מייצג כיום את עו"ד גור פינקלשטיין, שמואשם בכך שהוא זה שעומד מאחורי ניסיונות החיסול של מנהל אגף הפיקוח על הבנייה בעיריית תל אביב, שוטה חובל.

עו"ד חימי מסר בתגובה כי "ברזילי הוא מועמד ראוי ואני מאמין שהוא יזכה בבחירות".

יו"ר הוועדה לעניינים פליליים, עו"ד ציון אמיר, סניגור בולט ומתוקשר שמייצג בין השאר את נשיא המדינה לשעבר משה קצב שהורשע באונס ועירער על פסק דינו, תרם 5,000 שקל. בסך הכל, שלושת הסניגורים הבכירים לבדם, חברי הוועדה לעניינים פליליים במחוז תל אביב, תרמו יחדיו 75 אלף שקל - כ-10% מכלל התרומות שמופיעות ברשימה.

תפקיד של יו"ר ועדה בלשכה מבוצע בהתנדבות, אך לצדו קיימת האפשרות ליצירת קשרים ומעמד. אמיר מכהן גם בתפקיד רם מעלה בלשכת עורכי הדין, כאב בית הדין המשמעתי של מחוז תל אביב. גם תפקיד זה מבוצע בהתנדבות, אך טומן בחובו עוצמה וכוח, כאחד התפקידים המשמעותיים ביותר בוועד המחוז. בית הדין המשמעתי של הלשכה הוא מעין גוף שיפוטי שחורץ גורלות של עורכי דין מבחינה מקצועית. יש לו סמכות להוציא עורך דין מלשכה ולשלול את רישיונו לעסוק במקצוע.

בין היתר דן אמיר כאב בית דין משמעתי בעניינם של עורכי הדין אילן שביט, ראש משרד צדוק ושות', ודן מרידור, שהועמדו לדין משמעתי בטענה כי בניגוד לחוק התנו קבלת שכר טרחה מארקדי גאידמק בהצלחה במסגרת הליך פלילי. אמיר קבע כי השניים לא עברו עבירה אתית ודעתו התקבלה בדעת רוב.

אתמול פירסם ועד מחוז תל אביב סרטון תמיכה קצר של אמיר, שבו הוא מחמיא לנוה ואומר "החלטתי ולא התלבטתי, אצביע עבור אפי נוה".

ציון אמיר מסר בתגובה: "אנחנו, כעורכי דין, מתבקשים לתרום סכום מסוים שנראה סביר. זה חלק מהדברים שאדם עושה בתוך הקהילה - ואני כעורך דין במסגרת הלשכה".

תמיכה פומבית מלויתן

התיקים שמגיעים לדיון בפני בית הדין המשמעתי הארצי מתחילים את דרכם בוועדות האתיקה המחוזיות. ועדת האתיקה של מחוז תל אביב היא אחד הגופים החזקים והמשפיעים בוועד המחוז. הוועדה מקבלת תלונות על עורכי דין ומחליטה אם יש מקום להעמיד את עורך הדין לדין משמעתי, או לגנוז את התלונה ככזו שאינה ראויה לבירור.

עו"ד אבי ללום תרם לברזילי ב-14 ביולי 2010 10,000 שקל בהעברה בנקאית. ללום, עו"ד צעיר יחסית שהוסמך ב-2006 ופתח משרד עצמאי בנתניה, הוא גם זה שהגיש כשלושה חודשים קודם לכן תלונה נגד יו"ר הלשכה המכהן, גיא-רון, שבה טען כי בניגוד לכללי לשכת עורכי הדין העוסקים בפרסומת מותרת, נייר הלוגו של משרדו של גיא-רון כולל גם עורכי דין שאינם שותפים במשרד, אלא רק חולקים עמו שירותי משרד.

גיא-רון טען בתגובה כי מדובר בתלונה מופרכת שנועדה להתנקם בו על בסיס פוליטי, בעוד שללום הכחיש קיומו של מניע פוליטי לתלונה. במארס 2011 החליטה ועדת האתיקה של מחוז תל אביב בלשכה כי גיא-רון יועמד לדין משמעתי בשל הטעיית לקוחות בנייר הלוגו, אם לא יודיע בתוך שבוע שהוא מסכים לתקן את ההפרה ולשנות את הלוגו של משרדו.

ב-22 במארס, פחות משבוע לאחר ההחלטה של ועדת האתיקה בעניין גיא-רון, תרם ללום עוד 5,000 שקל לברזילי. זמן מה לאחר התרומה שהעמיד, מונה ללום לתפקיד סגן יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה בוועד מחוז תל אביב. באתר האינטרנט של משרדו מציין ללום כי הוא "סגן יו"ר ועדת התכנון והבנייה והוועדה לקניין ומקרקעין של לשכת עורכי דין מחוז תל אביב והמרכז. בין היתר משמש עו"ד ללום מרצה בכיר בלשכת עורכי הדין, בקורסי הכנה לבחינות הלשכה, כבורר ומגשר מוסמך".

עו"ד ללום מסר בתגובה: "המכתב לעו"ד גיא-רון נשלח לפני למעלה משנה. אני רואה בחומרה רבה את התנהלות גיא-רון, ולכן פעלתי כפי שפעלתי. פניתי לגיא-רון באופן אישי לפני הגשת התלונה, אך הוא לא מצא לנכון לתקן את העיוות. רק לאחר מכן פניתי לוועדת האתיקה. אני תומך בברזילי שלדעתי הוא מועמד ישר, והגון וצריך להנהיג את הלשכה".

עו"ד אביחי ורדי, מומחה בפירוקים וכינוסים, שייצג באחרונה בין השאר את רשת המסעדות ספגטים שנקלעה לקשיים, תרם ב-10 בנובמבר 2010 8,500 שקל. ורדי הוא יו"ר ועדת כינוסים ופירוקים בוועד מחוז תל אביב. ב-7 בינואר 2011 תרם ורדי לברזילי 7,500 שקל נוספים. חודש לאחר מכן, הרים ורדי תרומה שלישית בסך 6,000 שקל. סך הכל תרם ורדי לברזילי 22 אלף שקל.

עו"ד רחל לויתן, ראש משרד עורכי דין גדול המתמחה בעיקר בתחום הביטוח, תרמה בפברואר השנה לברזילי 40 אלף שקל בשני תשלומים.

לפני כשלושה שבועות שלחה לויתן מכתב תמיכה פומבי בברזילי ובנווה, שיועד "לכל אנשי הביטוח והנזיקין" מקרב עורכי הדין. המכתב נפתח כך: "האם השמות 'פיצוי נמרץ', 'זכותי', 'המרכז לפיצויים', מוכרים לכם? לא זכורה לי מתקפה כה אגרסיבית באמצעות כל אמצעי המדיה, המופנית לציבור, שמשמעותה הסגת המקצוע ללא כל תגובה". לויתן תוהה במכתב: "האם מימון מוסף לעיתון 'הארץ', לרגל 50 שנות הלשכה, שעלה בוודאי רבבות רבות של שקלים, חשוב יותר ממימון פעילות פרסומית במדיה המזהירה את הציבור מפנייה לאותם גופים המסיגים באופן גס ובוטה את גבול המקצוע ופוגעים פגיעה אנושה בפרנסתם של חברים רבים?".

לויתן מעוניינת שהלשכה תפעל בנחרצות רבה יותר נגד גופים הפועלים בתחומים שהעיסוק בהם מותר רק לעורכי דין. נוה וברזילי הצהירו כי ילחמו באותם גופים החודרים לליבת הייצוג המשפטי ונוגסים בו.

15 אלף שקל מנבות תל-צור

לצד שורת הסניגורים שמעטרת את רשימת התורמים של ברזילי נמצא גם עו"ד סיני גלבוע, שתרם 10,000 שקל. גלבוע נמצא כעת בצד שזקוק להגנה משפטית. באוקטובר 2010 החליטה הפרקליטות להעמידו לדין בכפוף לשימוע בעבירות של נטילת שוחד, מרמה והפרת אמונים, בנוגע לפרשת השבחת הקרקעות של חברת דן בפתח תקוה. החשד הוא שגלבוע, בעת ששימש סגן ראש עיריית פתח תקוה, ייצג את דן בפני ועדות העירייה והוועדה הארצית לתכנון ובנייה בקשר לתוכנית ההשבחה, בתמורה לשוחד של מיליוני שקלים שקיבל מדן ומחשוד נוסף.

עו"ד נבות תל-צור, מבכירי הסניגורים בישראל, תרם 15 אלף שקל לברזילי. תל-צור מייצג בין השאר את מנהל רשות המסים לשעבר ג'קי מצא, שמרצה מאסר בפועל לאחר שהורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים ועירער לעליון על עונשו; את ראש עיריית רמת גן, צבי בר, שנחשד בקבלת שוחד בסך 2 מיליון שקל; את יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, שנחשד בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים; ואת ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, במשפט שמתנהל נגדו בנוגע לפרשות מרמה והפרת אמונים.

עו"ד בועז בן-צור, ליטיגטור מוביל שמשמש גם סגן יו"ר ועדת בתי משפט בוועד מחוז תל אביב, תרם לברזילי 20 אלף שקל. בן-צור מייצג בן השאר את חברת הולילנד תיירות של הלל צ'רני בתביעה אזרחית שהגישה נגד איש העסקים שמואל דכנר, עד מפתח בפרשת הולילנד ומי שהיה מנהל פרויקט הנדל"ן.

עו"ד איתן ארז, בעל משרד פרטי העוסק בפשיטות רגל ופירוקים, המשמש גם סגן יו"ר הלשכה, תרם לברזילי 30 אלף שקל בשלושה תשלומים. ארז, שבבחירות הקודמות התמודד לראשות הלשכה והפסיד לגיא-רון, שלח במהלך דיוני התקציב של 2011 מכתב לסמנכ"ל הכספים של הלשכה, ובו תקף את הצעת התקציב שמבקש להעביר גיא-רון כתקציב "בזבזני להחריד".

משרד עמר, רייטר, ז'אן, שגיא, כהן ושות' תרם לברזילי 30 אלף שקל. נכון לשבוע שעבר, התרומה עדיין לא הופקדה. המשרד מורכב משבעה שותפים שפרשו במפתיע בנובמבר 2009 ממשרד רון גזית-רוטנברג והחליטו כאחד לפתוח משרד עצמאי. הפרישה גררה חילופי האשמות הדדיים בין הפורשים לבין ראש המשרד, עו"ד רון גזית. גזית משמש גם ממלא מקום של יו"ר לשכת עורכי הדין, ונחשב מקורב לגיא-רון, מתחרהו של ברזילי בבחירות.

עו"ד שלומי באשי, המחזיק בכמה תפקידים בוועד מחוז תל אביב, תרם לקמפיין 19,970 שקל. באשי מכהן כיו"ר הוועדה (משותף) לענייני משפחה, כסגן יו"ר ועדת בתי משפט, כסגן יו"ר ועדת מנגנון וכסגן יו"ר ועדת מכרזים. בנוסף הוא גם משמש ראש הרכב בבית הדין המשמעתי של ועד המחוז.

עו"ד מוטי בניאן, מומחה לדיני תכנון ובנייה, נדל"ן ומיסוי מקרקעין, תרם לקמפיין של ברזילי 50 אלף שקל בארבעה תשלומים. בניאן משמש אב בית הדין בבית הדין המשמעתי במחוז תל אביב של הלשכה והיה חבר בוועדת מקרקעין וחוזים בלשכה.

עו"ד עופר אבן, שותף במשרד הורוביץ, אבן, אוזן ושות', המתמחה בדיני תכנון ובנייה, תרם לברזילי 20 אלף שקל. אבן משמש גם יו"ר ועדת חברות ויו"ר (משותף) בוועדת קניין ומקרקעין בוועד המחוז.

דניאל ארנסט, שופט בית המשפט השלום לשעבר, תרם לברזילי 5,000 שקל. ארנסט, שמאז פרישתו משיפוט משמש בורר, מגשר ועו"ד המתמחה בתחום האזרחי-מסחרי, הוא יו"ר משותף בוועדת הבוררות והגישור במחוז תל אביב, סגן יו"ר הוועדה המייעצת בוועדת מינוי שופטים וחבר בוועדת האתיקה. בבחירות הקודמות ללשכה הוא התמודד מטעמו של עו"ד אילן בומבך (שהתמודד אז מול גיא-רון) על תפקיד ראש ועד מחוז תל אביב.

משרד תדמור ושות', שבראשו עומד עו"ד ד"ר דוד תדמור, תרם לברזילי 15 אלף שקל. אחד מעורכי הדין במשרד, עו"ד רני שוורץ, מתמודד ברשימה של ברזילי. שוורץ הוא יו"ר ועדת ביטאון הוועד, יו"ר (משותף) של ועדת מסים עקיפים, יו"ר ועדת מכרזים וסגן יו"ר ועדת ההשקעות.

עו"ד ליאור שפירא, עו"ד פרטי המתמחה בהוצאה לפועל ומשמש גם יו"ר ועדת ההוצאה לפועל בלשכה, תרם 50 אלף שקל לברזילי בהעברה בנקאית. תורם בשם חגבי, ששמו הפרטי לא צוין, תרם 50 אלף שקל בשלושה תשלומים. עו"ד זיו שרון, מומחה לדיני מסים שפרש לפני כשנה ממשרד אלתר ושות' ופתח משרד עצמאי, תרם לברזילי 25 אלף שקל. עו"ד איתן צחור תרם לברזילי 20 אלף שקל בחמישה תשלומים של 4,000 שקל כל אחד. עו"ד מיכאל שיין תרם לברזילי 5,000 שקל.

פנייה לוועדת הבחירות: "ראוי כי המועמדים יפרסמו את שמות התורמים וסכומי התרומות"

עורכי הדין גלעד ברנע וערן גולן פנו אתמול לעו"ד מיבי מוזר, יו"ר ועדת הבחירות בלשכת עורכי הדין, בבקשה לקיים דיון בוועדת הבחירות ולקבל החלטות שיחייבו את המועמדים לראשות הלשכה ואת הרשימות השונות המתמודדות לחשוף ולפרסם את זהות התורמים וסכומי הכסף שתרמו לשם מימון תעמולת הבחירות.

ברנע וגולן מתמודדים מטעם רשימת "תכלית ראויה", המאגדת עורכי דין חברתיים ממגזרים שונים, בבחירות למועצה הארצית של הלשכה וברשימה לוועד מחוז תל אביב. הם מציינים בפנייתם כי "המועמדים לראשות הלשכה מסרבים נחרצות לחשוף ולפרסם את זהות התורמים וסכומי הכסף שתרמו לשם מימון מערכת הבחירות ותעמולת הבחירות שהם מקיימים". לטענתם, "מצב דברים זה יוצר תשתית מפלה ולא שוויונית לניהול הבחירות, ופוגע אנושות בעקרון היסוד של כל מערכת בחירות, השוויון. מחד, מועמדים ורשימות מקיימים מכונת תעמולה מסיבית, לא שקופה ושמקורות המימון שלה אינם ידועים (וממילא לא ידוע מהם האינטרסים העומדים מאחוריהם), ומולם יש רשימות ומועמדים המבקשים ופועלים לקיים מערכת בחירות הוגנת, שוויונית וראויה, ואשר אין להם את המשאבים והמימון האמור - מצב דברים זה לא יכול להימשך ויש להפסיקו באחת".

ברנע ואלון מודעים לכך שהחוק אינו מחייב את המתמודדים בבחירות ללשכה לחשוף את הנתונים שאותם הם מבקשים, אך הם סבורים כי בסמכות ועדת הבחירות לקבוע הוראות לחשיפת מקורות המימון. בנוסף הם מציינים כי "ראוי ומתחייב כי רשימות ומועמדים המציגים עצמם כשוחרי שלטון החוק, זכויות אדם ועיקרון השוויון, ינקטו במגבלות המתחייבות ויפרסמו לאלתר את שמות התורמים וסכומי התרומות, בדרך של מחויבות עצמית בבחינת קוד התנהגות אתי מתחייב". לדבריהם, אם הנושא לא יוסדר לאלתר, הם ישקלו "נקיטת צעדים נוספים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker